Size bir telefon kadar yakınız
0 262 331 15 69
Dil Seçin
trende

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

12.08.2015
1 görüntülenme
Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğru kullanıldığında en ekonomik yakıt olan doğalgazın tasarruflu kullanmak için sizlere sunduğumuz önerileri hanelerinizde uygulamanızı dileriz.

Doğalgaz tasarrufu için yapılması gerekenleri sırasıyla sislerle paylaşacağız. Bu tasarruf yöntemlerini 2 ana başlıkta toplayabiliriz.

1. ISINMA
2. SICAK SU KULLANIMI

* ISINMA İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ:

● Evlerdeki ısı kaybının büyük bir bölümü yalıtımı olmayan binalardan kaynaklanır. Bina yalıtımı yaptıranlar yüzde 40 tasarruf ederler.
● Isı verimliliği sağlamak için oda termostatı kullanmak ve termostatı her 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlamak yüzde 6 yakıt tasarrufu sağlar.
● Pencere ve kapıların PVC doğrama ve çift cam yapılması da yüzde 15 tasarruf sağlar. Eğer bu yapılamıyorsa, pencere ve kapı kenarları sünger ya da fitil ile kapatılabilir.
● Gaz Yakıcı cihazların kombilerin yetkili kombi servislerine mutlaka periyodik kombi bakımının yapılması gerekmektedir.
● Doğalgaz tesisatınızın ve peteklerinizi özel makina ve kimyasallar yardımıyla mutlaka iki yılda bir temizletiniz.
● Bacalı cihaz kullanan doğalgaz tüketicileri yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırmalıdır. Bakımı yapılan baca, cihazın yanma verimini artırıp tasarruf sağlar. Ayrıca can ve mal emniyeti bakımından risk oluşturan baca gazı zehirlenmelerinin de önüne geçilmiş olur.
● Doğalgazın tam olarak yakılabilmesi ve eksik yanmanın önüne geçilebilmesi için, yakıcı cihazların bulunduğu mahaldeki havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerekir. Bu da tasarrufa etki eden bir unsurdur.
● Geceleri perdelerin örtülü olması enerji tasarrufu sağlar. Ancak perdelerin radyatörlerin kapamamasına dikkat etmek gerekir.
● Radyatörlerin önünü ve üzerini koltuk, eşya, saksı ve mobilyalarla kapatmamak gerekir.
● Bina yalıtımı yaptırılamıyorsa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirmek, önemli ölçüde ısı tasarrufu sağlar.
Her odayı kullanım amacına uygun farklı sıcaklıkta tutmak ve bunu da ısı ayarlamalı termostatik vana kullanarak yapmak önemli ölçüde ısı tasarruf sağlar.

* SICAK SU KULLANIMI İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ:

 
    ● Cihazın sıcak su ayar düğmesi varsa 40-42°C’ye ayarlamak gerekir. Böylece suyu
soğutmak için yeniden soğuk su kullanmaya gerek kalmaz.
    ● Evden uzun süre uzak kalınacaksa, cihazı pilot kullanımda tutmak yerine kapatmak gerekir.
    ● Bulaşık makinesinin tam dolu olarak çalıştırılması gerekir.
    ● Sıva üzerinden döşenmiş sıcak su borularını izole ettirmek doğalgaz tasarrufu sağlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.