Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

09 Eylül 2021 18:03
Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kış gelirken akla gelen ilk kış hazırlığı ısıtma sisteminin çalışıp çalışmadığının kontrolü oluyor. Kışlık kıyafetler havanın soğuduğu hissedildiğinde çıkarılıp giyilebiliyor. Bazı kış hazırlıklarından tüm vazgeçilebiliyor veya ertelenebiliyor. Ama havalar soğuduğunda ısınamıyorsanız diğer hazırlıkların anlamı kalmıyor. Petek temizliği ısıtma sistemine yönelik ilk hazırlık olarak insanların karşısına çıkıyor.

Kalorifer Petekleri Neden Kirlenir?

Kapalı bir sistem olan kalorifer sisteminde peteklerin kirlenmesi bazıları tarafından çok anlamlı bulunmuyor. Petek kalitesi veya suyun kirliliği tek sebepmiş gibi görülerek petek temizliğine gereken önem verilmiyor.

Kalorifer sistemleri suyun kombi veya kalorifer kazanı içerisinde ısıtılıp peteklerden dolaştırılması ve tekrar ısınmak üzere aynı yere dönmesi esasına göre çalışıyor. Bu dolaşım sırasında kazan, borular ve peteklerin içerisindeki parçacıklar ile su içerisindeki parçacıklar peteklerin kirlenmesinde etkili oluyor. Ancak asıl sorun; sudaki kireç ve zamanla metalde oluşan pasın oluşturduğu tortudan kaynaklanıyor.

Hangi Durumlarda Petek Temizliği Gereklidir?

Petek temizliğinin gerekliliğini dışarıdan tespit etmek mümkün görünmüyor. Ancak uzmanlar, bir miktar suyun heba olmasına sebep olsa da sık sık petek temizliği yapmanın enerji tasarrufu açısından faydalı olacağı konusunda birleşiyor.

Kesin bir ölçü olmasa da;

 • Kombi filtresinde sık tıkanma ve kombinin arızaya geçmesi,
 • Özellikle petek altlarının hissedilir derecede az ısınması,
 • Kombi ayarı yüksek olmasına rağmen peteklerin dış ısısı yükselmiyorsa,
 • Uzun süredir (beş yıl ve daha fazla) petekler temizlenmemişse peteklerin kirli olması muhtemel olarak görülüyor.
 • Petek içerisindeki bu kirlilikten kurtulmak çok da zahmetli bir iş olmadığından ve birçok faydası bulunduğundan buna zaman ayırmak gerekiyor.

Petek Temizliği Neden Önemlidir?

Ev içerisinde peteklerde dolaşan suyun miktarı ve petek malzemesinin kalınlığı evin ısınma süresini etkiliyor. Sistemde bulunan su az ve petek cidarı fazla ise ısıtma hız ve miktarı da düşüyor. Kirlenen peteklerin iç yüzeyi oluşan kir ile kaplandığından daha az ısı kullanılıyor. Altta biriken tortular, petek altının daha az ısınmasına sebep oluyor. Isınan havanın yükseleceği kuralı dikkate alındığında bu durum da ısıtma sisteminin verimliliğini düşürüyor.

Kombi sisteminin kullanıldığı mekânlarda; kombi filtreleri tıkanabiliyor. Bu durum sık sık temizlik gerektirdiği gibi kombi arızalarına da sebep olabiliyor. Tüm bunlar, ilave enerji ve emek gerektirdiğinden aile ekonomisi açısından bu temizliğin mutlaka yapılması gerekiyor.

Petek Temizliği Kimler Tarafından Yapılır?

İnternet üzerinde gezinirken veya çalışırken çoğu insan petek temizliğine ilişkin reklamlarla karşılaşıyor. Belirli bir ücret karşılığında hiçbir zahmete katlanmadan petek temizliği yaptırılabiliyor. Ancak bazı insanlar bu ücreti ödemek istemediklerinden bazıları ise bu tür işleri kendileri halletmek istediklerinden bu işin nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Bu işi eslek olarak icra edenler suyun devrini sağlayan bir pompa ve kir sökücü bir kimyasal madde kullansalar da petek temizliği hiçbir özel araç ve kimyasal kullanılmadan da yapılabiliyor.

Siz de Yapabilirsiniz

 • Petek temizliği yapmak için aşağıdaki işlem sırası takip ediliyor:
 • Tüm peteklerin alt ve üst vanaları kapatılır.
 • Temizlik yapılacak peteğin vanaları açılır.
 • Kombi petekleri tahliye vanasının ucuna bir hortum eklenir ve hortum bir atık su giderine uzatılır.
 • Vana açılır ve burada bulunan az miktardaki su boşaltılır.
 • Kombiye gelen kalın borunun (Soğuyan suyun dönüş borusu) vanasını kapatılır.
 • Kombinin altında ince borunun kombiyle birleştiği bölgedeki vana açılarak sisteme su verilir.
 • Tahliye vanasından berrak su geldiğinde vana kapatılır.
 • Temizlenen peteğin vanaları kapatılır ve temizlenecek başka bir peteğin vanaları açılarak işlem tekrar edilir.

Merkezi ısıtma sistemi kullanılıyorsa veya uzun süredir petek temizliği yapılmadığından bu yöntem yeterli olmuyorsa peteklerin tek tek sökülerek temizlenmesi gerekiyor. Böyle bir durumda profesyonel yardım almak etrafı kirletmemek ve sisteme zarar vermemek adına daha faydalı olabiliyor. Petekleri sökmek için anahtar ve tornavida varsa bu da yapılabiliyor.

Tüm vanalar kapatıldıktan sonra her bir petek için önce alttaki çıkış sökülüyor. Suyun tamamen boşaltılması için üstteki giriş borusu da sökülüyor. Bu esnada alt borudan akan suyun bir leğen ve maşrapa yardımıyla alınması gerekiyor. Radyatör tamamen boşaltıldıktan sonra banyoda rezervuara giden hortum veya duş başlığından su verilerek içi temizleniyor. İhtiyaç halinde önceden bir miktar pas çözücü de kullanılabiliyor.

Temizlenen petek yerine takıldıktan sonra işlem diğer petekler için tekrarlanıyor. Bu yöntemde sistem üzerinden peteğe su verilmediğinden boşluklar oluşuyor. Bu nedenle temizlik işlemi bittikten sonra sistemin havasının alınması gerekiyor. Ayrıca bu yöntemde peteklerin montajının su sızdırmayacak şekilde itinayla yapılması gerekiyor. Bu nedenle bu yöntem, bu konularda deneyimi olmayanlara tavsiye edilmiyor.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede Çözüm Ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Arkom Teknik® | Tüm Hakları Saklıdır.
Yukarı