Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Inverter Klimanın Avantajları Nelerdir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Inverter Klimanın Avantajları Nelerdir?

Inverter Klimanın Avantajları Nelerdir?

07 Temmuz 2020 12:34
Inverter Klimanın Avantajları Nelerdir?

En sık yaz aylarında hatırlanan iklimlendirme aletlerinin başında klima gelir. Araştırma yapanlar ve hangi teknolojiye sahip olan klimanın doğru karar olacağından emin olmak isteyenler için kavramlar kafa karıştırıcı olacaktır. Klimaların inverter olanlarının da skalaya eklenmiş olması inverter klima olmayanı alıp almama noktasında sorgulama yapılması anlamına gelir. Avantaj ve dezavantajları masaya yatırıldıktan sonra tüketicinin satın alma aşamasına geçmesi önemlidir. Aksi halde ücretinden elektrik tasarrufuna kadar uzayan bir süreçten etkilenmesi kaçınılmaz olabilir.

Inverter kelimesinin anlamı ve klimada fonksiyonu

Uzun zamandır kullanılan klimaların çalışma mantığına bakıldığında ortam ısısının yeterli sıcaklığa gelmesi olarak aktarılabilir. Klimalar soğuma ve ısıtma işlemlerinden sonra durmalıdır. Ardından da yeniden çalışır. Yapılan araştırmalar yeniden çalışma ve odayı eski sıcaklığa getirme fonksiyonu olan klimaların enerji tüketimini fazlasıyla artırdığı, iki katına bile çıkardığını göstermiştir. Inverter teknolojisinin gerekliliği bu noktadan sonra ortaya çıktı. Yeterli ısı dengesi sağlandıktan sonra tamamen kendini kapatmak yerine dengeli bir şekilde ortam sıcaklığını koruma amacıyla klimanın kendini rölanti haline alması daha makul bir çözüm oldu. Bunun anlamı ise inverter ile tanışan tüketici topluluğu olacaktı. Bu avantajları sayesinde tasarruf sağlama noktasında katkı sağlamaktadırlar. Inverter klimanızdan en iyi tasarrufu sağlamak için, Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Inverter klima çalışma prensibi nasıldır?

Çevirici olarak dilimize aktarılan inverter ile alakalı olan durum enerjinin çevrilmesidir. Enerji tüketimi rölanti durumunda olan klimada dalgalı olmamakla birlikte doğru akım olarak düzenlenir. Bu enerji dengesi ve tasarrufunu sağlamak için inverter kullanımı devreye girer. Klimadaki akım çevrimini sağlamak için görevlendirilen kısımlar bulunur.

Inverter kullanmanın ne yararı olur?

Inverter olmayan klima ile kıyaslandığında çok farklılıkları bulunan bu modellerin tüketici açısından da faydaları fazladır. Inverter klima;

 • İlk çalışma aşamasında enerjiyi az alır.
 • Oda sıcaklığını sabit tutar.
 • Güvenlik açısından daha fazla fonksiyon ve koruma içerir.
 • Enerji tasarrufu sağlar.
 • Düşük sıcaklık ayarlandığında bile ısıtma imkanı sunar.

Bahsedilen faydaların ortaya çıkması için sadece klimanızın donanımsal olarak bu özellikleri sağlayacak kalitede olması yeterli olmaz. Kullanıcının da gerekli özeni göstermesi ve bilinçli bir kullanıcı olması istenir. Klimayı açtıktan ve gerekli ısıyı elde ettikten sonra kapatmak oldukça yanlış bir uygulamadır. Ardından yeniden açmak ve kullanmak istemek durumunda klimanın inverter olmasının bir anlamı kalmaz. Rölanti halinde iken enerji tüketmesini istemeyenler yeniden açıp kapatma sırasında daha çok enerji tüketeceğini bilmeyenlerdir.

Inverter klima özellikleri nelerdir?

Inverter özelliği olan klimaların daha çok tercih edilmesi ve avantajlı olmasında farklı ek özelliklerin de katkısı vardır. Bunların bazıları şu şekilde açıklanabilir:

 • Kalkınma akımı adı verilen ve yüksek enerji tüketen durum yoktur.
 • Düşük güçle bile çalışır.
 • Isıtma cihazları ile kıyaslandığında daha ekonomiktir.
 • Açma ve kapatma gerektirmez.
 • Enerjiyi sabit şekilde tüketmez.
 • B sınıfı bir klima ile kıyaslandığında %70'e varan ekonomi anlamına gelir.
 • Kurulumu pratiktir.

Bahsedilen özellikler inverter olan klimalarda bulunan temel faydalardır. Gelişen teknoloji sayesinde eklenen her özellik yanında tamamlayıcı farklı bir yanı daha zorunlu kılar. Bunun için sadece enerji tasarruf yapacağınızı zannederek karar vermemelisiniz. Çünkü bu klimalar aynı zamanda daha tasarruflu ve uzun ömürlü konfor da sunar.

Kullanım alanları nelerdir?

Her geçen gün kullanımı daha da artan ve genişleyen inverter için alan sınırlaması yapmak oldukça zordur. Isıtma ve soğutma gibi iklimlendirme ihtiyacı olan her ortam için uygun kullanım imkanı verecektir. Tüketicinin marka, model ve uygun büyüklüğü seçmesi halinde inverter doğru tercih olur. Buna bağlı olarak AVM, iş yeri, hastane, ofis, market, ev, depo ve diğer tüm yerlerde avantajlı kullanımı mümkündür. Kullanıcının özelliklerini bilerek ve buna uygun şekilde kullanması daha iyi sonuçların alınmasına olanak tanır.

Inverter klima seçimi nasıl olmalıdır?

Seçim yaparken yetkili servisten uzman bir görüş almanız en doğrusu olacaktır. Buna ek olarak kurulumun yapılacağı alandaki değerlendirmeleri göz önüne alarak kendi kararınızı da verebilirsiniz. Kurulum yapılacak yerin konumu, kullanıcı sayısı, pencere ve kapıların durumu, içeride bulunan beyaz eşya sayısı gibi etmenler etkili olur. Alandaki büyüklüğe ek olarak bunlara da dikkat etmek gerekir. Aksi durumda büyük bir alana yeterli gelmeyecek bir inverter seçimi yapılmış olur. Bahsedilen etkilerin görülmemesi de kaçınılmaz olur. Inverter konfor ve ekonomi kelimelerini yan yana getirmek için tercih edilmelidir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.