Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden

Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden

05 Mayıs 2020 16:46
Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden

Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden, yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Klima uzun süreli kullanımı ve çok fazla talep edilmesinden dolayı bakım işlemleri ile ön plana çıkar. İklimlendirme konusunda hem soğutma hem de ısıtma imkanı sunmasından dolayı tercih sıklığı sürekli artar. Bundan dolayı klima bakımları zamanında yapılmalıdır. Bakımların yapılması başta maliyet ve sağlık olmak üzere birçok konuda tasarruf elde edilmesine neden olur. Klima kapalı ortamlarda kullanılan bir beyaz eşya olmasından dolayı birçok konuda daha fazla titiz davranılması sonucunu doğurur. Bakımları yapılan klimanız daha çok performans sağlayacaktır.

Sağlığınızın Bozulmaması İçin Bakım

Klima büyük işyerlerinde, kalabalık ortamlarda ve insanların bir arada olduğu yerlerde kullanılır. Bu durum klimanın sağlıkla olan ilişkisini ortaya koymak açısından en önemli etmendir. Tıkanan filtreler havanın kirli bir şekilde dolaşmasına neden olabilir. Böyle olması ise ortamda sağlık sorunlarının oluşmasına dayanak oluşturabilir. Çünkü kapalı ortamda uzun süre kalan insanlar bulaşma oranı yüksek olan hastalıkların hava yoluyla yayılmasına neden olur. Aynı zamanda astım, bronşit gibi direkt solunumu etkileyen kronik rahatsızlıkları olan kişilerin de rahatsızlık oranlarının oldukça artmasına neden olur. Alerjik etmenlerin ortamda çoğalması solunumda kalitesizlik veya hapşuruk gibi belirtilerle kendini ortaya koyar. Kullanıcının filtreleri temizlemesi ile klimanın tamamen bakımının yapılması, temizlenmesi aynı şey değildir. Bunun için mutlaka ortamdaki insanların sağlığı için senede en az 2 kez bakım yapılmalıdır.

Klima Konforunuzun Düzenliliği Kullandığınız beyaz eşyalardan bir tanesi olan klima da diğerleri gibi bakım ister. Bunun en temel nedeni alınan verimin düşmesini engellemektir. Çünkü bakımı yapılan, arıza olasılıkları en aza indirgenen bir beyaz eşyadan kullanıcısı her zaman daha çok verim alır. Bundan dolayı da bakım ile beklenen konfor arasında doğrudan bir ilişki olduğunu söylemek yanlış olmaz. Havanın düzenli bir şekilde ortama yayılması, klimanın komutları yerine getirmesi ve ortam sıcaklığında sorun olmaması kullanıcının konforlu bir şekilde klima kullanması olarak açıklanabilir.

Klima Ömrünü Uzatmak

Bakımın en öngörülür yararları arasında klimanızın ömrünü uzatmak gelir. Çünkü bakım sadece polen filtresinin değiştirilmesi veya dış ünitelerin yıkanması olarak anlaşılmamalıdır. Bağlantı noktaları başta olmak üzere olası arıza durumları değerlendirilir. Temizlenmesi gereken kısımlar temizlenir. Hareketli parçaların düzenli çalışıp çalışmadığına bakılır. Soğutma ve hava kalitesinin ölçümü sağlanır. Bunun gibi birçok kompleks işlemden meydana gelen klima bakımı sayesinde klimanız verimi artmış bir şekilde ve ömrü uzayarak kullanılır bir hal alır.

Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden ve Enerji Tasarrufu Sağlamak

Kompresör aracılığı ile havanın ısınıp soğumasını sağlayan klima temelde bu güce dayanarak hizmet verir. Bunun için de gücün zorlanmadan alınması ve gereken aksamlara ulaşması sağlanır. İşlemler sırasında yaşanan bir zorlama veya farklı bir durum enerjinin daha fazla tüketilmesine neden olur. Enerjinin soğutma veya ısıtma yapmak isteyen klimanın aksamları arasında dengeli dağılmaması ay sonunda faturanızın daha fazla gelmesine neden olur. Kaçınılmaz bir durum ile karşı karşıya kalırsınız. Bundan dolayı sadece birkaç ay oluşacak fazla enerji ödemesi yerine bakımlarını yaptırmanız daha makul bir seçim olacaktır. Hem doğanın korunması hem de klimanız ve faturalarınız için bakım yapılması gerekir.

Anlık Bir Sorunla Karşı Karşıya Kalmamak Adına

Bakımları zamanında yapılmayan bir klimanın ne zaman ve neden kaynaklandığı belli olmayan sorunlar çıkarması kaçınılmaz bir olasılık olur. Aniden evinize gelen bir misafir varken klimanız soğutmayabilir. Soğuk bir havada ısıtma özelliğinden yararlanmak isterken klimanız çalışmayı reddeder. Bunların yaşanmasının nedeni düzenli bakımların yapılmamasıdır. Bakım yaptırmamak olası sorunları değerlendirmeyi atlamaktan kaynaklanan anlık sorunların ortaya çıkmasını en başından kabul etmek olarak anlaşılmalıdır. Bakım yaptıracak bir servise ulaşmanızın uzun süreceği veya randevu bulamayacak kadar yoğun bir döneme denk gelebileceği de unutulmamalıdır.

