Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı?

Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı?

06 Haziran 2020 15:27
Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı?

Klima her mevsim için oldukça kullanımı uygun bir iklimlendirme aracıdır. Soğutma veya ısıtma kadar mevsim geçişlerinde de kullanılması daha çok tercih edilmesine neden olur. Kullanırken merak edilen bazı detaylar veya bilinen yanlışlar daha çok hatanın meydana gelmesine ön ayak olduğundan istenen konfor elde edilmeyebilir. Böyle olasılıklar ise en sık kullanım durumu olan zamanlarda tüketici için baş ağrıtıcı olacağından en başından dikkatli olunması gerekir. Klimanın hangi ayarda durması gerektiği, sıcaklık veya soğukluk ayarı kadar tasarruflu şekilde kullanmak gibi detaylara da önem verilmelidir. Bu sayede klima kullanırken hem konfor hem de tasarruf elde edilmiş olur. Klimanın kullanımı konusunda en önemli detay ise zamanında yapılan bakımlardır. Bakımların zamanında yapılması daha keyifli kullanım şansı sağlayacaktır. Servis seçimi de bu etmenden dolayı aynı oranda önemli olan bir başka konu olacaktır. Sizler için klima konusunda uzman ekip arkadaşlarımızla birlikte Kocaeli klima servisi hizmeti sunmaktayız.

Klimanızın sorunsuz çalışması için yapılması gerekenler

Klimanın sıcaklık ve soğukluk ayarından önce gelen bir etmen de klimanın sorunsuz çalışmasıdır. Komutlarınızı algılamayan ve istediğiniz sıcaklıkta ve soğuklukta çalışmayan bir klima ile uğraşmak oldukça keyifsiz bir durumdur. Bunlarla karşı karşıya kalmamak adına;

  • Klimanın düzenli bakımlarını yapmak
  • Eksiksiz bir şekilde kurulumu yetkili servis aracılığı ile tamamlatmak
  • Kullanımı sırasında dikkatli olmak
  • Klimanın iç veya dış ünitesi etrafında herhangi bir çevreleyici bulundurmamak

Bu etmenler klimanızın daha çok performansla ve oldukça kısa sürede istediğiniz sıcaklığa gelecek şekilde çalışmasına imkan tanır. Böylece klimadan alacağınız verim artarken daha uzun süreli kullanım şansınız da olacaktır.

Klima sıcaklığı veya soğukluğunu neler etkiler?

Klimanın hangi sıcaklıkta çalıştırılacağı konusunda genel birkaç fikir vardır. Yine de buna ek olarak klimanın çalıştırılması ve sıcaklığı noktasında bazı etmenlerin göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır. Bunlar:

  • Odanın büyüklüğü
  • Tavan genişliği
  • Odada herhangi bir ısı yayan elektronik veya makinenin olup olmadığı
  • BTU
  • Klima kapasitesi ile odanın genişliğinin uyumlu olup olmaması
  • Evin hangi cepheye baktığı gibi noktalardır.

Bunların atlanmaması ve sıcaklık ayarlanmasında mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir. Klima seçerken ve ne büyüklükte olması gerektiğine karar verirken de aynı etmenler önemli olacağından dolayı klima alırken de atlanmamalıdır.

Klima nasıl seçilmelidir?

Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı? Klima seçerken dikkatli olmak daha sonraki süreçte kullanım keyfinizin zarar görmesini engeller. Seçim konusunda önemli olan etmen klimanın değerleridir. A sınıfı klima olması enerji tasarrufu noktasında yarar sağlar. BTU derecesinin oda ile uyumlu olması da bir başka tasarruf sağlayan etmendir. Ayrıca klimanızı daha yüksek sıcaklıkta çalıştırmanıza da engel olur. Ayarlamanız gereken sıcaklık ve soğukluk derecesini de bu sayede daha ekonomik seviyelerde tutabilirsiniz. Enerji sınıfı ve klima özellikleri konusunda detay atlanmaması önemlidir.

Klimanın sıcaklık ve soğukluk değeri kaç olmalıdır?

