Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Ariston Kombi Arızaları

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Ariston Kombi Arızaları

Ariston Kombi Arızaları

03 Mart 2022 01:18
Ariston Kombi Arızaları

Özellikle kışın kurtarıcımız olan kombiler zaman, zaman arızalanabilmektedir. Bu arıza sonucunda kombinin dijital ekranında belirli kodlar yerleşmektedir. Bu kodlar sayesinde ise servis personelleri kombide ne hasar olduğunu kolayca anlayabilmektedir. Ariston kombi arızaları ise kendi modelleri arasındaki farklı kodları sayesinde kolayca anlaşılabilmektedir. 

Ariston Clas One Arıza Kodları

Sp1 Arıza Kodu: kombi üzerinde oluşan başarısız ateşleme olduğunu belirtmektedir. Ateşleme trafosu kontrol edilmelidir. Ancak bu kontrol servis tarafından yapılmalıdır.

Sp2 Arıza Kodu: İkinci ateşlemenin başarısız olduğunu göstermektedir. 

Sp3 Arıza Kodu: Üçüncü ateşlenmeninde başarısız olduğunu belirtir. 

Ariston Egis Arıza Kodları 

Ariston Egis 90 Işık + Kırmızı Işık: Kombinin üzerinde aşırı ısınma olduğunu belirmektedir.

Ariston Egis 50 ve 60 Işığı + Sarı Işık: Kombi içerisinde su basıncı bulunmaktadır. Su basıncın düşmesi durumunda bu kod belirir. Bu durumda ise bar göstergesini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bar göstergesinde bulunan seviye 1’in altında ise; sağ alt bölmede bulunan mavi renkteki düğmeye su gelinceye kadar basınız. Bar göstergesindeki seviye 1,5 dereceye gelene kadar bu işlemi yapmaya devam ediniz. Ardından doldurma musluğunu kapatarak reset düğmesine basınız. 

Ariston Egis 60 ve 70 Işığı + Sarı Işık: Kombinin kalorifer sensöründe arıza olduğunu belirtir. Kombi içerisinde ntc kablosunda ya da farklı bölgelerde büyük hasarlar oluşmuş olabilir. Bu durumda kombi servislerinden destek almanız gerekir.

Ariston Egis 70 Işığı + Sarı Işık: Anakart bölgesinde sorun olduğunu belirtir. Genel arıza sorunu ise EEPROM’dur. Servisle görüşülmelidir. 

Ariston Egis 80 Işığı + Sarı Işık: Kombinin kumandası ve anakart arasındaki etkileşim bozukluğunu belirtir. Genellikle kumanda panosundan kaynaklanmaktadır. Cihaza müdahale edilmeden servisle görüşülmelidir. 

Ariston Egis 40-50-60-70-80 Işığı + Sarı Işık: Kombinin 15 dakika içerisinde birden fazla kez resetlediğini belirtir. 

Ariston Egis 70 Işığı Yanıp Sönmesi ve Kırmızı Işık: Anakartta hasar ya da arıza olduğunu belirtir. Anakartın değişmesi gerekebilir. Bu durumda servisle iletişime geçiniz.

 

Ariston Hata Kodları

101 Hata Kodu: Kombinin aşırı derecede ısındığını göstermektedir. Kombinin aşırı ısınma sonucunda ise termostat emniyet sistemi deveye girerek su sıcaklığın maksimum derecesini aşabilmektedir.

501 Hata Kodu: kombi içerisinde bulunan brülörde yanma bulunmadığını belirtir. Genellikle kombinin ateşleme sisteminde arıza oluşması durumunda ortaya çıkmaktadır.

103-104-105-106-107 Hata Kodları: Tesisat içerisinde suyun dolaşmadığını ya da suyun azalmış olduğunu göstermektedir. Genel sorunu kombi içerisinde yetersiz derecede su bulunmasıdır.

601 Hata Kodu: Farklı nedenlerden oluşan durumlar sonucunda atık gazın içeride kalması ve dışarıya atılmadığını belirtmektedir. Genellikle Clas modellerinde sıklıkla karşılaşan durumdur. Bacanın yerinden çıkması veya uzun olması bu arızayı tetiklemektedir.

305-305-307 Hata Kodu: Kombi içerisinde bulunan anakart üzerindeki kablolarda sorun olduğunu göstermektedir. Bu durumda mutlaka servis çağırmak gerekir.

Ariston Microgenus Arıza Kodları

A 01 Arıza Kodu: Brülörde sorun olduğunu belirtir.

A 03 Arıza Kodu: Aşırı derecede ısındığını ve bu ısının tehlikeli olduğunu belirtmektedir. 

A 64- A 97- A 98- A 99 Arıza Kodları: Fonksiyon sorununun oluştuğunu belirtir. Bu kodları gördüğünüz zaman cihaza dokunmadan servis ile görüşmeniz gerekmektedir. 

E 02 Arıza Kodu: Pompa çalışma gösterdiği zaman devre dışı kaldığını belirtmektedir.

E 04 Arıza Kodu: Sıcak su sensöründe oluşan kısa devre ya da arızaların olduğunu belirtmektedir. Bu durumda kişilerin müdahale etmenden servisle iletişime geçmesi gerekmektedir.

E 06 Arıza Kodu: Kaloriferde bulunan çıkış sensöründe arızanın olduğunu belirtir. Bu durumda kişilerin müdahale etmemesi gerekir. Aksi halde tehlikeli durumlarla karşılaşmak söz konusudur. Kombi servisleri tarafından kabloların kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Ariston Clas X Arıza Kodları

Ariston Clas X 101: Kombi içerisinde çeşitli arızalar meydana geldikten sonra kombide ısınma durumu ortaya çıkmaktadır. Cihazı dinlendirmek yeterli olmayınca servis çağırmanız gerekir. 

Ariston Clas X 110: Kısa devre oluştuğunu göstermektedir.

Ariston Clas X 114: Dış sensörde oluşan sorunlar nedeniyle kısa devre oluştuğunu belirtir. 

Ariston Clas X 116: Isıtma Termostatında sorun olduğunu belirtir. Servisle görüşülmelidir.

Ariston Clas X 1P1- 1P2 - 1P3: Kombi akışında bulunan sirkülasyonda sorun olduğunu gösterir. Ayrıca atık boşaltım kısmında da arıza olabilmektedir. Servisle iletişime geçilmelidir.

Ariston Clas X 201: Sıcak su durumlarında devreye girecek sensörlerde abiye açığın bulunduğunu belirtir.

Ariston Clas X 202: Su tankında bulunan su seviyesinin azaldığını belirtir. Ayrıca su tankında kısa devre de oluşmuş olabilir.

Ariston Clas X 203: Kombi cihazında bulunan elektronik devrelerinde farklı nedenlere bağlı kısa devre ya da sensörde bozulma oluştuğunu belirtir. 

Ariston Clas X 204: Kombide bulunan en önemli kanallardan biri olan güneş kolektor sensöründe kısa devre oluştuğunu göstermektedir.

Ariston Clas X 205: Güneş kolektörü içerisine su girmesi sonucunda kısa devrelerin oluştuğunu göstermektedir.

Ariston Clas X 207: Kombide bulunan güneş manifoldunun aşırı derecede ısındığını belirtir. 

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.