Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar

Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar

09 Eylül 2021 12:35
Elektrikli Kombi Ne Kadar Yakar

Elektrikli kombi ne kadar yakar sorusu akıllarda hep soru işaretidir. Evlerimizi ve iş yerlerimizi ısıtılmasında kullanılan doğalgazlı kombilerin alternatifi olarak elektrikli kombiler de kullanılmaktadır. Aynı zamanda hem yerden ısıtma sistemlerde hem de petekli sistemlerde kolay kullanımı olan elektrikli kombilerde elektrikli enerjisi kullanarak sıcak su oluşumunu sağlamaktadır. Suyun ani ve hızlı bir şeklide ısıtmasında ki sebep elektrikli kombilerin içinde yer alan tüp biçimindeki rezistanslardır. Elektrikli kombilerde enerji verimliliği gelir diğer ısıtma sistemlerine göre oldukça yüksektir.

Elektrikli Kombi Tüketimi Hesaplama

Elektrikli kombi tüketim maliyeti doğru kullanımda daha düşük olabiliyor. Bunun için yalıtımı iyi yapılmış ve oda termostatı kullanılan evlerde bu değer fark göstererek daha düşük olabilecektir. Fakat konforu daha üst seviyeye getirmek için sıcaklık değerini yükseltilmesi elektrik tüketimini de artıracaktır. Öyle ise küçük bir hesaplama ile yola çıkabiliriz.

110 metrekarelik bir evde kullanılan elektrikli kombi 12 KWH elektrik kullanıyor olsun. Kombinin saatlik elektrik tüketimi de 3 KW olsun. Bu durumda elektrikli kombi günlük 3X24 =72 KWH elektrik tüketmiş olacaktır. Aylık olarak da 72X30=2160 KWH elektrik tüketmiş olacaktır. 2021 yılı için KWH elektrik bedeli 0,3967 TL olduğuna göre, tam gün çalışacağı varsayıldığında kombinin aylık tüketim maliyeti 2160x0,3967=856,872 TL olacaktır.

Kombi Enerji Tüketimi Ne Kadar

Elektrikli kombi enerji tüketimi kullanım şartlarına bakımından; ısıtılan alanın metrekaresine, ısıtma miktarına ve kombinin gücüne göre değişkenlik göstermektedir. Elektrikli kombi enerji tüketimi bir saatle kendi kapasitesinin %20-%50 arası güç tüketir. Bu da 10 KWH’lık bir kombinin saatte 2-5 KWH, 30 KWH’lık bir kombinin enerji tüketimi ise 6-15 KWH olacaktır. Bu değer yaklaşık olarak kullanımda % 30 seviyelerinde kalır. İşte bu da termostatı kullanılarak elektrik tüketimi daha aşağı seviyelere çekilebilir.

Elektrikli kombi enerji tüketimi evlerde kullanılan kombilerin cephe yönünden, evdeki radyatör sayısı, kombilerin kapasitesi, evin büyüklüğü ve yalıtım durumu hesaba alınarak belirlenir. Bu değer ise aşağı yukarı evin metrekaresinin onda birine denk gelir. Örnek olarak şöyle bir değerlendirme yapılabilir.100 metrekarelik bir ev için 10 KW kapasiteli bir kombi yeterli olacaktır. Fakat net bir değer değildir. İşte değişkenlere göre bu değer artma ve azalmada fark gösterebilir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede Çözüm Ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Arkom Teknik® | Tüm Hakları Saklıdır.
Yukarı