Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

03 Mart 2017 21:42
Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır? Konforlu yaşam için kapalı alanların yaz ve kış iklimlendirmelerinin yapılması gerekiyor. Bunun için alanın yapısına uygun klima modelleri seçilir ve yazın sıcak havayı serinletmek, kışın ise ısıtmak için kullanılır. Klima satın almak istenildiğinde, satıcılar, kullanılacak olan alanın genişliğini, yüksekliğini sorarlar. Çünkü klima kullanılacak olan yerin ölçüsüne göre hesaplama yapmak ve uygun klimayı belirlemek önemlidir. Klima kapasite hesabı yapılmadan klima alındığında, ya yetersiz gelecek ya da alan için çok fazla gelecektir. Her iki durumda da istenilen verim alınamayacaktır. Klima üreticileri, kapalı alan standartlarına göre farklı BTU değerine sahip klima modelleri üretmektedir.

Klima BTU değeri nedir?

Klimaların kapasiteleri hesaplanır ve BTU değeri bulunur. BTU (British Termal Unit) soğutma enerji birimi değeri olarak kullanılır. 1 atmosfer basınç altındaki yapılan sıcaklık ölçüm değeri olarak tanımlanmaktadır. Klima satın alırken, dikkat edilecek en önemli konu, klimanın BTU kapasite değeridir. Klimanın, bir saatte ortamda oluşturduğu ısı miktarını gösterdiği için ortamın metrekare cinsinden ölçüsüne göre belirlenir. Kullanılacak olan alanın ölçüsü arttıkça, klima BTU değeri de artmaktadır. Yüksek verim alabilmek için hesaplamanın doğru yapılması gerekiyor.

Klima kapasite BTU/h hesabı nasıl yapılır?

Oda alanını 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz. Örneğin; oda alanı 24 m² diyelim. Hesabımız, 24/2,2 *1000 = 10909 BTU/h şeklindedir. Bu da odanızın ihtiyaç duyduğu kapasitenin 12000 BTU/h olduğu anlamına gelmektedir.

Bölgesel klima kapasite hesaplama değerleri

Klima kapasite hesaplamalarında, coğrafi bölge katsayıları mutlaka kullanılmalıdır. Bölgelerin, sıcaklık değerleri ve iklim şartları, ihtiyaç durumunu belirlemektedir. Türkiye’de Akdeniz bölgesinde insanlar, yaz aylarında tüm kapalı alanlarda klima kullanmak zorunda kalırken, Karadeniz bölgesinde birçok yerde klimaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Klima satın alacağınız zaman kullanacağınız coğrafi bölgeyi belirtmeniz ve satış uzmanlarının ona göre hesap yapmasını sağlamanız gerekir. Klima kapasite hesaplamasında kullanılan formülün en önemli unsuru, coğrafi bölge katsayı değerleridir. Oda metrekaresi, odada bulanacak kişi sayısı bilindikten sonra hesaplama yapmak kolaydır. Hesaplama yapılmadan klima alınmamalıdır.
 • Akdeniz bölgesi : 445
 • Ege bölgesi: 423
 • Doğu Anadolu bölgesi: 308
 • Güneydoğu Anadolu bölgesi: 462
 • Karadeniz bölgesi: 385
 • İç Anadolu bölgesi: 346
 • Marmara bölgesi: 385
Hesaplama yapılırken, bölge katsayısı ile oda m² değeri çarpılır. Hesaplamalarda kişi başı 600 BTU/h değeri kullanılır ve bulunan sonuca, kişi sayısı x 600 BTU değeri eklenir. Elde edilen sonuç klima kapasite değeridir ve satın alırken, bu değere görü klima seçimi yapılır.

Klima kapasite hesaplaması nasıl yapılır?

Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır? Klima kapasitesi hesaplanırken, bölgesel iklim değerleri kullanılır. Her bölge için belirlenen hesaplama değerleri farklıdır ve standart olarak belirlenmiştir. Hesaplama yapılırken, kullanılacak olan yerin alan ölçüsü ile bölgesel katsayı çarpılır, ortamda bulunacak kişi sayısına göre 600 BTU eklemesi yapılır. Klima kurulumu yapılacak olan yerler için klima uzmanları önce keşif yapar, alan ölçüsünü alır ve hesaplama yaparak uygun kapasiteli klima türünü belirlerler. Doğru hesaplamanın yapılması, doğru klima seçimini sağlayacaktır. Doğru cihaz, yüksek verimlilik sağlarken, enerji tasarrufu oluşturarak çalışacaktır.

Pratik klima kapasite hesabı

Kocaeli klima servisi olarak  keşif ekiplerimizin daha çok kullandığı pratik klima hesabı işlemidir. Oda alanı bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı içinde kişi başı 600 BTU/h eklenir. Odanın içerisindeki aydınlatma gücü 500 W ın üzerindeyse her 1 W için 3,412 BTU/h eklenir. Klimalar özellikle yaz aylarında ihtiyaç duyulan ürünler arasında yer almaktadır. Yaz aylarının sıcak geçtiği bölgelerde klimalara insanlar için vazgeçilmez iklimlendirme ürünlerinden birisi olmaktadır. Özellikle ramazan aylarının sıcak mevsimlere denk geldiği durumlarda klimalar çok daha fazla devreye giren ürünlerden birisi olmaktadır. Bu dönemde klima tamir ya da bakımı için en fazla ihtiyaç duyulan yerler arasında yer almaktadır. İlk klima montajında ya da klima bakımında bu servislerden yararlanan sayısı yaz aylarında oldukça artmaktadır. Tecrübe sahibi çalışanları ile klima servisleri klimaların temizliğini ya da kapasite hesabını da son derece hassas şekilde yapmaktadır.