Maliyetleri Düşürmek

Bakım için ayırmanız gereken maliyet senede iki kez düzenli bakım bedelidir. Ayrıca bunlar dönem dönem kampanya dahilinde olduğunda çok daha uygun olur. Düzenli olarak tercih ettiğiniz bir klima servisi de size özel rakamlar uygulayabilir. Bu durum sanılanın aksine maliyetleri düşüren bir uygulamadır. Bakımların yapılmaması halinde aniden sorun çıkması, yüksek maliyetleri kabullenmek zorunda kalmak, arızanın farkında olmadan büyümesi, yeni klima alınmasını gerektirecek kadar büyük arızaların doğması gibi maliyet kalemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların sadece birkaçı bile düzenli bakım sonucunda vereceğiniz maliyetten çok daha fazla maliyet anlamına gelir. Küçük bakım masraflarından kaçınarak daha büyük arızaların maliyetlerine katlanmayı tercih etmemelisiniz.

Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden ve Performans Sorunu Yaşamamak

Bakım yapılması klimadan alınan verimin artmasına neden olur. Arızaları giderilen, tüm aksamları kontrol edilen, filtreleri temizlenen ve enerji dağılımında sorun olmayan bir klima hangi ortamda olursa olsun kısa süre içinde soğutma ve ısıtma hizmeti verir. Üstelik bu özellikler kullanıcının da rahatlamasına neden olur. Klima gazının kontrolü veya ayarı bile yapıldıktan sonra daha çok verim alınması sağlanırken bakım işlemlerinin tamamının yapılması alınabilecek maksimum konforla klima kullanım şansı sunar.

Büyük Arızaları Engellemek

Bakım işlemleri sırasında sadece temizlik yapılmaz. En sık arıza çıkaran noktaları kontrol edilmesi de sağlanır. Bunlar tecrübeli bir bakım servisi tarafından yapıldığında ise atlanması mümkün olmaz. Klima bakımı küçük veya olması muhtemel arızaların kontrolü açısından fırsat olarak görülmelidir. Bu sayede büyük arızaların henüz oluşmadan engellenmesi mümkün olur. Büyük arızalar büyük maliyetler anlamına geldiğinden dolayı kullanıcı açısından önemlidir. Masraftan kaçınmak adına bakım yaptırmamak daha büyük masrafları kabullenmek olarak değerlendirilmelidir.

Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden ve Yeniden Klima Almamak

Klima bakımları kullanıcı için alınan performansın daha yüksek ve kullanım süresinin daha fazla olması anlamına gelir. Bunun anlamı yeniden Arçelik klima almak gibi bir ihtiyacın oluşmasını ötelemektir. Yeni klima almanızın nedenleri arasında konforu beğenmemek, sık arıza ile karşılaşmak, maliyetlerin artmasını istememek, anlık sorunlar ile karşı karşıya kalmak, sağlıklı bir ortamda kullanım imkanı bulamamak olabilir. Böyle olmasını engellemek adına kullanıcı yeniden klima almak isteyebilir. Bu durum en büyük maliyetin kapıda olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalmaktır. Bundan dolayı bakımları yaparak ömrünü uzatmak ve yeni klima alma maliyetinden uzaklaşmak tercih edilmelidir.

Ses Sorunu Oluşmasını Engellemek

Klimalar eklenen özellikleri sayesinde sürekli daha yeni konfor olanakları sunar. En temel özellikleri arasında ise sessiz çalışma yer alır. Bazı modellerde sadece hava akımının sesi duyulurken bazılarında ise tamamen sessizlik hakim olur. Bakımları yapılan bir modelde bu özellikler ses sorununun olmadan kullanılmasına imkan verir. Yapılmaması ise bir süre sonra klimanın oldukça yüksek sesle çalışmasına neden olabilir. Akım sırasında ses çıkması, akım yönünü değiştiren kapaklardan ses gelmesi veya açılış kapanış sırasında sessiz bir çalışma prensibinin oluşmaması gibi sorunlar oluşabilir. En son aşama olarak da klima dış ünitesinden ciddi şekilde rahatsızlık veren bir ses gelebilir. Bunların temelinde yatan neden genelde zamanında yapılmayan bakımlar ve eksik işlemlerdir. Kullanıcının konforunu düşüren ve alınan performansın etkilenmesi başta olmak üzere enerji sorununa kadar uzayan sorunların oluşmasına davetiye çıkaran bir etmen olabilir. Neden kaynaklandığına bakıldığında arıza veya daha büyük bir sorun ile karşı karşıya da kalınabilir. Bunun için sadece ses sorunu olarak olaya bakılmamalıdır.

