Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Chiller Periyodik Bakımı & Onarım

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Chiller Periyodik Bakımı & Onarım

Chiller Periyodik Bakımı & Onarım

05 Mayıs 2020 08:58
Chiller Periyodik Bakımı & Onarım Soğutma sistemleri olarak bilinen ve geniş alanlar başta olmak üzere birçok yerin soğutulmasında ve ısıtılmasında önemi oranda başarı sağlayan sistemler Chiller olarak anılır. Bu sistemlerin makine kullanılan veya yoğun insan kalabalığı bulunan yerlerde tercih edilmesinin nedenleri arasında genel olarak alandan ve soğutma hızından tasarruf ederek istenen en iyi verimi almak gelir. Oldukça avantajlı ve yüksek miktarda memnuniyet sunan bu sistemlerin bu şekilde hizmet vermeye devam etmesi için bakımlarının zamanında ve eksiksiz yapılması gerekir. Bakımların yapılmaması veya atlanması halinde sonradan oluşacak olan arızaların miktarı da artış gösterecektir. Bundan dolayı atlanmaması önemlidir.

Chiller Periyodik Bakımı & Onarımı

Chiller büyük alanlarda ve ağırlıklı olarak ticari kurumların kullanımında olan yerlerde kullanılır. Bakımların yapılmasının önemli olmasının nedenleri arasında bu durum en büyük etmen olarak sayılır. Kontrol edilmeyen bakımlar ve diğer işlemler sonrasında büyük oranda arıza ortaya çıkması söz konusu olur. Bundan dolayı mutlaka bakımları yapılmalıdır.
 • Performansın artması ve kontrol edilmesi
 • Arızaların ortaya konması
 • Parçalara bakılması
 • Cihazda enerji dalgalanması olup olmadığı
 • Çevreden kaynaklanan faktörlerin etkisi gibi durumlara bakılır.
Temelde bu şekilde açıklanan kontroller aslında oldukça detay içerir. Bakımların yapılması bu kontrollere ek olarak sistemin düzgün çalışması için de oldukça önemlidir. Ek enerji faturalarının gelmesine de neden olabilir.

Chiller Periyodik Bakımı Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım durumuna göre farklılık gösteren Chiller gruplarının bakımlarının ne kadar sürede yapılacağı veya neler yapılacağı farklı etmenlere göre şekil alır. Endüstri ağırlıklı çalışılan bir yerde yapılacak olan bakımlar ve süre ile bir işyerinde kullanılan sisteme yapılacak işlemler arasında oldukça büyük farklılıklar vardır. Bunun için bakımları sınıflara ayırmak daha doğru olacaktır.
 • Sezon açılırken yapılan bakım
 • Ara veya periyodik bakımlar
 • Kapanış bakımlar şeklinde sınıflandırma yapılması mümkündür.
Bu bakımların yapılması konusunda oldukça hassas olunması avantajlı duruma geçilmesine neden olacaktır. Çünkü meydana gelen bir arızanın daha çok masrafa ve soruna neden olacağı kesindir.

Hangi Avantajları Sağlar?

Bakım konusunda esnek davranan ve arıza ortaya çıkıncaya kadar herhangi bir işlem yaptırmak istemeyenler oldukça hatalı davrandıklarını anladıklarında ek maliyetler çoktan doğmuş olacaktır. Bunun için avantajlı olan yönlerini bilmek önemlidir. Yapılan bakımlar sayesinde:
 • Ömrünü uzatabilirsiniz.
 • Arıza oluşması ile alakalı riski azaltırsınız.
 • Kullanılan enerji miktarında düşüş olur.
 • İşletmenizin ek maliyetlere katlanmasını engellersiniz.
 • Yenisini almak zorunda kalmazsınız.
 • Performansın artmasını sağlayabilirsiniz.
Bu nedenlerden dolayı bile bakımların yapılmasını önemsemeniz gerekir. Yapılan bakımlar sayesinde kaliteli soğutma ve ısıtma ortaya çıkması söz konusu olur.

Neden Chiller Tercih Edilmelidir?