Hesaplama öncesinde bilinmesi gerekenler

Klima satın almak istenildiğinde, satış danışmanları, bazı sorular sorarak doğru ürünü belirlemenize yardımcı olacaktır. Satış danışmanının sorular sormasında ki amaç doğru ürünü seçmeniz ve satın alacağınız üründe istenilen verimi alabilmenizdir. Bu sorulardan bazıları şunlardır;
 • Klimayı hangi bölgede ve şehirde kullanacaksınız?
 • Kullanacağınız alanın m² ölçüsü nedir?
 • Klimanın kurulacağı yerde kaç kişi bulunacak?
 • Ortamın aydınlatma oranı nedir?
Bu soruların cevapları ile klima kapasitesi hesabı yapılacaktır. Klima kapasite hesabının yapılmasındaki amaç kullanılacak olan klima cihazının istenilen verimliliği sağlamasıdır.

Klima kapasitesi neye göre değişmektedir?

Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır? Klimalar, her oda için ya da kapasitesi değişen her ortam için aynı özelliklere sahip şekilde üretilmemektedir. Klima özellikleri oda kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. yani bir klima 10 metrekarelik bir alanı rahat şekilde soğutabilirken ya da ısıtabilirken 20 metrekarelik bir alanı aynı klima soğutamamaktadır. Ya da verimli şekilde soğutamamaktadır. Klima almadan önce kapasite hesaplamasını son derece uzman bir şekilde gerçekleştirmektedir. Tecrübe sahibi firma bu tecrübesi ile oldukça verimli bir şekilde ısınmanızı ya da serinlemenizi sağlamaktadır. Bu hesaplama ile klima verimi artarken sizin de elektrik faturalarına ödeyeceğiniz fiyatlarda düşüş görülmektedir. Fakat klima kapasite hesaplanmasının alanında uzman kişiler tarafından yapıldığına emin olmak gerekmektedir. Klima kapasite hesaplaması oldukça kolay bir şekilde fakat işinin ehli tarafından yapılması gereken bir hesaplamadır. Uzman servisimiz tarafından yapılacak hesaplamalar sayesinde ihtiyacınız olan klimayı bulmanız son derece kolay şekilde gerçekleşmektedir. Bir odada ihtiyaç duyulan soğutma hesabı şu şekilde yapılmaktadır. Gerekenden fazla kapasiteli klima kullanmak hem elektrik tüketimini arttırır hem de kapasite büyüdükçe fanda büyüdüğünden sesten daha fazla rahatsız olursunuz.

Online klima kapasite hesaplama

Klima kapasitesi hesaplamasını isteyenler, online olarak yapabilirler. Günümüzde, internet sayesinde, firmalar, web siteleri üzerinden birçok hizmeti online olarak sunuyor. Web sitelerinde yer alan klima kapasite hesaplama motorunda, hesaplamada kullanılan formül için değerlerin girileceği alanlar oluşturulmuştur. Online olarak, bölge seçimi, oda m² ölçüsü ve kişi sayısı değerlerini girenler, hesapla butonu ile en doğru hesaplamayı hemen yapabiliyorlar. Bu hesaplamayı yapanlar, daha ekonomik fiyatlarla klima cihazlarını, e-ticaret sitelerinden de satın alabilirler. Online hesaplama yapanlar, istenilen değerleri girdikten ve hesapla butonuna bastıktan sonra bulunan sonuç ve tavsiye edilen klima BTU kapasite değerini görürler. Hesaplama sonrasında, her kullanıcı istediği markanın, uygun modeldeki ürününü seçerek, ister mağazadan görerek, isterse online olarak satın alabilir. Satıcı firmalar, teknik ekipleri ile istenilen yere kurulumu hemen yapıyorlar.

Klima kurulumu ve bakımı

Günümüzde, klima sistemleri daha teknolojik olarak gelişmiş ve enerji tasarruflu olarak çalışmaktadır. İnsanlar, konforlu yaşam alanı oluşturabilmek için alan ölçüsüne uygun klima kapasitesini belirler ve satın alırlar. Klima kurulumu uzmanlık isteyen bir iştir. Satın alınan her klima cihazının kurulumunun uzman ekipler tarafından kurulması gerekir. Kurulum işlemlerinde, duvar tipi klimaların yere paralel olacak şekilde ölçülü kurulması önemlidir. Su terazisi ile ölçüm yapılarak, tam düz olması sağlanır. Dengesiz kurulumlarda , klima kısa süre sonra su damlatmaya, gürültülü çalışmaya ve çeşitli arızalara neden olacaktır. Her klima modeli, bir iç ünite ve bir dış üniteden oluşur. Önce dış ünite kurulur ve daha sonra iç ünite ile bağlantısı yapılarak çalışır duruma getirilir. Klima kapasite hesabı yapılarak satın alınan ve doğru kurulumu yapılan klimalar uzun süre sorunsuz olarak çalışacaktır. Ortam havasının değiştirilmesi ve daha sağlıklı hava verilmesi için klimaların sürekli bakımlı olması gerekir. Klima filtrelerinde biriken toz ve bakteriler yılda en az iki defa temizlenmelidir. Periyodik bakımlar yapılmadığında, toz ve bakterilerin oluşturacağı kötü koku ortamda bulunan kişilerde, sağlık sorunu oluşturabilecektir. Sağlık için hem uygun kapasiteli cihazların hem de bakımlı cihazların kullanılması önemlidir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.