Tesisat Arızası ve Su Sızıntısı Oluşmaması

Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden arasında klimanın bağlantı noktalarında oksitlenme olması veya kompresörle ilgili arıza oluşması en sık yaşanan durumların başında gelir. Bu durum su sızıntısı olarak kendini gösterirken bazı durumlarda daha ciddi arızaların meydana gelmesine neden olabilir. Bunun için bakımlar sırasında her türlü kontrol yapılır. Yapılan kontrol ise en sık arızalar olarak bilinen bu arıza tiplerinin ortadan kaldırılmasına neden olur. Su sızıntısı bazen iç ünitede olurken bazen da dışta gerçekleşebilir. Her durumda kontrol edilmesi gereken bir arıza olduğuna işaret eder. Bundan dolayı bakımlarını aksatmamalısınız. Bakımların da servis tarafından herhangi bir kısım atlanmadan yapılmasını sağlamalısınız. Her bakım olması gerektiği şekilde yapılmayabilir. Yapılması gereken işlemler konusunda bilgi sahibi olmak daha kolay takip etmenize neden olabilir.

Sağlıksız Hava Oluşumu Olmaması

Kapalı ortam ısıtılan veya soğutulan havanın bir süre sonra havanın yeterince temizlenmemesinden kaynaklanan hijyen sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Klima çalışırken belli aralıklar ile havanın değişimi için ortamın havalandırılması da yeterli olmaz. Çünkü kirli olan kısım tamamen sağlıksız bir şekilde klima aksamlarında meydana gelen işlemdir. Sağlıksız hava belli başlı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bakımların yapılması filtreler başta olmak üzere birçok kısmın daha temiz olmasına imkan tanır. Düzenli bakımın en iyi yan etkilerinden bir tanesi olduğu söylenebilir.

Klima Bakımınızı Yaptırmak İçin 15 Neden ve Arıza Olasılıklarını Değerlendirmek

Klima arızaları da diğer beyaz eşya arızaları gibi belli başlı kullanıcı hataları veya teknik bozulmalardan kaynaklanabilir. Bunların bakım işlem basamakları sırasında giderilmesi ise sorunların uzun vadeli olmasını önler. Arıza oluşturabilecek kısımlar ayrıca gözden geçirilir. Bakım konusunda tercih edilen servisin uzmanlığı bu noktada ortaya çıkmaya başlar. Tecrübelerine dayanarak yaptığı değerlendirme bu noktaların atlanmasını engeller. Kullanıcı için ise maliyet oluşması ihtimalini ortadan kaldırır.

Klima Komutlarında Sorun Yaşamamak

Klimanızın yapmasını istediğiniz komutlar çalışması ve sizin de kullanmanızı sağlar. Bazen bakımla alakalı eksiklikler olması klimanızın açıp kapatma da dahil olmak üzere birçok noktada sorun yaşamanıza neden olabilir. Bunun için bakımlar sırasında kumanda ve klima komut ilişkisi de kontrol edilir. Klimadan beklenen konforun alınması için kumandadan başka bir alternatifiniz olmaz. Kontrollerin yapılması sırasında bakılan bu noktalar daha kaliteli bir klima deneyimi anlamına gelir. Bunun için düzenli şekilde ve iş akışına sadık kalan bir servis aracılığı ile eksiksiz bakımlarını yaptırmalısınız.

Özellikleri Sıkıntısız Kullanmak

Klimaların birbirinden farklı özellikleri vardır. Bu özellikler model, marka ve tercihinize göre değişir. Bazıları sessiz tasarımlı iken bazıları ortamdaki alerjik reaksiyonları engeller. Bazen de performansın ön planda olduğu özellikler eklenir. Bunların kullanılması için alınan klimanız bakımların yapılmaması sorunundan dolayı kullanılmaz bir hal alabilir. Kullanıcıların bu tarz sorunlar yaşamasını engellemek için yapması gereken kullanım sıklıklarına göre en yoğun dönemden önce ve sonra kontrol, bakım adımlarını gerçekleştirmek olmalıdır. Bakımları aksatılmayan bir klima her zaman daha az sorun ve daha çok konfor anlamlarına gelir. Düzenli olacak şekilde bir servis ile anlaşarak zamanı geldiğinde size bilgi vermesini ve randevu oluşturmasını sağlamalısınız. Sağlığınız, bütçeniz ve verimli kullanım hakkınız için en önemli adım olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca klimanızın bakımı için ayırdığınız düşük bütçeler masraf olarak değerlendirilmemelidir. Daha çok masraf çıkmasını engellemek adına kullanılan bir önleyici adımdır. Klimanızın ve ortamın sağlığı için bakıma zaman ayırmayı düşünmelisiniz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.