Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Doğru ve Ekonomik Kombi Kullanımı

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Doğru ve Ekonomik Kombi Kullanımı

Doğru ve Ekonomik Kombi Kullanımı

02 Şubat 2020 09:27
Doğru ve Ekonomik Kombi Kullanımı

Kombi kullanımı ile alakalı tavsiyeleri dikkate almanız gerekmektedir. Kaç derecede çalıştırılacağı, hem konfor şartları hem de enerji ekonomisi açısından önem taşıyor. Alarko Carrier’ın gerçekleştirmiş olduğu “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırmasına göre Türk halkının yalnızca % 28’i kombilerini doğru ve ekonomik kullanıyor.

ERA Research tarafından 815 kişi ile görüşerek yapılan araştırma sonuçları Türk halkının kombi kullanımı konusunda yaptığı yanlışları gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre, kullanıcıların % 24.9’u evdeyken ve evden çıkarken kombilerini normal sıcaklık derecesinde açık tutuyor. % 18.7’si, kombilerini evdeyken normal sıcaklık derecesinde tutarken, dışarı çıkarken kapatıyor. Oysa kombilerin evde iken normal ısı derecesinde çalıştırılması, evde olunmadığı zaman ise ekonomi sıcaklığına getirilmesi tavsiye ediliyor. Araştırma, Türk halkının yalnızca % 28.1’inin kombilerini buna uygun, doğru ve ekonomik şekilde kullandığını gösteriyor.

Kombi Kullanırken Uykuda da ekonomik değiliz…

Araştırma sonuçlarına göre kombi kullanımı katılımcıların % 61’i gece yatarken de kombilerini aynı sıcaklık ayarında bırakırken, % 39’u kombilerinin sıcaklık ayarlarını ekonomik seviyeye getiriyor. Ekonomik kullanım için ise tıpkı ev dışına çıkıldığında olduğu gibi gece yatarken de kombinin sıcaklık ayarını düşürmek gerekiyor. Gece kombilerin tamamen kapatılmaması da gerekiyor. Gece, kombisi tamamen kapatılan bir evin, gündüz istenilen konfor sıcaklığına gelmesi için harcanarak enerji, gece evin ekonomi sıcaklığında tutulması için harcanacak enerjiden daha çok oluyor.

Asıl önemli olan kombinin ayar sıcaklığı değil oda sıcaklığıdır…

Araştırma sonuçları, katılımcıların % 24.8’inin, kombilerini, 60°C ve üzerinde çalıştırdığını gösteriyor. Kombinin 60°C ve üzerinde çalışması, evin yaklaşık 23-24 °C sıcaklıkta tutulduğu anlamına geliyor. Oturma/salon sıcaklığının 20-22°C olması gerektiği göz önüne alındığında, 60°C ve üzeri kullanım, % 18-24 arasında fazla yakıt tüketildiğini ortaya koyuyor, ideal ve ekonomik kullanım sağlamak için kombinin su sıcaklığının, kullanıcı tarafından dış hava sıcaklığına göre her gün ayarının artırılması veya düşürülmesi pratikte pek mümkün olmadığından programlanabilir bir oda termostatı kullanılması öneriliyor. Kombiler, bireyler evde iken normal sıcaklıkta dışarıya çıktıklarında ya da gece yattıklarında ekonomik ayara getirilmelidir. Bunu sağlamak için kablolu veya kablosuz bağlantılı “programlanabilir bir oda termostatı” kullanmak yeterli olacaktır. Aşağıdaki linklerde kablolu ve kablosuz oda termostatı örneklerini inceleyebilirsiniz. Kablolu, Haftalık ve Günlük Programlı oda termostatı  için tıklayınız.

Eğer kullanılan kombi yoğuşmalı ise yoğuşma ve yüksek verim elde edilmesi için kombinin 50 °C’nin altında çalıştırılması tavsiye ediliyor. Tam yoğuşmalı kombiler, 50°C ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki gizli ısıyı yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 15-20 oranında, 50°C üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar.

