fbpx

Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Kocaeli Klima Kapasite Hesabı

Yaz aylarında klima ihtiyacının çoğalacağı varsayılarak firmamız tarafında hazırlanan basit klima hesaplama mantığı aşağıda örneklerle sizlere sunulmuştur. Klima Kapasite Hesabı, özellikle ramazan ayının sıcak günlere denk geldiği bu yıllarda klima seçimini doğru yapmamız klimaların verimli olması açısından hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda klima montajının ehil klima servisi firmaları tarafından yapılması önem arz etmektedir. Firmamız bu konuda tecrübe sahibi teknikerlerle çalışmaktadır.

Klima Kapasite Btu/h Hesabı

Oda alanını 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.
Oda alanı: 24 m²
Hesap: 24/2,2 *1000 = 10909 btu/h buda demektir ki 12000 btu/h yeterlidir.

Pratik Klima Kapasite Hesabı

Kocaeli Klima Servisi olarak  keşif ekiplerimizin daha çok kullandığı pratik klima hesabı işlemidir.
Oda alanı bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı içinde kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500 W ın üzerindeyse her 1 W için 3,412 btu/h eklenir.

Klimalar özellikle yaz aylarında ihtiyaç duyulan ürünler arasında yer almaktadır. Yaz aylarının sıcak geçtiği bölgelerde klimalara insanlar için vazgeçilmez iklimlendirme ürünlerinden birisi olmaktadır. özellikle ramazan aylarının sıcak mevsimlere denk geldiği durumlarda klimalar çok daha fazla devreye giren ürünlerden birisi olmaktadır. Klima servisi ise bu dönemde klima tamir ya da bakımı için en fazla ihtiyaç duyulan yerler arasında yer almaktadır. İlk klima montajında ya da klima bakımında bu servislerden yararlanan sayısı yaz aylarında oldukça artmaktadır. Tecrübe sahibi çalışanları ile klima servisleri klimaların temizliğini ya da kapasite hesabını da son derece hassas şekilde yapmaktadır.

Klima Kapasitesi Neye Göre Değişmektedir?

Klimalar, her oda için ya da kapasitesi değişen her ortam için aynı özelliklere sahip şekilde üretilmemektedir. Klima özellikleri oda kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. yani bir klima 10 metrekarelik bir alanı rahat şekilde soğutabilirken ya da ısıtabilirken 20 metrekarelik bir alanı aynı klima soğutamamaktadır. Ya da verimli şekilde soğutamamaktadır. Kocaeli klima servisi klimalar için kapasite hesaplamasını son derece uzman bir şekilde gerçekleştirmektedir. Tecrübe sahibi firma bu tecrübesi ile oldukça verimli bir şekilde ısınmanızı ya da serinlemenizi sağlamaktadır. Bu hesaplama ile klima verimi artarken sizin de elektrik faturalarına ödeyeceğiniz fiyatlarda düşüş görülmektedir. Fakat klima kapasite hesaplanmasının alanında uzman kişiler tarafından yapıldığına emin olmak gerekmektedir.

Klima kapasite hesaplaması oldukça kolay bir şekilde fakat işinin ehli tarafından yapılması gereken bir hesaplamadır. Kombi klima servisi tarafından yapılacak hesaplamalar sayesinde ihtiyacınız olan klimayı bulmanız son derece kolay şekilde gerçekleşmektedir. Bir odada ihtiyaç duyulan soğutma hesabı şu şekilde yapılmaktadır. Oda alanı 2,2 ye bölünerek daha sonra çıkan sonuç 1000 ile çarpılarak odanızın ihtiyaç duyduğu soğutma kapasitesi bulunmaktadır. oda alanı 24 metrekare olarak düşünüldüğünde 24 bölü 2,2 ve çarpı bin ile 10909 sonucuna ulaşılmaktadır.  Bu sonuçta bize odanızın ihtiyaç duyduğu kapasitenin 12000 olduğunu göstermektedir.

Kocaeli bölgesi için klima kapasite hesaplama hassas bir şekilde ve bölge iklimine hakim olan uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Böylece en doğru sonuca ulaşılacaktır.

Kocaeli’nin bölge katsayısı 385 dir. Bu hesaba göre pratik klima hesabı;

Oda Alanı: 24 m2

  • 24 * 385 = 9240 Btu / h
  • 4 kişi için = 4 * 600Btu/h = 2400 Btu/h
  • Aydınlatmanızın 500W üzerinde olmadığını düşünerek hesaba ilave etmiyoruz.
  • 9240 + 2400 = 11640 Btu/h buda demektir ki 12000 Btu/h klima yeterlidir

Gerekenden fazla kapasiteli klima kullanmak hem elektrik tüketimini arttırır hem de kapasite büyüdükçe fanda büyüdüğünden sesten daha fazla rahatsız olursunuz.

Sonuç olarak, en doğru çözüm ısı kaybı ve ısı kazancı hesabı yaparak klima kapasitesini hesaplamak olup pratik klima hesabı işlemlerini tavsiye amaçlı ve sistem yüklerini hızlı kontrol etmek amacıyla kullanabilirsiniz.

Tıkla ve Ara (Teknik Servis)