Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klima Cihazları Nasıl Soğutur

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Cihazları Nasıl Soğutur

Klima Cihazları Nasıl Soğutur

09 Eylül 2020 22:20
Klima Cihazları Nasıl Soğutur

Klima cihazları, kapalı alanlarda, en iyi iklimlendirme ürünleri olarak kullanılmaktadır. Havanın soğutulması ve ısıtılması işlemlerini yapmaktadır. Klima cihazları nasıl soğutur birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Klima bakım hizmetlerimiz ile cihaz bakımlarını yaparken, cihazın çalışma sistemi konusunda kullanıcıları bilgilendiriyoruz. Klima cihazlarında bulunan, yoğuşturucu, kompresör, kısılma vanası, filtreler gibi çeşitli donanım elemanları bulunmaktadır. Klimaların kullanım amaçlarının temelinde soğutma ihtiyacı yer almaktadır. Klimalar, ortamda bulunan havayı çekerek, yoğuşturucu sistemi ile istenilen sıcaklığa getiriyor ve tekrardan ortama veriyor.

Konforlu Ortamın Oluşturulması

Klima cihazları sayesinde, ev ve iş yerlerinde, ortam sıcaklığı istenilen derecede ayarlanabilmekte ve konforlu ortam oluşturulabiliyor. Özellikle yaz aylarında, sıcak havadan kurtulmak için klima cihazları tercih edilmektedir. Klima modelleri, kullanıldıkları yerin konumuna ve ölçülerine göre farklılık göstermektedir. Tüm modellerin soğutma yapabilmesi için soğutucu gaz ayarının doğru yapılması ve gaz seviyesinin belirlenen basınçta olması gerekiyor. Klima gaz basıncı düştüğünde istenilen soğutma işlemini yapamayacaktır. Klima bakımlarını yaparken, eksik olan gaz basıncını, gaz dolum işlemi yaparak tamamlıyoruz.

Isı Ayarının Yapılması

Klimalar, daha çok duvara asılarak kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığı olması için tüm cihaz yönetimi kumanda üzerinden yapılmaktadır. İklimsel şartlara göre dışarıdaki hava sıcaklığı yüksek olduğunda, klima ısı ayarı yapılarak, içerideki havanın istenilen derecede soğutulması sağlanmaktadır. Kumanda ya da klima üzerindeki tuşlar kullanılarak ayarlar yapılabiliyor. Isı ayarı doğru yapıldığında, istenilen soğukluğa daha kolay ulaşılacaktır. Klimalar, özel soğutucu akışkanın yoğunlaşması ve buharlaşma özelliği ile ortam havasının soğutulmasını sağlamaktadır.

Klima Bakımları

Klima cihazları, elektrik enerjisi ile çalışmakta ve ortam havasını kompresörleri ile emerek, soğutma işleminden geçirmektedir. Havanın soğutulması ile birlikte temizlenmesini de sağlıyor. Hava temizleme işlemini ise üzerinde bulunan filtreler ile yapıyor. Hava içerisinde bulunan toz tanecikleri filtreler tarafından tutulduğu için filtrelerin düzenli olarak temizlenmesini öneriyoruz. Klima bakımlarında şu işlemler yapılıyor.

  • Klima filtrelerinin temizlenmesi,
  • Klima gaz basıncı kontrolü,
  • Su tahliye sistemi kontrolü,
  • İç ve dış ünite bakımları,

Klima servisi olarak, tüm klima modellerinin bakımlarını yapıyor ve kullanılan klimaların tasarruflu, verimli kullanılmasını sağlıyoruz.

Otomatik Isı Ayarı

Klima cihazları, otomatik ısı ayarı yapılabilen cihazlardır. Ortam içerisinde olması istenilen ısı ayarı yapılmakta ve cihaz dışarıdaki ısıya göre soğutma ya da ısıtma işlemi yapmaktadır. Ortamdaki mevcut ısı derecesi yapılan ısı ayarından yüksek, soğutma işlemini yapacaktır. Ortam ısısı düşükse yapılan ayarda olması için bu sefer ısıtma işlemi yapacaktır. Havayı soğutması ya da ısıtması için ayrı ayar yapmaya gerek yoktur. Otomatik ısı ayarı ile ortam ısısının istenilen dereceye getirilmesini sağlamaktadır.

Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?

Klima cihazları, soğutma işlemlerini yapabilmek için iç sisteminde, sıvının istenilen sıcaklıkta buharlaşmasını, buharın tekrar sıvı hale getirilmesi ile soğutma işlemini gerçekleştirmektedir. Klimalar, ısı, sıcak cisimden, soğuk cisme doğru akar prensibi ile çalışmaktadır. Kapalı ortamlarda, ortam havasını içine çekmekte, yoğunlaştırma işlemini uygulayarak, istenilen ısı derecesine düşürülmesini sağlamaktadır. İstenilen ısı derecesine düşürüldükten sonra fan sistemi ile tekrardan dışarıya verir. Bu sirkülasyon, klima çalıştığı süre boyunca devam etmekte ve havanın sürekli aynı derecede soğutulmasını sağlamaktadır.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.