Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
X
HIZLI TEKLİF AL 02623311568

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ VE KLİMA TEKNİK SERVİSİ

Anasayfa > Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

10 Ekim 2019 09:15
Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz'dan  Tasarruf  Etmenin Yöntemleri

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri, doğru kullanıldığında en ekonomik yakıt olan doğalgazın tasarruflu kullanmak için sizlere sunduğumuz önerileri hanelerinizde uygulamanızı dileriz. Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri için yapılması gerekenleri sırasıyla sizlerle paylaşacağız. Bu tasarruf yöntemlerini 2 ana başlıkta toplayabiliriz. 1. ISINMA 2. SICAK SU KULLANIMI * ISINMA İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ:

● Evlerdeki ısı kaybının büyük bir bölümü yalıtımı olmayan binalardan kaynaklanır. Bina yalıtımı yaptıranlar yüzde 40 tasarruf ederler.
● Isı verimliliği sağlamak için oda termostatı kullanmak ve termostatı her 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlamak yüzde 6 yakıt tasarrufu sağlar.
● Pencere ve kapıların PVC doğrama ve çift cam yapılması da yüzde 15 tasarruf sağlar. Eğer bu yapılamıyorsa, pencere ve kapı kenarları sünger ya da fitil ile kapatılabilir.
● Gaz Yakıcı cihazların kombilerin yetkili kombi servislerine mutlaka periyodik kombi bakımının yapılması gerekmektedir.
● Doğalgaz tesisatınızın ve peteklerinizi özel makina ve kimyasallar yardımıyla mutlaka iki yılda bir temizletiniz.
● Bacalı cihaz kullanan doğalgaz tüketicileri yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırmalıdır. Bakımı yapılan baca, cihazın yanma verimini artırıp tasarruf sağlar. Ayrıca can ve mal emniyeti bakımından risk oluşturan baca gazı zehirlenmelerinin de önüne geçilmiş olur.
● Doğalgazın tam olarak yakılabilmesi ve eksik yanmanın önüne geçilebilmesi için, yakıcı cihazların bulunduğu mahaldeki havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerekir. Bu da tasarrufa etki eden bir unsurdur.
● Geceleri perdelerin örtülü olması enerji tasarrufu sağlar. Ancak perdelerin radyatörlerin kapamamasına dikkat etmek gerekir.
● Radyatörlerin önünü ve üzerini koltuk, eşya, saksı ve mobilyalarla kapatmamak gerekir.
● Bina yalıtımı yaptırılamıyorsa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirmek, önemli ölçüde ısı tasarrufu sağlar.
Her odayı kullanım amacına uygun farklı sıcaklıkta tutmak ve bunu da ısı ayarlamalı termostatik vana kullanarak yapmak önemli ölçüde ısı tasarruf sağlar.

* SICAK SU KULLANIMI İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ:

    ● Cihazın sıcak su ayar düğmesi varsa 40-42°C’ye ayarlamak gerekir. Böylece suyu soğutmak için yeniden soğuk su kullanmaya gerek kalmaz.
    ● Evden uzun süre uzak kalınacaksa, cihazı pilot kullanımda tutmak yerine kapatmak gerekir.
    ● Bulaşık makinesinin tam dolu olarak çalıştırılması gerekir.
    ● Sıva üzerinden döşenmiş sıcak su borularını izole ettirmek doğalgaz tasarrufu sağlar.

* KOMBİ KULLANIMI İLE İLGİLİ FAYDALI BİLGİLER

Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri ile ilgili kullanmanız gereken öneriler aşağıda sizlere sunulmuştur.

1. Evim İçin Hangi Kombiyi Seçmeliyim? Kombi seçerken öncelikle dairenin ısı yalıtım sistemi ve genişliği dikkate alınmalıdır. Geniş ve ısı kaybının yüksek olduğu dairelerde, ekonomik ve çevre dostu bir tercih için yoğuşmalı cihazlar, atık gaz tahliyesi ve gelişmiş baca bağlantıları için de hermetik cihazlar tercih edilmelidir. 2. Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Uygun fiyat, yüksek verim, geniş kapasite ve servis hizmetleri dikkate alınmalıdır. 3. Daha Tasarruflu Bir Kullanım İçin Ne Yapmak Gerekir? Kombinin ihtiyacımız kadar sıcaklıkta ayarlı olması gerekmektedir. Açıp kapatmak yerine düşük, sabit sıcaklıkta çalıştırılmalıdır. Radyatörlerde termostatik vana kullanılması, radyatörün önünün açık olması, arkasında ise ısı yalıtım levhalarının kullanılması tasarrufu arttırır. 4. Hermetik Kombi Nedir? Hermetik kombi yanma için gerekli olan havanın bir fan kiti ile dış atmosferden alınıp yanma sonucunda oluşan atık gazların aynı sistemle atmosfere atıldığı kombi türüdür. 5. Yoğuşmalı Kombi Nedir? Yoğuşmalı cihaz kullanım ve mekan ısıtma için gerekli olan sıcak suyu ısıtmak için kullandıkları gazın yanma ısısı dışında atık gazın içindeki su buharını yoğuşturarak buharın yoğuşma ısısından da yararlanan, genellikle “C” tipi denge bacalı olarak imal edilen cihazlardır. 6. Premix Yoğuşmalı Kombi Nedir? Fan modülasyonu sayesinde, gelen gaz miktarına göre hava miktarını ayarlaması sayesinde yüksek verim sağlayan cihazlardır. Bu yoğuşmalı kombi sınıfı hava ve gazın ön karışımı ve özel paslanmaz çelik brülörü sayesinde düşük emisyon değerlerine sahiptir. 7. Yoğuşmalı ve Premix Kombiler Neden Tercih Edilmelidir? Premix yoğuşmalı kombiler, giren hava/gaz karışımını optimum oranda tuttuğu için daha yüksek yanma verimi elde eder.Bununla birlikte, baca sıcaklığının düşük olması sebebiyle yanma esnasında ve kalorifer tesisatında oluşan ısı kayıpları çok düşüktür. Baca gazı sıcaklığı yoğuşmalı kombilerde 45- 50 °C, yoğuşmasız kombilerde 120-140 °C civarındadır. 8. Kombiyi Sürekli Açık Tutmak Kombiye Zarar Verir mi? Kombinin sürekli açık kalması cihaza zarar vermez. Kombiler termostatlı oldukları için sadece gerektiği zaman yani ortam sıcaklığı düştüğünde çalışır. 9. Kombilerin Kullanım Ömürleri Ortalama Kaç Yıldır? Kombilerin yasa ile belirlenen kullanım ömrü 15 yıldır. 10. Kombi Bakımı İçin Ne Yapılmalıdır? Kombilerin yıllık bakımlarının yapılması için mutlaka yetkili servislerden destek alınmalıdır.
 

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi ve Klima Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri Klima ve kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede çözüm ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Yukarı