Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

db(A) Nedir

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > db(A) Nedir

db(A) Nedir

07 Temmuz 2020 00:51
db(A) Nedir

Klima almaya karar verirken ne kadar performans elde edeceğiniz veya ne oranda maliyete katlanmanız gerekeceği gibi kavramlar ön planda tutulur. Buna ek olarak farklı kavramlar da vardır. Konforunuzu etkileyecek kadar önemli olan kavramların da değerlendirmelere eklenmesi gerekir. Bu sayede daha çok memnun kalacağınız bir marka ve model seçmiş olursunuz. dB(A) kavramı da bunlardan bir tanesi olarak dikkat çeker. Kavram temelde desibel olarak adlandırılır. Klimanın çalışırken ne oranda ortam sesi oluşturduğunun anlaşılması olarak da adlandırılabilir. Çalışma prensibi gereği hem iç hem de dış üniteye sahip olmasından dolayı mutlaka ses elde edilmesi olasılığı bulunan klimanın bunu ne derecede kullanıcıya yansıtacağı önemlidir. Bundan dolayı sesten rahatsız olmamak adına mutlaka klimanın nasıl bir desibel oranına sahip olduğuna bakmalısınız. Konforunuzu da etkileyeceğinden dolayı kriterleriniz arasında olması son derece doğru olacaktır.

dB(A) ne anlama gelir?

Klima çalışırken oluşması gereken ses düzeyinin ne olduğunu merak edenler için somut bir şekilde örneklemek mümkün olur. Çalıştığı süre boyunca dB(A) oranının konforu etkilememesi adına kontrol edilmesi gerekir. Klima çalışan bir ortamda uyumak istediğinizde sesin sizi rahatsız etmemesi uygun bir dB(A) oranına sahip olan klima tercih ettiğiniz şeklinde yorumlanır. 40 dB olarak adlandırılan bir aralıktan bahsetmek mümkün olur. İyi bir uyku uyuyabilmek için ise bu rakamın altında değerlere sahip olan bir klima tercih etmek gerekir. İdeal olanlar ise genelde 20 dB(A) sesin altında özellik gösterenlerdir.

dB ve dB(A) arasındaki fark nedir?

Satın almak istediğinizde satış temsilcisine mutlaka ses aralığını yani desibeli sormalısınız. Uluslararası standartlara göre belirlenen bir rakam olan bu aralıklardan dB olan ses şiddeti için kullanılır. Bunun değerinin logaritmik olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. dB(A) şeklinde adlandırılan ise A ağırlık seviyesinde bir ses ölçüm sonucu elde edildiği anlamına gelir. A ağırlık ile aktarılmak istenen ise:

  • Sesin insan kulağı tarafından fark edilebileceği seviyede olduğu
  • Rahatsız edecek seviyede olmadığı
  • Konfor derecesine uygun olduğu

nu, anlatır. Bu sayede klima alırken baktığınız bu kriter uykunuz sırasında bile rahatsızlık vermeyecek bir ses seviyesinde olacaktır. Cihazın çıkardığı sesin insan kulağı tarafından duyulması da yanlış anlaşılmamalıdır. Çıkan ses içeride akımı sağlanan havanın ne oranda hissedildiği olarak açıklanabilir. Sesin duyulması makine veya gürültü olarak anlaşılmamalıdır. Çok eski modeller haricinde fazla oranda ses duyulan klimalar neredeyse kalmamıştır.

dB(A) değeri neden önemlidir?

Gelişen teknolojiye bağlı olarak sürekli daha sessiz klimalar üretilmeye çalışılır. Bu klimaların sessiz olması kullanıcının elde edeceği memnuniyet seviyesini belirleyecek kadar önemlidir. Odada klima gürültüsünden uyuyamadığını söyleyen bir müşteri marka için oldukça olumsuz bir durum anlamına gelir. Bundan dolayı dB(A) seviyesine bakılarak klimanızın ne oranda sessizlik sunacağı anlaşılmış olur. Aynı ortamda TV izlemek, müzik dinlemek veya sohbet edebilmek için seviyesine dikkat edilmiş bir klima almalısınız. Aksi durumda rahatsızlık veren ve konforunuzu etkileyen bir ürünle karşı karşıya kalış olursunuz. İç ünite ve dış ünite için hesaplanmış ayrı rakamlardan bahsedilebilir. Bunların farklı olduğunu görebilirsiniz. Dış ünite de meydana gelen ses kullanılan ortama neredeyse hiç yansımaz. Bu durum kullanıcı için belirleyici bir etken olmamasına karşılık yine de bakılabilir. İç ünitenin ses durumu en önemli olan kriterdir.

dB(A) değeri hangi seviyede olmalıdır?

