Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

09 Eylül 2021 17:57
Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Günümüzde doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ile kombiler evlerimizin vazgeçilmezi haline geldi. Doğalgaz kömür ve elektrik gibi birçok enerji kaynağının yerine kullanılmaya başlandı. Bu kullanım diğer yöntemlere göre daha rahat ve tasarruflu olduğu için kısa bir süre içerisinde ülkemizde yaygınlaştı. Doğalgaz kullanımının en büyük gereksinimi ise kombilerdir.

Kombi doğalgazdan aldığı enerji ile suyu ısıtıyor ve ısınma gibi çeşitli ihtiyaçlar için kullanıma hazır hale getiriyor. Kombilerin bir kısmı ithal, ülkemizde üretilen kombilerin bazı malzemeleri de ithal olduğu için fiyatları yüksektir. Onun için kombilerin kullanılmasına da özen göstermeniz gerekiyor. Bunun en etkili yolu ise düzenli olarak bakıma almaktır. Düzenli olarak bakıma giren ve bilinçli kullanılan kombinin ömrü daha uzun olur ve ekstra bir masraf çıkarmaz.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımından önce teknik personel kombinin çalışmasını inceler. Onun için kombi çalıştırılır. Peteklerin sıcaklığı ve musluklardan akan sıcak suyun ısınması incelendikten sonra kombinin su sızdırmadığından emin olunur. Ardından kombinin içi açılır. Kombi elektrik aksamı ve tozlanması kontrol edilir.

Tozlanan yerler varsa temizlenir. Daha sonra kombinin bacası temizlenir ve baca fanının çalışması incelenir. Genleşme tankı, hava ve su basıncı kontrol edilerek ideal seviyeye getirilir. Kalorifer petekleri ile bağlantı filtreleri dikkatlice temizlenir. Arıza verebilecek malzemeler tamir edilir veya yenisi ile değiştirilir. Son olarak gaz ayarı yapılarak bakım tamamlanır.

Kombi Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüketici kombi bakımlarını yetkili servislere yaptırmalıdır. İşi bilen deneyimli ve yetki belgesi olan ustaların kontrol etmesi kombi için daha sağlıklı olacaktır. Kombi bakımını üstlenen firma personelleri tüketiciyi sürekli bilgilendirmelidir. Bakım sırasında nelerin yapıldığı, sonraki süreçte kombinin nasıl kullanmaları gerektiği ve kombinin durumu hakkında bilgi vermelidir.

Su haznesi, limit sensörü ve filtreler mutlaka temizlenmeli ve kontrol edilmelidir. Bakım ekipleri bakımları tamamladıktan sonra yaptığı tüm işlemleri yazılı olarak kayıt altına alarak tüketiciye imzalatmalı ve sözlü olarak ta bilgilendirmelidir. Son olarak kombiyi çalışır halde teslim etmelidir.

Kombi Bakımı Hangi Aralıklarda Yapılır?

Kombiler her evde yılın on iki ayı da çalışan cihazlardır. Fakat kış aylarında ısınma yükünü de aldıkları için çok daha fazla çalışıyor. Doğal olarak bu cihazlar belli bir süre içerisinde bakıma ihtiyaç duyarlar. Kombiler her yıl bakımları yapılması gerekiyor. Bu bakımlar kış aylarına girmeden yapılırsa kombiye en fazla ihtiyaç duyulan dönemlerde arıza verme ihtimalini düşürür. Veya kış aylarından çıktıktan sonra kışın kirlenen, tozlanan ve arıza yapmaya dönen malzemeler için daha sağlıklı olacaktır.

Kombi Bakımının Isınmaya Etkisi Nedir?

Kombi bakımları yapıldığı zaman ısınmaya da olumlu bir etkisi olacaktır. Bakımları zamanında yapılan kombi kalorifer suyunu daha hızlı bir şekilde ısıtacağı için ortamın soğumasını da engelleyecektir. Filtreler de temizlendiği zaman suyun devir dayımı daha hızlı olur ve kombi daha rahat bir şekilde çalışır.

Kombi Bakımı Yapılmazsa Oluşacak Olumsuzluklar Nelerdir?

Kombi bakımları kombiler için hayati bir öneme sahiptir. Her kombi en az yılda bir kez düzenli olarak bakıma alınmalıdır. Kombi bakımları yapılmadığı veya düzenli yapılmadığı takdirde şu sorunlar ile karşılaşılır;

  • Kombi olması gerekenden daha az performans ile çalışır.
  • Kombi daha çok gaz yakar ve ekonomik yönden olumsuz etkiler.
  • Kombiler sık sık arıza verir.
  • Kombilerin belli bir ömrü vardır. Bu bakımlar yapılmazsa ömrü kısalır.
  • Ortam yeterince ısınmaz.
  • Bakıma girmeyen kombinin ayarları bozulur ve kombi daha fazla çalışmak zorunda kalır.

Bunların dışında kombilerde istenmeyen patlamalar meydana gelebilir. Bu da can güvenliğinin tehdidi anlamına gelir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede Çözüm Ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Arkom Teknik® | Tüm Hakları Saklıdır.
Yukarı