Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı?

Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı?

06 Haziran 2020 20:01
Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı? Klima alırken kullanıcıların en çok kafa karışıklığı yaşadığı noktaların başında klimanın özellikleri gelir. Inverter kelimesi de bu aşamada oldukça fazla duyulur. Klimaların gelişen teknolojiye ve ihtiyaçlara bağlı olarak her geçen gün daha da fazla özelliğinin ortaya çıkması memnun ederken hangi özellikte klima alacağını düşünenlerin daha çok araştırma yapmasına neden olur. Klimaların özellikleri çalıştırılacakları alana, çalıştırılma sürelerine ve kullanıcının taleplerine göre şekillenir. Bunun için satın almak istediğiniz yerdeki sayısız özellikteki klimalar arasında kalmak yerine ilk olarak inverter klima olup olmadığına bakarak araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Son dönemlerin en çok dikkat çeken ve talep gören özelliklerinden olan inverter kullanıcıların hem konforlu hem de oldukça tasarruflu bir şekilde klima kullanmasına imkan tanır. Bunun için klima açısından olmazsa olmaz demek yanlış olmayacaktır.

Inverter klima nedir?

Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı? Birçok kullanıcı tarafından bilinmesine karşılık tam olarak ne olduğu konusunda bilgi eksikliği yaşanması söz konusudur. En temel olarak kullanıcıların da dikkatini çeken özellik klimanın istenen ayara ve sıcaklığa ulaştığında durması ve havayı sabitlemesidir. Bu özelliği kullanıcılar oldukça severler. Çünkü daha önceki modellerde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de bu özelliğin olmamasıydı. Bu durumda kullanıcı:
 • Klimayı açar,
 • İstediği sıcaklığı ayarlar,
 • İstediği sıcaklığa gelmesini bekler,
 • Geldikten sonra sürekli aynı derecede çalışmaya devam eden klimayı kapatmak zorunda kalır,
 • Bu sayede aç kapat şeklinde bir döngü gelişir.
Temelde hem kullanıcı için hem de enerji açısından oldukça zararlı bir olaydır. Çünkü açıp kapatma işleminde her beyaz eşyada olduğu gibi enerji en yüksek seviyede alınır. Böylece gereksiz yere konfor eksikliği ve enerji artışı yaşanması durumu ortaya çıkar. Bu durum yerine ortam istenen sıcaklığa geldikten hemen sonra sıcaklığı sabitleyen ve ortamda derece değişikliği olmadıktan sonra tekrar çalışmayan klimalar yani inverter özelliği olanlar tercih edilmeye başlandı.

Sıcaklık ve soğukluk kaç derece olmalıdır?

İnverter klimalarda sıcaklık ayarlamak istediğinizde kullanıcı olarak hangisinin ideal olduğuna karar vermek zor olabilir. Sıcaklığın ideal olması klimadan alınan konforu doğrudan etkileyen bir durumdur. Klima konusunda en ideal olan sıcaklık değeri dışarıdaki sıcaklığa göre ayarlanmasıdır. Sıcaklık ortalama olarak hesaplanabilir. Bunun için dışarıdaki sıcaklığın 6-9 derece aşağısında veya yükseğinde olması yeterli olacaktır. Aniden çok soğuk veya sıcak olması klimanın ortamdaki kullanıcıları çarpmasına neden olacağından dolayı önerilmez. Dengeli ve kademeli olarak ayarlanan sıcaklık her zaman kullanıcıların daha çok keyif alırken tasarruf konusunda da başarı elde etmesine neden olur. Sıcaklık ve soğukluk konusunda ayarlanacak olan klima değeri oda ve klimaya bağlı olarak bir dizi etmene bağlı olarak şekillenir. Bunlara da mutlaka dikkat edilmelidir.

Sıcaklık ayarında nelere bakılır?

Sıcaklık için klimada ve odada bir takım özelliklere bakılması gerekir. Çünkü sadece ortalama bir sıcaklığa göre hareket etmek bazen olumlu sonuç alınmamasına neden olabilir. İlk olarak önerilen sıcaklıkta kullanmak ve yetmediği durumlarda nedenine odaklanmak önerilir.

Sıcaklık ayarında bakılması gereken etmenler

 • Klimanın BTU olarak değeri
 • Odanın büyüklüğü
 • Odadaki tavanın durumu
 • Odanın hangi cepheye baktığı
 • Klimanın nerede olduğu
 • Odadaki pencere ve kapı sayısı
 • Yalıtım durum
Bunların tamamına dikkat edilmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Kuzey cepheli bir evde güneş enerjisinden yararlanmak oldukça zor olacağından dolayı sıcaklık kış aylarında daha da yüksek ayarlanmalıdır. Güney cepheli bir evde de güneşin yoğun olmasından kaynaklı kış aylarında daha az çalıştırma ve dereceyi sabitleme şansınız olur. Ortalama sıcaklık ve soğukluk konusunda bu detaylara bakılması önemlidir.