Birçok marka veya soğutma sistemi arasında neden bu markayı seçmesi gerektiğini merak edenler olabilir. Bunun nedeni temelde birçok sonuca dayanır. Soğutma sistemi sayesinde elektrikten tasarruf edersiniz. Ayrıca maliyetler azalır. Ödenen maliyeti kısa süre içinde yerine getirir. Elektrik masraflarınızı azaltır. Kurulumu basittir. Çevreye zarar vermez. Maliyet ve bakım işlemleri masraflı değildir. Sessiz çalışması sayesinde konfor sağlar. Çalışma alanlarında her alanın soğutulmasına katkı sağlar. Eşit dağılım ve hemen soğutma konusunda performansı oldukça iyidir. Uyumlu ve çevreye zarar vermeyen bir yapısı vardır. Kullanıcıların son derece memnun kaldıkları bir sistemdir. Arıza oranları düşüktür. Kullanımı da kolay olduğundan dolayı sorun oluşmaz. Bu nedenlerin tamamı tercihleri etkileyen büyük etmenlerdir. Bakım ve onarımını yerine getirdiğiniz bir soğutma sisteminden bu verilerin tamamını elde edebilirsiniz.

Chiller Periyodik Bakımı İçin Servis Seçimi

Bakımların yapılması için ilk adım yetkili bir servisle iletişime geçmek olmalıdır. Yetkili servis her zaman sözleşme yaparak ve bu kapsamda hareket ederek işlemleri tamamlar. Sözleşme olması temelde bakım veya diğer işlemlerde hangi adımların izlendiği veya garanti sağlanıp sağlanmadığı konularında bilgi verilmesine neden olur. Diğer taraftan sözleşmesiz şekilde hizmet verenler de vardır. Bunlar garanti vermedikleri gibi tamir veya bakım işlemleri sırasında sorunla karşı karşıya kalmanıza da neden olabilir. Bu durum ek maliyet ve alınan performansın daha da düşmesi olarak yorumlanabilir. Bunun için sözleşme yapan, yeterli donanım ve belgeye sahip olan bir servis ile çalışmak önerilir.

Ne Kadar Zaman Alır?

Yapılan işlemlerin fazla olması fazla zaman alacağının düşünülmesine de neden olabilir. Aslında işlemler Arçelik Chiller'in yapısından dolayı profesyonel bir servis sayesinde oldukça kısa zaman alır. Bundan dolayı servisin kalitesinin birçok şeyi belirleyeceği kesindir. Zaman almasına neden olan durumların başında ise genelde ek işlemler gelir. Arızanın çıkması veya parça değişimi gibi nedenler zaman alırken ek olarak işlem yapılmasına da neden olur. Normal şartlar altında standart bir bakım işlemi ortalama 1 veya 3 saat içinde tamamlanır demek daha doğru olacaktır. Buna eklenen adımlar zaman aralığının artmasına neden olabilir.

Arızaların Oluşmasına Engel Olur Mu?

Merak edilen durumların başında genel olarak bakım ve onarım işlemlerinin yapılmasının arızaları engelleyip engellemediği yer alır. Bakım işlemleri sırasında yapılan kontroller aynı zamanda olası sorunların önceden tespit edilmesine yardımcı olur. Yapılan tespitlere göre önlemler alınır. Olası sorunlar için bakımlara ek kontroller eklenir. Ayrıca verimle alakalı yapılan ölçümler de büyük oranda arıza olasılıklarının değerlendirilmesine neden olur. Kısaca özetlemek gerekirse bakım onarım önceden önlem alınmasını, korumayı ve diğer arızaları engelleyen önemli bir işlemdir.

Chiller Periyodik Bakımı Masraflı Mıdır?

Bahsedilen işlemler için masraf durumunu belirleyen birçok etmen vardır. Ama yetkili servisler her zaman belirli içerikleri olan kampanyalar düzenlerler. Bakım ve onarım paketleri veya ek masraflarla alakalı işlem paketleri yer alır. Bunları takip ederek maliyetleri düşürmek fazlasıyla mümkündür. Bundan dolayı mutlaka takibe alınmalıdır. Ayrıca her zaman aynı yerde bakım ve diğer işlemlerinizi yaptırıyor olmanız da uygun fiyatlar almanıza olanak tanıyacaktır. Ek olan masrafların çıkmaması için zamanında yapılan işlemlere dikkat edilmelidir. Ötelenen tüm adımlar zaman içinde daha çok sorun olarak geri dönecektir.

Chiller Periyodik Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Zaman dilimi kullanıma bağlı olarak değişiklik gösterir. Kullanım durumuna ve sıklığa bağlı olarak genelde nisan veya mayıs ayları tercih edilir. Periyodik olan bakımlar ise yoğun kullanılan zaman dilimlerinde yapılmalıdır. En son olarak ise sezonun bittiği ve artık soğutmaya ihtiyaç kalmadığında son adımlara bakılması da önerilir. Böylece her açıdan kontrol edilmiş ve sorun olasılığı ortadan kaldırılmış bir soğutma sistemine sahip olarak kullanmaya, verim almaya devam edebilirsiniz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.