Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Kombi Arızaları

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Kombi Arızaları

Kombi Arızaları

08 Ağustos 2019 08:02
Kombi Arızaları Yaşam alanlarımızın süper kahramanı olan kombi cihazlarının arızalanmasını kimse istemez. Kombi arızaları kimi zaman kullanıcı hataları nedeni ile bizlere sorun yaşatırken kimi zaman kullanım ömürleri yada parça aşınmalarından kaynaklı sorunları karşımıza çıkarırlar. Evlerimizde yada ticari mekanlarımızda hem ısınma hemde sıcak su için kullandığımız kombi cihazlarınızı mutlaka yakından tanımalı ve arıza türleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bir çok kullanıcı sorunun kaynağını bilmeden servis firmalarını aramakta ve bazen bireysel müdahale ile sorunu giderebilecekken boşuna servis ücreti ödemek durumunda kalmaktadır. Arkom Teknik olarak sizlere genel kombi arızaları hakkında bir yazı hazıladık. Gelin kombilerin bizlere verdiği uyarılar ve sorunlarına beraber bakalım.

Kombi İçin Önemli Uyarı!

Kombi arızaları hakkında sizlere detaylı bilgi vermeden önce bu uyarıyı yapmamız gerekmektedir. Kombi cihazları farklı çalışma prensiplerine sahip hem mekanik hemde elektrik akımına sahip cihazlar olup yapılacak müdahalelerin uzmanlar tarafından yapılması önerilmektedir. Basit sorunlarda kullanıcı müdahalesi gereken durumlar dışında uzmanlar, teknisyenler tarafından işlem yapılması gerekeceği unutmayınız. Can ve mal güvenliği için müdahale yapmadan önce mutlaka bu detaya özen gösteriniz. Şimdi aşağıda kombilerde sıklıkla karşılaşılan kombi hataları ve kombi arızalarını sıralıyoruz.  

Kombi Arıza Nedenleri

Kombi çalışmıyor : Kombiniz çalışmıyor ve tepki vermiyorsa bir çok nedeni olabilir. Bunları sırasıyla belirtmek gerekirse, önce fişi çıkmış yada takılı olmayabilir. Kombi sigortası atmış olabilir yada farketmeden gazı kapatmış olabilirsiniz. Kombinin su basıncı artmış, yükselmiş yada azalmış olabilir. Bu gibi durumlar kullanıcılar tarafından giderilebilecek sorunlardır. Bunlar için kombi servis çağırmaya gerek yoktur. Tüm yazılanları kontrol ediniz. Kombinize ayrıca reset atmanızda gerekebilir. Kombi Çalışıyor Ancak Isıtmıyor : Kombi çalıştığı halde ısıtma yapmadığından şikayet eden bir çok kombi kullanıcısı bulunmaktadır. Yine sizin kontrol edebileceğiniz ve kombi servisine ihtiyaç duymacağınız çözümler bulunmaktadır. Isı ayarı düşük bir dereceye ayarlanmış olabilir. Lütfen kombinizin derecesini kontrol ediniz. Petek radyatör giriş ve çıkış vanaları kapalı olabilir, lütfen petek vanalarını kontrol ediniz. Kombi dönüş hattı filtresinde tıkanma ile petek tesisat borularında kirlenme ve tıkanıklılık olabilir. Son yazdığımız iki sorunda sizin pek bir şey yapma şansınız olmayabilir. Uzman kombi servisi desteği almanız gerekebilir.

Kombi Su Akıtma Arızaları

Kombi Çalışıyor Fakat Sıcak Su Gelmiyor : Bu sorunun kaynağı bilinmektedir ancak kendinizin yapabileceği ve arızayı giderebileceği bir durum bulunmamaktadır. Sorun ısınan suyun kalorifer sistemine karışması, sıcak su hattı içine soğuk suyun karışması ve kombi cihaz parçalarındaki sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım : Kombi su akıtma şikayetide kombi servislerine sıkça ulaşmaktadır. Kombi arızaları arasında çağrı merkezlerine genelde en sık giden şikayet budur diyebiliriz. Kombinin su akıtmasının nedeni su basıncının yüksekliği nedeni ile, su tesisatındaki sorunlar nedeni ile ve su doldurma vanası arızası, kombi genleşme tankı arızaları ve kombi cihaz parçalarındaki arızalardan kaynaklıdır.  

Kombi Ateşleme Arızaları

Kombi Ateşleme Yapmıyor : Bir diğer sık yaşanan ve alınan kombi şikayetlerden biride ateşleme sorunlarıdır. Gaz vanası kapalı olabilir, kombiye reset atmak gerekebilir ve anakart kontrolü yapmak gerekebilir. Gaz vanası kontrolünü ve reset atmayı sizler yapabilirsiniz ancak anakart yetkili kombi servisi tarafından bakılması ve müdahale yapılması önerilmektedir. Kombi Yanarken Patlama Yapıyor : Kombi yanarken patlama yapıyorsa voltaj sorunu olduğuna işaret edebilir. Ateşleme kısmındaki parçalarda sorun ve arıza olduğunu gösterebilir, fan motorunda yaşanan bir arızaya işaret edebilir, kombi baca ve meme gözünde tıkanıklık yaşandığına işaret edebilir. Kombi arızaları yazımızın sorunda bir kez daha hatırlatmak isteriz ki müdahale yaparken teknik bilgi gereken bir çok sorun karşınıza çıkabilir. Bu nedenle uzman bir kombi tamircisi ve teknisyeninden destek almanız gerekebilir. Bahsi geçen kombi arızaları Arçelik, Baymak, Bosch, Demirdöküm, Baykan, Beko, İmmergas, Alarko, Auer, Viessmann, Eca, Ferroli, Airfel, Buderus, Protherm gibi bir çok kombi marka ve modelinde benzerlik göstermektedir. Kombilerin çalışma prensipleri genelde birbirine çok yakındır. Yinede sorunun kaynağından emin değilseniz cihaz marka ve modeline göre uzman servis firmasından destek alınız

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.