Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klima Santrali Bakımı

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Santrali Bakımı

Klima Santrali Bakımı

04 Nisan 2020 18:08
Klima Santrali Bakımı

Klima Santrali Bakımı ile, atmosferden alınan havanın çeşitli şekillerde işlenerek iç alanlara geçmesini sağlayan yapıdadır. Dış yüzeyinde boyalı sac kullanılır ve paslanmaz çelik tercih edilir. İç yüzeyinde izolasyon için cam yünü ya da kaya yünü kullanılır. Böylece verimli çalışması sağlanır. Soğutulacak ya da ısıtılacak alanlara ulaştırılacak havanın sirkülasyon pompasıyla klima santrallerine iletilmesi gerekir. Bu sistemin sonucunda klimalar iç ortamlara sıcak ve soğuk hava üflerler.

Klima Santrali Bakımı Servisi

Klima santralleri farklı amaçlar için üretilmekte olup, her zaman bakımları yapılması gereken ürün grubunda yer alır. Havanın ısıtılarak iç mekana verilmesi sırasında sıcak buhar kazanı, kalorifer kullanılabilmektedir. Bu alanlarda yaşanan olumsuzluklar, klimaların çalışmasını da etkilemektedir. Klimaların düzenli bakımlarının yapılması sırasında, santral bakımı da ince ayrıntılar şeklinde işlenmelidir.

Temel Klima Santralleri

Klima santrallerinin farklı amaçlarla kullanıldığından bahsetmiştik. Büyük ölçekli alanlarda genellikle havalandırma sistemlerinde, Kocaeli bölgesinde ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan klima santrallerini temel olarak sıralamak gerekirse:

 • Damper motorları
 • Filtreler
 • Isıtma ve soğutma serpantini
 • Vantilatör ve aspiratör

Havalandırma Sistemleri sorunları, mekanik sorunlar, otomasyon sorunları ve fan-coil sorunları, klima santralinde yeterli düzeyde işlem gerçekleşmemesinden kaynaklanabilir. Bu alanda uzman ve profesyonel ekiplerden yardım almak, sizlere kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunacaktır.

Karışım Havalı Klima Santrali Bakımı

Klima Santrali Bakımı Klima servisleri tarafından egzoz havasının yoğun olduğu bölgelerde, karışım havalı klimaların kullanımı gereklidir. Bu klimalarda yaşanan sorunlar en iyi uzman ekipler tarafından çözülebilir. Büyük ve devasa bir motora sahip olan karışım havalı klimalar ve santralleri genellikle dış alandaki havanın oksijenle karıştırılarak iç mekana verilmesi yönünde çalışır. Özellikle şehirlerin merkezlerinde olan hastanelere sağlıklı hava vermek çok önemlidir. Karışım havalı klimalar, hastanelerin yanı sıra ilaç sanayisi firmalarında da kullanılabilmektedir. Ayrıca çok yoğun bir hava kirliliği ve egzoz olan bölgelerde de iç mekanın havalandırılması, ısıtılması için tercih edilmektedir. Düzgün bakımı yapılmamış olan bu makineler, iç mekana gereğinden fazla egzoz havası verebilir.

Isı Geri Kazanımlı ve Taze Havalı Klima Santrali Bakımı

Isının geri kazanıldığı klima santralleri, dışarıdan ısı almadan, egzoz havasını iç mekanına karışmadan çalışmaktadır. Bunun için özel üretim gerekir. Bu makinelerin bakımı sağlanarak, dışarıdan oluşabilecek hava kaçakları önlenmelidir. Bunun yanında taze havalı klimalar atmosferdeki havayı direkt olarak iç mekana verir. Vantilatörler ve aspiratörler alanında en sık taze havalı klimalar kullanılır.

Düzgün Çalışmayan Santraller

Klima santralleri, işletmelerin ve binaların uygun yerlerine konumlandırılır. Bu durumun devamında dışarıdan aldığı havayı temizleyerek içeri vermesi beklenir. Eğer iç mekandaki havanın temizlenmesi sağlanamıyorsa, hava tahliye boruları ve santral incelenmelidir. Bir odaya taze ve temiz hava verilirken aynı zamanda dışarıya da hava çıkışı sağlanmalıdır. Aspiratörler, özellikle mutfaklarda yoğun hava çıkışını sağlayan elemanlar olarak görev alır. Aspiratörlerin çalışmaması da yine klima santrallerinin bakımıyla alakalıdır.

Tamir Gereksinim Alanları

Klima santrali bakımı birden çok parçası bulunur. Bu parçalardan en önemlileri, paneller, fanlar, elektrik motorları, tahrik mekanizmaları, eşanjörler, damla tutucu ve yoğuşma tavaları, nemlendirici, filtreler, karışım hücreleri ve damperleri, egzoz hücresi, susturucu ve ısı geri kazanım ünitesidir. Bu alanlarda yaşanan herhangi bir bozukluk tüm sistemi etkilemektedir. Hava, klimaya girdikten sonra belirli bir yol izler. Bu yol, bizlere hangi alanda sorun olduğunu da kanıtlar.

 • Karışım odası
 • Toz arındırma filtresi
 • Ön ısıtma merkezi
 • Soğutma merkezi
 • Nemlendirici
 • Damla tutucular
 • Son ısıtıcı ve fanlar

Soğutma ve ısıtma konularında problem yaşıyorsanız Klima Santrali Servisimize başvurabilirsiniz , dikkatli incelemeler yapılarak, nokta atışı tamir ve bakım gereklidir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.