Kavramın ne olduğunun öğrenilmesi kadar ne aralıkta olması gerektiğine de dikkat edilmelidir. Bunun için seviyelerin ne anlama geldiği ve hangisinin ideal olan olduğuna bakılması gerekir. Bu seviyelerin anlamları:

  • 20 desibel ve daha düşüğü: Çok sessiz
  • 20-30 desibel aralığı: Sessiz seviyede
  • 30-40 desibel civarında: Orta derece
  • 40 ve daha yukarısında: Rahatsız eden

şeklindedir. Bu aralıkların en ideal olanı ise çok sessiz ve sessiz olarak sınıflandırılanların seviyelerdir. Sınıflandırmaya bakarak tercih edebilirsiniz. dB(A) seviyesi doğrudan birçok noktayı etkileyeceğinden dolayı dikkatli olunmasında fayda vardır.

İç ve dış ünite farkı

Bahsedilen aralıkların en uygun olanını almak istediğinizde satıcı farklı ses seviyelerinden bahsedebilir. Dış ve iç ünite için rakamların farklı olması zorunluluk ve çalışma prensiplerinden kaynaklanır. Çünkü dış ünitenin çalışması için gereken motor gücü ve hareketli aksamlar mecburen ses çıkarmak zorunda kalır. Ama zaten kapalı bir ortamda kullanılacak olması dış ünitenin ses olarak daha az önemli olmasına neden olur. Yine de yakında bulunanların rahatsız olmasına neden olacak oranda bir dış ünite ses seviyesi seçilmemesi de gerekir. İç ünitenin ne oranda ses verdiği kullanıcıların daha çok bakması gereken durumdur. Aksi durumda kapalı ortamda çalışması gereken bir klima katlanılmaz bir hal alabilir. Kullanılması da mümkün olmaz.

Satın alma kararını etkilemeli midir?

Sadece evlerde kullanılmayan ve çok geniş kullanım alanları sunan klima iklimlendirme konusunda en verimli beyaz eşyalardan bir tanesidir. Ses seviyesine dikkat edilmesi de bu noktadan dolayı daha önemli bir hal alır. Çünkü evde yaşayan kişilerin sesten rahatsız olması klimanın beklenen verimi almanızı engeller. İş yerinde çalışma veriminin düşmesine bile neden olacak oranda önemlidir. Bunun için mutlaka satın alma kararı aşamasında dikkatle değerlendirilmelidir. Yatak odasında ise daha etkili olur. Çünkü uyku kalitenizi etkilemesi ciddi oranda verimsiz bir durumla karşı karşıya kalınması anlamına gelecektir. Kullanıcıların bu nedenden dolayı satış temsilcisine mutlaka ses aralığını sorması ve buna göre karar vermesi önerilir. Klimanın sadece ısıtma ve soğutma işleminden farklı olarak konfor sağladığı da bir gerçektir.

Konfor ile ilişkisi

Klimanızdan alınan verim ile konfor direkt etkilidir. Sessiz çalışan, enerji sınıfı olarak uygun ve oldukça tasarruflu bir klima her zaman tercih edilir bir seçenek olacaktır. Bundan dolayı desibel aralığı veya diğer ek özelliklere bakılarak konfor değerlendirmesi yapılması daha doğru olur. Satış temsilcileri de yardımcı olacaktır. Yine de kullanıcının bilinçli olması yardım eden bir durum olacağından son derece önemlidir.

Fiyata etkisi

Gelişen teknolojiye bağlı olarak sürekli gelişen ve yenilenen klimalar olmaya başlamıştır. Bundan dolayı da sessiz çalışma özelliği artık ek bir maliyet gerektiren etmenlerden bir tanesi olmaktan çıkmıştır. Eskiden fiyata etki eden ve fazlasıyla önemli olmasından dolayı mutlaka kullanıcıların en ücret ödemesi gereken bir özellik iken artık olmazsa olmaz durumuna gelmiştir. Bunun için ekstra herhangi bir özellik olarak değerlendirmemek gerekir. Kullanıcıların maliyetten kaçmasını gerektirecek bir şey değildir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede Çözüm Ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Arkom Teknik® | Tüm Hakları Saklıdır.
Yukarı