Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klima Cihazları Nasıl Isıtır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Cihazları Nasıl Isıtır?

Klima Cihazları Nasıl Isıtır?

09 Eylül 2020 20:35
Klima Cihazları Nasıl Isıtır?

Klima cihazlarının ısıtma kabiliyeti özellikle soğuk havalarda insanlara çok iyi yönde faydalar sağlamaktadır. İnsanlar bu ürünleri kullanarak çok pratik bir şekilde ortamı çabucak ısıtabilmekte ve soğuktan korunabilmektedir. Merak edilenlerden biri, klima cihazları nasıl ısıtır? Sorusudur. Genel olarak bu soru doğrultusunda insanlar arasında yanlış bilinen bilgilerden biri bu cihazların elektrik enerjisi yoluyla ortamı ısıttığıdır. Günümüzde teknoloji artık her bakımdan oldukça gelişmiş bir yapıya sahip bulunmaktadır. Bu durumun insan yaşamına kattığı çok harika kazanımlar vardır. Özellikle gündelik hayatı kolaylaştıran ürünlerin tasarlanması bunlardan biridir. Nitelikli bir teknolojiyle tasarımı yapılan en güzel ürünlerden biri klimalardır. Bu ürünler bulundukları ortamda ısı dengesini sağlayacak şekilde bir işlev görmektedirler. Fakat bu durum bilinenin aksine daha farklı bir yapıya sahiptir. Çünkü klimalar ısıtma işlemini genel olarak ortamdaki havayı içerisine çekerek gerçekleştirmektedir. İçerisinde bulunan birtakım mekanik sistemler aracılığıyla içeriye alınan hava ısıtılmış bir şekilde tekrar cihaz tarafından ortama geri salınmaktadır. Isıtma işlemi genel itibariyle bu şekilde gerçekleşmektedir.

Klimaların temel çalışma prensibi

Birçok türde teknolojik sistemde olduğu gibi klimaların da kendisine özel bir çalışma sistemi ve yapısı vardır. Isı dengesini sağlama konusunda klimalar ısı pompası yani heat pump özelliğine sahip olarak sistemde bir işleyişi yerine getirirler.

  • R22 gazının yoğunlaştırılması ve ısıya çevrilmesi
  • Dış üniteden geçen gazın buharlaşması
  • Dışarıdaki ısının emilmesi
  • İç üniteye gelen ısının ortama bırakılması

Genel olarak klimalar bu şekilde bir çalışma prensibine bağlı olarak ortamda ısıtma işlemlerini gerçekleştirirler. Ortamda ısıtmanın en iyi şekilde yapılabilmesi için cihazın sorunsuz şekilde tam bir performansla çalışması gerekir. Sistemin işleyişini bozacak herhangi bir problem varsa bu muhakkak ortadan kaldırılmalı ve cihazın fonksiyonel çalışması sağlanmalıdır.

Klimaların etkin kullanımı

Klimaların ortamda beklentilere uygun şekilde bir ısıtma yapabilmesi için ürünleri mutlaka doğru ve etkin bir şekilde kullanmak gereklidir. Klimaların ısıtma işlevleri genel olarak esasında havanın durumuna göre aktive olmaktadır. Dışarıdaki havanın gereğinden soğuk olması klimaya ısıtma işlemi konusunda biraz zorluk yaşatır. Her ne kadar klimalar ortamdaki ısı dengesini sağlamak konusunda dış faktörlerin etkileri altında kalabilse de yine de mevcut duruma uyum sağlanması açısında ideal ayarlarda cihazları çalıştırmak ve kullanmak gerekir. Aksi halde cihazların yanlış ayarlardan kullanılması ileriye dönük birtakım sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Klimaların temizliği ve bakımı

Klimalar genel anlamda ortamdaki ısı dengesini istenilen düzeyde sağlamak üzerin tasarlamışlardır. Bu konuda en iyi verimi ve performansı alabilmek için hiç şüphesiz ki kaliteli ürünleri seçimi oldukça önem arz etmektedir. Fakat en az bunun kadar önemli olan hususlardan bir başkasıysa klimaların bakım ve temizlik işlemleridir. Klimaların ısı konusunda tam bir performansla çalışabilmesi için dönemsel temizlik işlemlerini düzenli şekilde yapılması gerekir. Klimalar çalışmalarına bağlı olarak zaman içerisinde kirletebilmektedir ve içerisinde toz ve kir parçacıkları biriktirebilmektedir. Bu durumun varlığı cihazların ısı dengesini oluşturma gücünü olumsuz bir yönde etkilemektedir. Bunun giderilmesi ve iç filtrelerin iyi bir yapıya kavuşturulması için muhakkak bakıma ve temizliğe gereksinim vardır. Firmamız bu konuda oldukça iyi kalitede hizmetler sunabilmektedir. Uzman ekiplerimiz gerekli şekilde ürünlerin tam performanslı bir hale getirebilmektedir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.