Çalıştıran kişiler klimanın en soğuk veya en sıcak seviyede kalmasını isteyebilir. Anlık sıcaklama veya üşüme hissinden dolayı klimanın ideal bir seviyede tutulmasının önemi ortadan kalkabilir. Kullanıcıların zarar görmesini engelleyecek ve ideal konfor seviyesinde kullanım şansı sağlayacak olan sıcaklık yaz aylarında dışarıdaki sıcaklığın ortalama 6-9 derece aşağısıdır. Aksi durumda anlık ve ani soğutma nezle, grip gibi hastalıklara veya eklem tutulmalarına neden olabilir. Kış aylarında da benzer şekilde dışarıdaki derecenin 6-9 derece yukarısında tutulması ideal olacaktır. Önemli olan oda sıcaklığının istenen seviyeye geldikten sonra uygun bir ayarda kalmasıdır. Açma ve kapama işleminin sıkça yapılması belli oranda elektrik faturasının yükselmesine neden olacağından özellikleri arasında ısı sabitleme olan bir klima seçilmeye gayret edilmelidir.

Elektrik tasarrufu yapmak mümkün müdür?

Kullanıcıların bazı küçük detaylara bile dikkat ederek uygun sıcaklıkta ve soğuklukta enerji tasarrufu sağlaması söz konusu olur. Bunun için klimanın enerji tüketiminin A veya daha üzerinde olması gerekir. Ek olarak belirtildiği üzere açma ve kapama işlemlerinin sık sık yapılmaması da önemlidir. Unutulmaması gereken klima kullanımının aslında dikkatli olunduğunda oldukça ekonomik olduğudur. Klimayı sürekli 18 derecede çalıştırmak veya 30 dereceye ayarlama büyük oranda enerji harcanmasına neden olacağından dolayı kontrollü davranılmalıdır. Bu sayede uygun olan sıcaklık sağlanır. Ayrıca enerjiyi de fazla kullanmanız gerekmez. Tasarruf yaparak en üst seviyede klima konforu yaşamanız da mümkündür.

Klima çalışırken nelere dikkat edilmelidir?

Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı? Klima çalıştırdığınız sırada sıcaklığın hangi seviyede olduğuna bakmanız gerekir. Sürekli aynı seviyede olması gereken zaman odanın istenilen sıcaklığa ulaşmasından sonraki aşamadır. Bir başka durum ise klima aksamları olan iç ve dış ünitenin etrafında hava akımı etkileyecek bir malzemenin bulunmamasıdır. Bu gereksiz enerji kaybına neden olur. Ek olarak istenen performansın da alınmasına engel olan en temel durumdur. Bundan dolayı dikkat edilmelidir. Uzun süreli kullanımlarda ise kapalı ortamda olunmasından dolayı mutlaka pencereler açılmalı ve içerisi havalandırılmalıdır. Filtrelerin temizlenmesi de bu açıdan oldukça yararlı olur. Astım veya diğer kronik solunum hastalığı olanların bu konuda daha çok dikkatli olması önerilir. Filtrelerin tıkanması da hava kalitesini etkileyecektir.

İdeal ısıtma ve soğutmada çalışmazsa ne olur?

Ayarlamalarınızı ideal sıcaklık ve soğuklukta yapmadığınızda en büyük sorun istediğiniz konforun elde edilmesinde sorun yaşamak olur. Odanız geç ısınabilir veya soğuyabilir. Bunun için de mutlaka önce ayarladığınız dereceye gelmesini beklemeniz ve ardından da ısıyı sabitlemeniz önerilir. Aynı zamanda elektrik faturanızın fazla gelmesi de bir başka sonuç olur. Tam güç ile çalışan bir klima büyük oranda enerjinin tüketilmesini zorunlu olarak yapmak zorunda kalacaktır. Klima her şartta ısıtma ve soğutma yapmaya planlandığından dolayı ayarladığınız derecede çalışmaya devam eder. Zarar görmesi veya gereksiz yere yorulması gibi etmenlerin sonuçlarını ise daha sonra arıza olarak ortaya çıkarır. Bunlarla karşı karşıya kalmamak için ideal bir ayarlama derecesi benimsemek ve seviyeye dikkat etmek gerekir.

Dikkatli olunması gerekenler

Klimanızın bakımlarını yaptırmak en önemli önlemdir. Bu durum daha çok çalışma performansı elde edilmesine olanak tanır. Bu sayede kolaylıkla çalışan, komutları algılayan, ideal sıcaklığa geldiğinde duran bir klimadan performans almış olursunuz. Dikkatli bir kullanıcı olmak her zaman avantaj sağlar. Klima seçiminden başlayan süreç aynı şekilde kullanım ve diğer detaylara kadar bir bütündür. Aktarılan detayların bilinmesi kullanıcı için rahatlık sağlarken aynı zamanda klima için de kullanım ömrünü uzatan bir durum oluşturur.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.