Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Kombi Nereye Takılmalı?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Kombi Nereye Takılmalı?

Kombi Nereye Takılmalı?

05 Mayıs 2022 16:37
Kombi Nereye Takılmalı?

Ev ve işyerlerimizde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için kombi kullanmaktayız. Kombilerin montajı ve montajının yapıldığı yer oldukça önemlidir. Yanlış yapılan montajlar hem verimliliği hem de kombilerin ömrünü olumsuz yönde etkilemektedir. Konut ve iş yerlerinde genellikle balkona ya da mutfağa takılan kombilerin hangi ortamda daha faydalı olduğunu bu yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım.

Balkonlar konutlardaki ıslak zemin mekânlarından biridir. Kombi su akıttığında ya da bakım esnasında çevresi kirlediğinde zeminin yıkanma ihtimali vardır. Kombi eğer balkondaysa bu gibi durumlarda temizliği de rahatlıkla yapılabilir fakat balkona montaj, verim açısından olumsuzluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kapalı olmayan balkonlarda ısı kaybı fazla olacaktır. Kombi dış havayla sürekli temas ettiğinden verimi düşecektir. Kombi sisteminde oda termostatı kullanmıyorsak, balkonda olan kombilerde ısı kaybı meydana gelmektedir. Aynı zamanda kombi boruları da balkon içerisinde dolaşıyor ve yalıtımsız ise verim daha da düşecek ısı kaybı artacaktır. Buna ek olarak kullanılmadığı durumlarda eğer dona karşı koruması yoksa don olayından olumsuz etkilenecek ve bu durumda su ile temas eden kombi parçaları risk altında olacaktır. Donan kombi parçaları ise karşımıza masraf olarak çıkacaktır.

Yoğuşmalı kombilerde de yoğuşma gideri don olayından etkilenip kombinin verimini düşürebilir ve ömrünü kısaltır. Yoğuşma gideri tıkandığında yoğuşma suyu kombiyi terk edemeyecektir. Böyle bir durumda ise yoğuşma suyu yanma odasına kadar çıkarak parçalara zarar verir. Kombinin yukarıdaki durumlardan etkilenmemesi için balkon kapatılmalıdır.

Kombi için yaptırılan dolapların da çok verimli olduğu söylenemez. Mutfaklara takılan kombiler balkondakilere göre daha verimlidir diyebiliriz. Herhangi bir su kaçağında ise kombinin mutfakta olması dezavantaj oluşturur. Kombi dış havayla temas etmediği için ısı kaybı fazla olmaz. Borular da kapalı alanda olacağı için yine bir ısı kaybı oluşmayacaktır. Hatta borular da ortama ısı yayacağından kullanıcı açısından avantajlı bir durum ortaya çıkacaktır. Kış mevsiminde de don olayından etkilenmeyerek arıza riski de azalacak ve kış ortasında herhangi bir mağduriyet yaşanmayacaktır. Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma suyu da mutfak giderine bağlandığında don olayından etkilenmeyerek sorunsuz bir şekilde kombi içinden dış ortama aktarılacaktır. Kombinin balkona veya mutfağa montajında bizi neler bekliyor açıklamaya çalıştım. Montajın, bu kriterlere dikkat ederek yapılması önemlidir. Aksi halde büyük meblağlar ödeyerek satın aldığımız, üstün teknolojiyle donatılmış kombilerimiz amaca hizmet etmeyecek ve firmalar tarafından verilen verimlilik değerlerine ulaşamayacaktır.

Aynı zamanda kombi cihazlarından verim alabilmek için mutlaka yılda bir defa bakımının yetkili servisler tarafından yapılması gerekmektedir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.