Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

HVAC Sistemleri Nedir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > HVAC Sistemleri Nedir?

HVAC Sistemleri Nedir?

07 Temmuz 2020 22:04
HVAC Sistemleri Nedir?

Büyük ve modern binalarda, hava kirliliği oluşturmadan havalandırma sorunlarının giderilmesi için iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. HVAC sistemleri, kapalı alanlarda, insanların bulundukları yerdeki hava kalitesini artırmak ve sıcaklık ayarı yaparak konforu sağlamak için kullanılmaktadır. HVAC (Heating Ventilating and Air Conditioning), enerji tüketiminin yoğun olduğu, alışveriş merkezi, hastane, fabrika gibi yaşam alanlarında iklimlendirme, havalandırma ve ısıtma amacıyla kullanılan sistem olarak tanımlanmaktadır. Büyük binalarda, enerji verimliliği oluşturmak için HVAC sistemleri önem bir yere sahiptir. Kullanım yerlerinde, basınç ve sıcaklık değerlerini otomatik olarak kontrol etmekte ve ihtiyaca göre ayarlayarak, enerji tasarrufu oluşturmaktadır.

HVAC Neden Gereklidir?

HVAC sistemleri, otomasyon kontrol sistemi ile insanların yaşam alanlarında yapılan hesaplamalar göre hava kalitesinin oluşmasını sağlamaktadır. HVAC sistemlerinin neden gerekli olduğu şu maddeler ile açıklanabilir;

  • Enerji verimliliği kontrolü sağlar
  • İşletme maliyetlerini en aza indirir
  • En iyi konfor şartlarını sağlar

Gıda, kimya, ilaç gibi önemli sektörlerde, anti bakteriyel havanın ve istenilen temiz havanın oluşmasını sağlar, tek merkezden yönetilme özelliği ile personel giderlerini azaltır. Bu özellikleri, modern ve büyük binalarda HVAC sistemleri olmazsa olmaz olarak görülmektedir. Enerji verimliliği, kontrol kolaylığı, otomasyon fonksiyonları birçok avantajı birlikte bulunduruyor.

HVAC Otomasyonu

 HVAC otomasyonu kurulumu öncesinde çeşitli hesaplamaları yapılması gerekiyor. Kurulum yerinin fiziki şartları, büyüklüğü ve kullanım amacı yapılacak olan işlemleri belirlemekte etkin olmaktadır. HVAC sistemi otomasyonu kurulumunda, gerekli elemanlar kullanılarak, hava giriş ve çıkışı, nem, sıcaklık oranları hesaplamaları yapılarak, ihtiyaç duyulan sistem belirlenir. HVAC sistemi üzerinde bulunan kontrol sistemleri her kullanım alan ve şartlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Sistemde kullanılan kontrol sistemleri ana kontrol ve alt kontroller olarak farklı bölümlerle sunulmakta ve tüm bölümler birbiri ile entegre olarak çalışmaktadır. HVAC sistemlerinde kullanılan ana kontrol elemanları şunlardır;

  • Otomatik damperler
  • Valfler
  • Sensörler

Sistem içerisinde bulunan buhar ve su akışı valfler ile kontrol edilmektedir. Hava akışı ise damperler ile kontrol edilir. Sıcaklık, nem ve basınç kontrolleri ise sensörler ile yapılmaktadır.

Enerji Verimliliği

HVAC sistemleri otomasyonunda enerji verimliliği, kontrol elemanları ile sağlanmaktadır. Enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için tüm kontrol sistemlerinin düzgün çalışması gerekiyor. HVAC otomasyonunda kullanılan zaman programları, enerji verimliliğindeki en önemli sistemdir. Sistem kurulduktan sonra binanın kullanım saatlerine göre ayarlama yapılır ve insanların bulunduğu zaman dilimine göre otomatik çalışması, insanların olmadığı çalışma saatleri dışında da otomatik kapanması sağlanır. Isı, nem, hava kalitesi, entalpi kontrolü ile iç ve dış hava karşılaştırması yaparak gerekli dengenin oluşmasını sağlamaktadır. Bu sistemler sayesinde enerji verimliliğinin artmasını sağlamaktadır.

HVAC Sistemleri Kullanım Alanları

HVAC sistemleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri olarak tanımlanmaktadır. Birçok alanda ısı transfer sistemi olarak kullanılmaktadır. Gelişmiş teknoloji sistemi sayesinde, çok sayıdaki büyük plazalarda, fabrika, alışveriş merkezi, hastane gibi binalarda kullanılmaktadır. HVAC sistemleri kullanım alanları, sıcak su kullanımı temini, bölgesel ısıtma, merkezi ısıtma, yerde ısıtma, basınç kırıcı, havuz ısıtması gibi sistemlere ihtiyaç duyulan tüm binalar olarak gösterilebilir. Hem sanayi sektöründe hem de konutlarda sıcak su ihtiyacı konfor açısından önemlidir. HVAC sistemleri sayesinde, ihtiyaç duyulan sıcak su ihtiyaçları daha ekonomik şartlarla temin edilebilecektir.

Endüstriyel Alanda Kullanımı

HVAC otomasyon sistemleri, konutlarda ve endüstriyel alanlarda farklı yöntemlerle kurulmakta ve farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Endüstriyel kullanım alanları olarak, soğutma sistemleri ve atık ısı geri kazanımı olarak ortaya çıkabiliyor. Endüstriyel tesislerde en çok ihtiyaç duyulan sistem soğutma kuleleri sistemleridir. Kurulan otomasyon sistemi ile istenilen derecede soğutmanın kısa sürede tamamlanmasını sağlamakta ve işletmeler için enerji verimliliği oluşturmaktadır. Atık ısı geri kazanım özelliği ile sanayide yapılan işlerde kullanılan buhar enerjisinin atık olarak havaya karışmadan önce geri dönüşümünü sağlayarak, tekrar enerjiye dönüştürülmesini ve enerji verimliliğini artırmaktadır.

Enerji Tasarrufu İçin HVAC Sistemleri

Binalarda HVAC sistemleri kurulum tamamlandıktan sonra, hafta içi, hafta sonu, gece, gündüz zaman ayarlama özelliği ile enerji tasarrufu sağlanmaya başlanır. Bu sistem sayesinde konut gibi küçük yapılarda %12, büyük bina ve sanayi tesislerinde %34 gibi yüksek oranlarda enerji tasarrufuna neden olacaktır. HVAC sistemlerinde bulunan otomatik kontrol sistemleri her zaman enerji verimliliğini artırmakta, büyük oranda tasarruf oluşturmaktadır. 

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.