Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Inverter Klima

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Inverter Klima

Inverter Klima

04 Nisan 2020 12:07
Inverter Klima

Klima seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler bulunur. Bunları temelde nasıl bir yerde kullanılacağı veya ne tarz ihtiyaçlara cevap vereceği gibi konular belirler. İhtiyacınız olmadığı halde var olan bir özellik gereksiz yere maliyetin artmasına neden olur. Klimalarla alakalı olarak seçimler sırasında en sık dile getirilen özellik ise inverter klima olup olmamasıdır. Birçok kullanıcı tarafından terim olarak kullanılmasına karşılık aslında net olarak anlamını bilen sayısı azdır. Evinize veya kullandığınız herhangi bir yere klima almak istediğinizde inverter olup olmamasının neleri değiştireceğini bilerek seçim yapmalısınız. Çünkü birçok konuda farklılık sağlayan bir özellik olduğunu kabul etmek gerekir.

Inverter Klima Nedir, Klima Nasıl Çalışır?

Daha çok büyük yerlerde kullanılan bir özellik olarak göze çarpan inverter özelliği aslında her ortamda kullanılabilir. Klimalar belli bir sıcaklık kontrol mekanizmasına sahiptir. Bunun anlamı ortamda bulunan sıcaklığa karşı duyarlı olan sensörlerin ölçüm yaparak ayarladığınız sıcaklığa ulaşım sağlaması olarak açıklanabilir. İnverter olan bir klimanın bu konuda daha hassas olduğunu kabul etmeniz önerilir. Bu sayede kullanım alanında var olan bu özellik devreye girdiğinde ortamın ayarlanan sıcaklığa geldiğinde motorun kontrol amaçlı durması beklenir. Böylece oldukça tasarruflu ve ısı dağılımı konusunda başarılı bir çalışma prensibi elde edilir.

Inverter Klimalar Neden Avantajlıdır?

İnverter klimaları kullanmanın oldukça fazla avantajı vardır. Bu avantajlar sayesinde her geçen gün daha fazla kullanım alanına ulaşılır. Bunlar:

 • Büyük odaların ideal sıcaklıkta kalmasını sağlar.
 • Kontrollü şekilde çalışır.
 • Konforludur.
 • Oda sıcaklığı eşit kalır.
 • Yüksek performans açısından önerilir.
 • Açıldıktan kısa süre sonra istenen sıcaklığa ulaşım sağlanır.
 • Açıp kapatmak gerekmediğinden kendisi ideal sıcaklıkta kalınmasını başarır.
 • Tasarruflu bir sistemdir.
 • Çevreye zarar vermez.
 • Hava kalitesini artırmak için özellikleri vardır.
 • Ortamdaki koku veya nemi alır.
 • Astım veya solunum yolu hastalarını rahatlatır.
 • Uzun süre kullanılabilir.
 • Enerji tasarrufunda etkilidir.
 • Bakım işlemlerinde daha az maliyet oluşturur.

Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı inverter klimaları kullanan kişilerin sayısı sürekli artış gösterir. İnverter özellik çevreye duyarlı olunmasına da katkı sağlar.

Inverter Klima Çalışma Prensipleri

Klimanın çalışması için açtıktan sonra motor hemen devreye girecektir. Devreye giren motor ortam sıcaklığını ölçtükten hemen sonra istenen sıcaklığa ulaşılması için çalışmaya başlar. Isıya karşı oldukça duyarlıdır. Ardından ortam ve istenen sıcaklığın aynı olduğu zamana kadar aynı kapasite ile çalışmaya devam eder. İstenen sıcaklık oluştuğunda ise artık çalışmasını durdurur ve sadece ortam sıcaklığının sabit olmadığı zamanda yeniden çalışarak dengeleme görevi görür. Bu nedenle de enerji tasarrufu sağlamakta önemlidir.

Nasıl Bakımı Yapılır?

Çok sık kullanımı olması durumunda senede 2 kez klima bakımı nın yapılması önerilir. Bunun nedeni kıştan ve yazdan sonra şeklinde düşünülmüş olmasıdır. Klimanın bakımlarını yaparken servisten destek almak önemlidir. Bireysel olarak kullanıcı tarafından yapılabilecek olan temizlik sadece hava filtrelerinin temizlenmesi olacaktır. Bunun için klimanın ön yüzeyi açılır. Ardından klimanın filtresi çıkarılır. Filtre temizlik malzemesi ve su ile temizlendikten sonra kuruması için açık alana alınır. Kuruduktan sonra aynı şekilde yerine takılır. Bu işlemin haftalık olarak tekrarlanması önerilir. Bu sayede içerideki hava kalitesi de mümkün olduğunca iyi bir seviyede kalacaktır.

İnverter Klima Fiyatları

Bu özellikler ve avantajlardan sonra arçelik inverter klimanın daha uygun olduğunu düşünen kişiler fiyat araştırması yapacaklardır. Maliyet ve fayda düşünüldüğünde inverter tercih etmek oldukça makul olan seçenek olacaktır. Bunun için araştırılması önerilir. Ortalama rakamlar marka ve modele göre değişiklik gösterir. En doğru olanı özelliklere karar verip fiyat araştırması yapmaktır.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.