Inverter klimanın avantajları nelerdir?

Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı? Kullanıcılar oldukça avantajlı olduğundan dolayı tercih ettikleri inverter klimanın aslında birçok açıdan sağladığı yararları fark etmeden kullanırlar. Klimanın en temel avantajlarından bir tanesi enerji tasarrufunda oldukça etkili olmasıdır. Çünkü aktarıldığı gibi açma ve kapatma yapmak yerine aynı sıcaklık değerinde sıcaklığı koruması klimanın gereksiz yere enerji tüketmesine engel olur. Bu durum klimanın aralıksız çalışması halinde bile tasarruflu bir tüketim oluşmasına neden olur. Aynı zamanda daha çok performans elde edilmesine olanak tanır. Klimadan alınan verim artar. Ayarlanan sıcaklığa ulaştıktan hemen sonra kullanıcının müdahale etmesine gerek kalmadan kullanım imkanı tanımış olur. Bu açıdan da oldukça avantajlıdır. İnverter özelliği olan klima birçok açıdan kullanıcıların daha iyi bir klima deneyimi yaşamasına neden olur. Ayrıca klima kullanımında rahatlık olmasından kaynaklanan daha uzun ömürlü beyaz eşyaya sahip olma imkanımız da olur.

Sıcaklık ve tasarruf arasındaki ilişki nedir?

İnverter klimaların oluşturulma mantığı genel olarak sıcaklık dengesi ve tasarruf kelimeleri etrafında döner. Çünkü klimaların sürekli açılıp kapatılması sorunu enerjide tasarruf sorununu oluştururken aynı zamanda klimanın da zorlanması anlamına gelir. Bundan dolayı sıcaklık ve tasarruf arasında ciddi oranda bir ilişki olduğu kesindir. Klimanın en yüksek enerji tüketimine bakıldığında ani ve çok düşük olan sıcaklıklar ve açıp kapatma zamanları olarak görülebilir. Bu zamanların olabildiğince dengelenmesi hem klima ömrü hem de kullanıcı memnuniyeti açısından gereklidir.

Klimanın düzgün sıcaklıkta çalışması için ne yapılmalıdır?

Klimanın düzgün bir sıcaklık ayarında olması ve bunu korumaya devam etmesi için düzenli bakımlarının yapılması gerekir. Çünkü bakımları yapılmayan ve düzenli çalışması konusunda ciddi sorunlar yaşanan bir klima büyük oranda faturalarınızın da artmasına neden olur. Klima bakımları yaptırmanız için 15 neden başlıklı yazımızı okuyarak bakımların klimalar üzerindeki önemli etkileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İstenen sıcaklıkta çalışma noktasında sorun olması klimanın ayarlanması halinde bile düzgün çalışmasını engeller. Bundan dolayı mutlaka belirli aralıklar ile kontrollerin yapılması ve yetkili servis tarafından işlemlerin tamamlanması önerilir. Bu yüzden sizler için alanında uzman ekibimizle birlikte Kocaeli ve ilçelerinde klima servisi hizmeti sunmaktayız.

Inverter klima kullanımı nasıl olmalıdır?

Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı? Klima kullanırken birçok kullanıcıda inverter özelliği olmayan zamanlardan kalan bir alışkanlık göze çarpar. Açıp kapatarak klimanın daha tasarruflu kullanılacağına olan inanç kesin olarak yanlıştır. Klima bu şekilde daha çok enerji tüketir. Bunun yerine kullanımın dengeli ve dikkatli olması önerilir.

Yüksek sıcaklık ve soğukluğun zararı var mıdır?

Aniden açılan klima hem sıcaklık hem de soğukluk söz konusu olduğunda kullanıcıya zarar verebilir. Çünkü çok sıcak bir ortamdan gelen birisi ani sıcaklıktan rahatsız olurken tam tersi durumda da memnun olmayacaktır. Ek olarak eklemlerde rahatsızlık hissi yaşanması sorunu da kaçınılmaz olur. Bunun için mutlaka ani sıcak ve soğuk çalıştırmadan olabildiğince kaçınmak gerekir. Dengeli kullanım klimanızın ömrüne de katkı sağlar. Sağlığınız için de mutlaka bu detaylara odaklanmalısınız.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.