Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir?

04 Nisan 2020 08:34
Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir? Klima hem soğutma hem de ısıtma konusunda oldukça sık tercih edilen bir elektronik alettir. Bundan dolayı klima alımında marka veya diğer detaylar direkt olarak alacağınız performansın etkilenmesi ile aynı anlama gelir. Kullanım sıklığına bağlı olarak klimanın ne gibi özellikler taşıması gerektiği konusunda fikir edinebilirsiniz. Birçok marka ve seçenek olması kafanızın karışmasına neden olabilir. Bunun olmaması adına detaylı bir şekilde klima marka, model ve içeriklerini kıyaslamak en iyi seçenek olacaktır. Klima alırken verdiğiniz bedel, kullanacağınız zaman dilimi ve modelle alakalı fayda ve maliyet ilişkisi alımınızın ana merkezinde olmalıdır. Bu sayede daha çok memnun olabilirsiniz.

Kullanılacak Olan Alan ve Seçim

Klima konusunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken durum kullanacağınız alan olmalıdır. Çünkü kullanım alanı doğrudan alacağınız klimanın büyüklüğünü belirleyen etmen olacaktır. Bunun için:
  • Kullanım alanının genişliği,
  • Alanda var olan başka elektronik malzemeler,
  • Camların sayısı ve türü
  • İçeride yaşayan ve kullanımı olan kişi sayısı gibi etmenler önemle hesaplanmalıdır.
Metrekare hesabına göre yapılan tercihler bazen yanlış olabilir. Bunun için cam sayısı fazla olduğunda ve içeride fazla insan bulunduğunda klimadan beklenen performansın alınması zor olacağından dolayı seçimler tek faktöre bağlı olarak yapılmamalıdır.

Enerji Durumu

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir? sorusunun en önemli faktörlerinden bir başkası ise alacağınız Arçelik Klima modelinin enerji kullanımıdır. Yeni yapılan düzenlemeler sonucunda elektrik tasarrufu olan modellerin üretimine daha çok önem verilmeye başlanmıştır. Klimanın motor gücü ve enerji tüketimi doğrudan fazla enerji kullanımına ve faturanıza yansımasına neden olur. Bunun için en az A+ olan bir klima seçiminde bulunmanız önerilir. Mümkün olan en düşük tüketim oranını bulmanız en iyisi olacaktır.

Servis Ağı

Alacağınız beyaz eşyanın servis ağına da dikkat edilmesi gerekir. Bulunduğunuz yerde servis ağının az olması kurulum başta olmak üzere uzun süreli olarak sorun yaşamanıza neden olur. Servis ağının gelişmiş olması ise garanti kapsamında işlemlerin kısa sürede yapılmasına neden olur. Sonuç olarak satın aldığınız klimanın garantisi bittiğinde bile kullanımına devam edildiğinde servis veya bakım hizmeti alması gerekecektir. Bunun için detaylı şekilde araştırılmalıdır.

Özellikleri Neler Olmalıdır?

Klimanın kullanımına bağlı olarak ne tarz özelliklere sahip olması gerektiği konusunda karar verilmelidir. Klima sadece ısıtma veya soğutma işlemi için kullanılacaksa ve kısa süreli kullanımlar için tercih edilecekse çok fazla donanımlı ve özellik taşıyan bir model olmasına gerek yoktur. Bunun yerine daha temel işlevsel olan bir model ile maliyet tasarrufunda bulunabilirsiniz. İnverter olması da yine kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan bir başka özellik olacaktır. Bu özelliğinde de kullandığınız yere göre değerlendirilmesi önerilir. Kumandanın asılabilir olup olmadığı, rengi, ışıklandırması, tasarımı gibi birçok gereksiz özellik maliyet olarak ekleneceğinden dolayı bunlara gerek duymayanlar özellikle en başından buna göre seçimler yapmalıdır. Hava kalitesi, alerjik durumla alakalı özellikler veya buna benzer ek durumlar da önemli olan diğer detaylardır. Bu sayede sizin için en iyi fayda ve maliyet içeriğini bulabilirsiniz.

Garanti Süresi ve İçeriği

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir? sorusunun bir başka seçim kriteri ise garanti ile alakalı olan durumdur. Kullanımınız sık olduğunda garantinin neleri kapsadığı veya ne kadar süre ile geçerli olduğu gibi detaylar önemli olur. Ayrıca bazı markalar ek ücret karşılığında garanti uzatması yapabilirler. Bunun yapılması için de servis ağının kontrolü önerilir. Garanti dış ünite yani motor ve iç ünite için farklı içerikler ve detaylar taşır. Bundan dolayı içerikleri marka ve model bazında değerlendirmelisiniz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.