Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Alerjen Filtresi Nedir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Alerjen Filtresi Nedir?

Alerjen Filtresi Nedir?

07 Temmuz 2020 02:34
Alerjen Filtresi Nedir?

Klimalar, yaz kış ayırt etmeden kullanılan ürünlerdir. Klimalar hakkında merak edilen hususlar olduğu gibi yanlış bilinenler de mevcut. Evde ya da iş yerinde bir klima olsun mantığıyla özellikleri ve içeriği önemsenmeden alınan klimalar birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Eğer klima satın alınmak isteniyorsa mutlaka klimalar hakkında detaylı ve doğru bilgiler edinilmesi gerekir. Özellikle, çocukların, yaşlıların ve sağlık sorunları olan kişilerin bulundukları ortamlar için klima alınacaksa alerjen filtre gibi özelliklere sahip olan klimaların tercih edilmesi gerekir.

Klimaların sağlık üzerindeki etkisi nedir?

Her mevsimde gerek evlerde gerekse iş yerlerinde gün ve gece boyunca sürekli çalışmaya devam ederler. Dolayısıyla, bir birey, saatlerce klimaya maruz kalmaktadır. Klima, ısınma ya da serinleme için kullanılır. Kullanımı sırasında, yaşam alanını ve dolayısıyla solunan havayı doğrudan etkiler. Saatlerce aynı ortam içinde bulunan bir birey, bu havayı solumak durumundadır. Eğer, bu hava temiz ve taze kalabiliyorsa bireyin sağlığını olumlu etkiler. Ancak; yaşam alanı içindeki hava temizlenemiyorsa ve içinde çeşitli toz, bakteri ve mikropları barındırıyorsa kişini sağlığı önemli ölçüde etkilenir. Özellikle alerjisi ve astım hastalığı olan kişiler de bu etkilenme çok daha fazla olur. Klima, insan sağlığını olumlu ya da olumsuz etkileyebilir.

Alerjen filtresi ne demek?

Alerjen filtresi; insanlarda havanın solunması ile ortaya çıkan ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açan faktörleri ortadan kaldıran filtrelere verilen isimdir. Alerjen filtresine sahip klimalar sıklıkla tercih edilmektedir.

Alerjen filtresi ne işe yarar?

Alerjen Filtresi Nedir? Adından sıklıkla bahsettiren alerjen filtresi daha sağlıklı bir yaşam alanı için gereklidir. Alerjen filtresi; yaşam alanları ve bu yaşam alanlarındaki insanlar için çok faydalıdır.

  • Dışarıdan gelen tozları yok eder
  • Dış ortamdan gelen mikropları yok eder
  • Ortama giren polenleri temizler
  • Söz konusu ortamın havasını temizler
  • Enzim ve üre alerjenleri deaktive eder
  • Mantar, bakteri ve alerjenik özellik taşıyan tüm bileşikleri ortadan kaldırır
  • Yaşanılan alan içindeki havayı her zaman taze tutar

Alerjen filtre sayesinde yaşanılan ortam çok daha sağlıklı bir hale gelir. Sağladığı bu etkiler düşünüldüğünde alerjen filtresi bir klimanın iç ünitesinin olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Doğru klima denildiğinde; o klimanın iç ünitesinde mutlaka alerjen filtre olması gerekir. Alerjen filtresine sahip olmayan klimalar, bulunduğu yaşam alanını temizlemediği için dışarıdan gelen toz, polen, bakteri ve mikropların havada dolaşmasına fırsat verir. Bu tür klimaların bulunduğu ortamdaki hava temizlenemez. Hava saatler içinde tazeliğini yitirir. Bunların sonucu olarak da sağlıksız bir ortam meydana gelir. Bu da alerjisi ve astımı olan kişiler için son derece tehlikeli bir durumdur. Bu rahatsızlığı olan kişilerin bu tür klima kullanımları sonucu rahatsızlıklarında ciddi oranda artışlar görülebilir. Tüm bu bilgiler ışığında bu tür sağlık sorunu olan kişilerin klima tercih ederken satın alacakları klimanın alerjen filtresi olup olmadığına dikkat etmeleri gerekir. Klima tercih edilirken klima hakkında detaylı ön bilgi alınmalıdır.