Kullanıcı profili…

Araştırma sonuçlarına göre kombi kullananların % 70’i evliyken, % 23’ünün bekar olduğu, ortalama hane halkı kişi sayısının ise 3 kişi ve üzeri olduğu ortaya çıkıyor. 25-55 yaş arasında kullanımın yoğun olduğu ve kadın kullanıcıların çoğunlukta olduğu görülüyor.

Kombileri Doğru ve Ekonomik Kullanmak

Kombiler, evlerimizi ya da iş yerlerimizi ısıtmamıza yarayan teknolojik araçlardır. Bu araçların düzgün ve uygun şekilde kullanılmasını gerçekleştirmek de yine insanlara düşen bir görevdir. Ülkemizde, kombi kullanan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, genellikle doğru ve etkin kullanımın yapılmadığını göstermektedir. Özellikle kombileri doğru ve ekonomik kullanmak söz konusu olduğunda, kullanıcılar genellikle evden ayrılırken kombiyi kapatmayı tercih etmektedir.

Kombileri Kapatıp Açmak

Kombilerini 24 saat boyunca açık tuttuklarında bozulacağını düşünen insanlar da yoğunluktadır. Kombi teknolojisi, aynı buzdolabı gibi 24 saat boyunca çalışabilecek içeriğe sahiptir. Evlerinizde kullandığınız kombilerinizi, günün tamamında açık tutarak da onların sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle 24 saat boyunca çalıştırdığınız kombilerinizden verim alamıyorsanız, içerisinde bir şeylerin ters gittiğine işaret etmektedir. Kombilerinizi sürekli kapatıp açmak son derece yanlış bir davranıştır. Evde olmadığınız zamanlarda ekonomik moda alarak, çok daha fazla tasarruf yapabilirsiniz. Bütün bir sistemi kapattığınızda, evinizdeki tüm odaların derecesi birden düşecektir. Bu nedenle, kombiyi tekrar çalıştırdığınızda yoğun bir güç kullanımı olacaktır. İç ısısı düşmeden, eve tekrar geldiğinizde hızla ısınmasını isterseniz, kombilerinizi kapatmak yerine ekonomik modda çalıştırmayı denemelisiniz.

Kombi Bakımıyla Ekonomik Kullanım Sağlayın

Bizler, müşterilerimizin kombi kullanımı alışkanlıkları ile bakımlarını gerçekleştirerek, onlara daha ekonomik ve tasarruflu kombi kullanım hizmeti sunmaktayız. Evlerinizdeki kombilerin, tıpkı diğer beyaz eşyalar gibi zaman içerisinde bakıma ve tamire ihtiyacı olacaktır. İşletmemizle iletişim kurarak, kış ayına girmeden tüm bakımlarınızı yaptırabilir ve sıcacık evlerinizde yaşayabilirsiniz. Kombilerinizin pek çok farklı sorunu olabilir. Uzman ekibimiz incelemeler gerçekleştirerek, sizlere hangi bölümlerde sorunlar olduğunu bildirmektedir. Böylece karşılıklı güven içinde ürünlerinizin tamirini yapıyor, her zaman bizler tercih edebilmenizi sağlıyoruz.

Oda Termostatı ve Kombi Kullanımı

Oda termostatları, özellikle kombi teknolojisinde, kumanda işlevi görmektedir. Farklı tip termostatlar da bulunmaktadır. Kablolu ve kablosuz olarak ayırabileceğimiz ürün çeşidine sahip olan termostatların, günümüzde en çok kablosuzu tercih edilmektedir. Önemli olanın kombi üzerindeki derece olmadığını hatırlamalısınız. Oda termostatları, bulunduğu yerin ısısını yükseltmeye ve istenen dereceye getirmeye yarayan bir üründür. Tüm ev yerine oda termostatı bulunan yeri ısıtmak sizlere çok kar ettirecektir. Evlerinizde kullandığınız termostatlarınızın bakımını da yaparak, sizlere kaliteli ve güvenli bir kombi kullanım alanı yaratıyoruz. Günümüzde pek çok aile, kombi üzerinden derece ayarlaması yaparak, evin tümünün ısınmasını beklemektedir. Bu son derece yanlış bir davranıştır. Yaşadığınız ve ısınmasını istediğiniz odalarınızda termostat kullanımını, uzmanlar ve bizler önermekteyiz.

