Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klima Seçimi Nasıl Yapılır

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Seçimi Nasıl Yapılır

Klima Seçimi Nasıl Yapılır

04 Nisan 2020 14:15
Klima Seçimi Nasıl Yapılır

Klima Seçimi Nasıl Yapılır

Klima Seçimi Nasıl Yapılır, yaşanılan ve çalışılan alanı en temiz şekilde ısıtmak, soğutmak, havalandırmak için kullandığımız klimalar, tercih edilirken ortamı en iyi şekilde etkileyen olarak tercih edilmelidir. Farklı büyüklüklerde odalar, gücü farklı olan klimalarla iklimlendirilmelidir. Seçim yaparken farklı kıstaslar arasında karşılaştırma yapılmalı, hem fiyat hem performans açısından en yeterli ürün seçilmelidir. Klima seçimi için konusunda uzman klima servisi ile görüşüp bilgi alışverişinde bulunmak gerekmektedir.

Klima Seçimi ve Performansını Etkileyenler

Klima Seçimi Nasıl Yapılır sorusununda karşılaşılan ilk terim BTU’dur. Bu terim İngilizce kökenlidir. British Thermal Unit kelime grubunun baş harflerinden oluşturulmuş BTU, 453 gr suyun sıcaklığını toplamda 17 dereceye çıkartmak için gerekli olan enerji birimidir. Ortamda kullanılan klimanın bir saat içerisinde toplam olarak odaya taşıdığı ısı miktarını anlatmak için tercih edilen birimdir. Evlerimizde tercih edeceğimiz klimaların BTU’ya etkisi:
  • Odanın genişliği,
  • Odada kaç kişi bulunduğu,
  • Çalışan aletler ve ürettiği elektrik miktarı,
Tüm bu değerler ışığında, evlerinizin ısınmasını ve soğumasını en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Değerler, klima satın alacağınız kişiler tarafından da ölçülebilir durumdadır. Evlerinize en iyi verimi verecek olan klimayı satın alırken, ekonomik olmasına da özen göstermelisiniz.

Mobil Klima Seçenekleri

Portatif klimalar, aynı zamanda mobil klimalar olarak da bilinmektedir. Gezebilen klima ünitesi, taşınabilir olarak adlandırılmasını sağlamaktadır. Evler yerine genellikle iş yerlerinde, restoranlarda ve cafelerde kullanımı tercih edilir. Her klimanın çalışırken borusundan su akıttığı bilinir. Mobil klimalarda da boru bulunur ve bu borular bir gidere bağlanmalı ya da en azından su birikintisi oluşturmayacak şekilde düzenlenmelidir.

Dış Ünitesi Olmayan Klimalar

Dış üniteye sahip olmayan klimalar, eksik olarak görülebilmektedir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir çünkü klimanın iç ve dış ünitesi bir arada bulunmaktadır. Genellikle duvara ya da cama kolaylıkla takılabilir durumdadır. En büyük artılarından birisi de dış ortamdaki temiz havayı almada sağladığı başarıdır. Dış ünitesiz klimaların neredeyse tamamı bu özelliğe sahip olarak kullanılmaktadır.

Split Klimalarda Klima Seçimi Nasıl Yapılır

Split kelimesi, bölünmüş anlamına gelir. Bu da klimanın iç ve dış ünitesinin ayrı ayrı yerleştirildiği mekanizmaya işaret eder. Günümüzde en çok tercih edilen modeller arasında bulunan split klimalar, sessiz çalışmalarıyla ünlüdür. Dış ünite genellikle balkon ya da binanın dışına yerleştirilerek kullanılır. Bu dış kısım, soğutucu olarak da bilinmektedir. Split klimalar genellikle soğutmak için kullanılsa da ısı pompasına sahip olanları tercih etmeniz durumunda ortamın ısınmasına da katkı sağlayacaktır. Duvar tipi klima olarak da bilinen split klimalar, yatak odalarında, oturma odalarında da kullanılabilir.

Kaset Tipi Klimalar

Kaset tipi denilen klimalar, genellikle ofislerin tavanlarında görmeye alışkın olduğumuz ürünlerdir. Mağazalarda ve ofislerde, hem yerden tasarruf etmek için hem de iç mekanı havalandırarak verimli çalışma için tercih edilir. Dört farklı yönde havayı dağıtabilmesi de ekstra bir avantaj sağlamaktadır. Klimanın dış hortumunu da uygun koşullarda yerleştirmek, kolay kullanım sağlayacağını göstermektedir. Tüm odada, ofiste ve mağazada eşit ve dengeli soğutma-ısıtma yapmak için harika çözümlerdir.

Inverter Klima Seçimi Nasıl Yapılır

Klima Seçimi Nasıl Yapılır inverter klimalar, ekonomik olmasıyla ünlüdür. Günümüzde en çok tercih edilen ürünler arasında yer alan inverter klimalar, diğerlerinden farklı olarak oda sıcaklığı istenene ulaşırken enerji tasarrufu yapmaya başlar. Diğer klimalar, sürekli olarak aynı derecede ısı vererek ortamı ısıtmaya çalışırken, inverter klimalar kompresör devrini yavaşlattığı için son derece enerji tasarrufu sağlar. İyonizer klimalar, en gelişmiş hava temizleme filtrelerine sahip klimalardır. Tüm klimaların içinde yer alan filtreler, tozdan ve zararlı maddelerden bizi korur ve havayı bu şekilde odaya verir. İyonizer klimalar odanın içerisine verilen havayı iyonla zenginleştirir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.