Alerjen filtresinin sağladığı avantajlar

Yukarıda da belirtildiği gibi sağladığı etkilerle birçok faydası mevcuttur. Alerjen filtresi;

  • Alerjik hastaları klima zararlarından korur
  • Özellikle çocukları ve yaşlıların ihtiyacı olan havalandırılmış, temiz ve sağlıklı yaşam alanı sağlar
  • Klimanın verebileceği zararları tamamen ortadan kaldırır ve klimaların gönül rahatlığıyla çalıştırılmasına imkan tanır.

Avantajlarıyla herkesin tercihi olan alerjen filtreleri bir lüks değil tam aksine önemli bir ihtiyaçtır.

Alerjen filtresinin alerji ve astım hastaları için sağladığı faydalar

Astım ve alerji rahatsızlığı olanlar için en önemli unsur; soludukları havadır. Bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar için solunan havanın nemi, ısısı ve temiz olup olmadığı hayati önem taşır. Havanın nemli ve pis olması bu rahatsızlığı tetikleyen faktörlerdir. Astım ve alerji hastalarının yaşam alanlarının 24 ile 25 derece sıcaklıkta olması gerekir. Bununla beraber; hava, %40 ile %50 oranı arasında bir neme sahip olmalıdır. Bu şartların oluşabilmesi için klimada alerjen filtre olması gerekir. Gelişmiş hava temizleme teknikleri ve alerjen filtresi olması gereken bu koşulları sağlar. Böylece astım ve alerji hastaları için uygun hava kalitesi sağlanmış olur.

Klimaların alerji ve astım hastalarına zararları nelerdir?

Alerjen Filtresi Nedir? Öncelikle klimaların alerji ve astım hastalarına ne gibi zararları olduğu üzerinde durulmalıdır. Klimalar, günlük yaşamın bir parçası gibidir. Her evde en az bir odada klima mevcut. Ancak; mevcut klima bazı özelliklerden yoksun ise yaşam alanı içindeki havayı temizleyemez. Bunun yanı sıra; dışarıda içeri giren mikrop, toz ve bakteri gibi faktörleri de engellemez. Bu da bu olumsuz faktörlerin, klimanın verdiği havayla yaşam alanı içinde dönüp dolaşmasına neden olur. Alerji ve astım hastası kişiler, bu sağlıklı havayı solumak zorunda kalırlar. Bu havanın solunması; bu rahatsızlıkların şikayetlerini artırır. Zamanla bu şikayetler çok daha ciddi boyutlara varabilir. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için klima seçimine dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca; klima kullanımında klimaların düzenli bakımlarının ve temizliklerinin yaptırılması da sağlık açısından son derece önemlidir. Gereken kontrol ve bakımlar yaptırıldığında klimanın zararlı etkilerinden korunmak mümkün olur.

Alerjisi olanlar için önerilen klimalar

Alerji ve astım hastası olanlar için klima seçimi son derece önemli. Alerjisi olanların rahatsızlık duyduğu faktörleri yok edebilen klimaları seçmeleri gerekiyor. Bunun için tercih edilecek klimaların; toz, kir ve kötü kokuyu yok edebilen, anti-bakteriyel filtrelere sahip klimaları tercih etmeliler. Aynı zamanda A sınıfı dönüştürücü klimalar olunmasına dikkat edilmeli.

Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?

Satın alınacak klimada alerjen filtresi olup olmadığında bakılmalıdır. Alerjen filtresi alerji ve astım hastaları için önem taşıdığı gibi her birey için büyük öneme sahiptir. Çevre dostu klimalar tercih edilmelidir. Bu tip klimalar verimli çalışmakla birlikte faturaların düşmesini sağlar. Aynı zamanda adından da anlaşılabileceği gibi çevre sağlığını da korur. Gerek hasta bireyler gerekse sağlıklı bireyler için dengeli ısınan bir ortam gereklidir. Bu nedenle; alınacak klimanın değişken sıcaklık değerlerini algılayabilen ve bu durumlara göre ısıtma ve soğutma konumlarını ayarlayan klimalar tercih edilmelidir. Klima satın alırken seçilen klima hakkında her bilginin edinilmesi de önemlidir. Klima, bulunduğu ortamda solunan havanın kalitesini etkiler. Bu nedenle; klima seçimi çok özen isteyen bir iştir. Herkesin belirtilen hususlarla dikkat etmesi gerekir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.