Periyodik Kombi Bakım Hizmeti ve Kombi Kullanımı

Kombilerinizin verimli çalışmadığının farkındaysanız, servisimizden randevu alabilirsiniz. Uzman ekibimiz, sizlerin kombilerine bakım yaparak, kaliteli ve sağlıklı ürün kullanımı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kombiler, özellikle kış aylarında sıkça kullanıldıktan sonra yaz aylarında kapatılmakta ve kışın tekrar aynı verimle çalışması beklenmektedir. Bu durum hem yanlış hem de kombinize zarar verebilecek düzeydedir. İşletmemiz, sizlere bahar ve yaz aylarında kombi genel bakım hizmeti vererek, bir dahaki kışa hazırlıklı girmenizi sağlamaktadır. Her kombinin kendisine özel kronik sorunları olduğu gibi genel sorunları da bulunmaktadır. Bazı sorunlar çözülürken biraz daha uzun süre istemektedir. Bizler, ürünlerinizin bakımını gerçekleştirirken her zaman şeffaf oluyoruz. Süreç hakkında sizleri bilgilendirerek, ürünlerinizin durumunu öğrenmenizi sağlıyoruz. Kısa sürede gerçekleştireceğimiz kombi bakımlarınız sizleri uzun süreler daha bakım yaptırmadan götürebilecek düzeyde olacaktır. Hizmetlerimizi, işletmemizle iletişime geçerek öğrenebilir, detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Kombimin Düzgün Çalışmadığını Nasıl Anlarım?

Kombi Kullanımı sayesinde evlerimizde, soğuk geçen kış günlerinde, tek ısıtıcımızın kombimiz olduğu zamanlarda, istediğimiz verimi alamamak bizleri hem ekonomik hem psikolojik olarak yıpratmaktadır. Yüklü miktarda ödenen faturaya oranla iyi ısınamıyorsanız, pek çok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında:

 • Kombinizin yıllık bakımını yaptırmamış olabilirsiniz,
 • Gaz kaçağı olabilir,
 • Kombi iç rezistansında problem olabilir,
 • Parça değişimi gerekebilir.

Özellikle pek çok evin dışında ve içinde ısı yalıtım ürünlerinin kullanıldığı günümüzde, eğer hala kombileriniz sizleri ve evinizi yeteri kadar ısıtamıyorsa, bizlerle iletişime geçmenizde fayda var. Bakımı yapılmış bir kombi hem elektrik hem doğalgaz faturasının ücretlerini düşürmektedir.

Kaliteli Hizmet Modeli

Kombi Servisi mizden  satın alacağınız bakım hizmetleri, sizlere pek çok alanda fayda sağlayacaktır. Uzman ekibimiz, kısa sürede ürününüzün bozukluklarını saptayabilecektir. Değişmesi gereken parçaları kaliteli şekilde değiştirecek, temizlenmesi gereken boruları temizleyecek ve yepyeni gibi çalışan, verimini geri kazanmış kombilerinizi sizlere teslim edecektir. Alanında uzman çalışma arkadaşlarımız sayesinde, sizler de evlerinizde sıcak ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Kombi Kullanımı  ve Bakımı

Kombilerinizin bakımını ve temizliğini gerçekleştiren işletmemizden hizmet aldıktan sonra, kombilerinizde pek çok değişim fark edeceksiniz. Bu değişimler olumlu yönde olacaktır. Hizmetlerimiz sayesinde:

 • Peteklerinizin çok daha hızlı ısınmasını,
 • Evinizin soğumamasını,
 • Sıcak su kalitesini artırıyoruz.

Sıcak su kalitesi, kombi bakımlarından sonra artarak ev halkına çok daha konforlu bir yaşam alanı sunmaktadır. Yıkanırken ya da bulaşık yıkarken çoğunlukla soğuyan su, insanların bizlere şikayet olarak ilettikleri noktalardır. Bu noktalarda da büyük adımlar atarak, sizlere verdiğimiz hizmetlerimizi geliştiriyor ve ilerletiyoruz.

Kombi Bakımı Yaptırdım, Peki Şimdi?

Kombi bakımlarınızı yaptırdıktan sonra, pek tabii sizlere de iş düşmektedir. Kombinizin sürekli olarak bozulmasını engellemek için yapabileceğiniz, enerji ve tasarruf için birçok adım bulunmaktadır. Bu adımlar arasında en çok dikkat çekenler:

 • Kombiyi kapatıp açmak yerine tasarruflu modda çalıştırmak,
 • Perdeleri, petekleri kapatmayacak boya getirmek,
 • Ev içi ısı dengesini sağlamak için termostat kullanmak,
 • Her yıl düzenli olarak kombi bakımı yaptırmaktır.

Bu adımları takip ederek, bir sonraki seneye kombilerinizin eksiklerini gidermiş olarak girebilirsiniz. Bazen kombiler, kendi içindeki parçalarından dolayı sorunlar çıkartabilmektedir. Bu durumlarda da işletmemizle iletişime geçebilirsiniz.

Kombilerinizin Parça Temini

Kombileriniz, içinde yer alan kazanından dolayı suyu ısıtma işlevini yerine getiremiyor olabilir. Bizler, yedek parçalar ve kaliteli malzemelerle, sizlere hizmet vermeye hazırız. Ürünlerinizin bakımını sağlıklı çalışacakları şekilde gerçekleştiriyor, onlara uzun yıllar daha kullanım ömrü kazandırıyoruz. Düzenli olarak bakımı yapıla kombiler, unutmayın ki cebinizi yakacak faturalara sebep olmaz. Bakımlarını yaptıran bütün müşterilerimiz, bizlere faturalarında yaşadıkları düşüşlerle geri dönüşler sağlamıştır.

Kombi Kullanımı Petek Temizliği

Kombilerin en büyük parçaları arasında yer alan petekler, zaman içerisinde içinde kirli suyun, tortuların ve kirecin birikmesiyle dolmaktadır. Bizler, kirli ve kireçlenmiş peteklerinizin temizliğini sağlayarak, kış aylarında onları en verimli şekilde tekrar kullanabilmenize yardımcı oluyoruz. Kireçli ve kirli petek içlerinden, ısınan suyun geçmesi ve evinizi ısıtması mümkün olmamaktadır. Bu yüzden de evlerinizin ısınmamasından mustarip olabilirsiniz. Kombi bakım hizmeti veren Arkom Teknik iletişime geçerek, kaliteli ve güler yüzlü bakımlarımızdan sizler de faydalanabilirsiniz.

Müşterilerimize Odaklıyız

Müşteri memnuniyeti odaklı çalıştığımız işletmemizde, kalitemizden ödün vermemek birinci prensibimizdir. Bizleri, pek çok firmadan ayıran özelliğimiz her zaman hizmet odaklı oluşumuzdur. Sizlere ekonomik ve doğru kombi kullanımı sağlayabileceğiniz, sizlere daha iyi hizmet edecek kombileri vermek için çalışıyoruz. Alanında uzman çalışma arkadaşlarımızla yeni teknolojileri keşfediyor, sizlere yararlı olacak şekilde onları işleyerek hizmete dönüştürüyoruz. Müşterilerimizin, aldıkları hizmetten memnun olması bizler için çok önemlidir. Bu yüzden her müşterimizi biricik ve tek görerek hizmetlerimizi veriyoruz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.