Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Kombi Petekleri Isıtmıyor Ne Yapmalıyım ?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Kombi Petekleri Isıtmıyor Ne Yapmalıyım ?

Kombi Petekleri Isıtmıyor Ne Yapmalıyım ?

11 Kasım 2021 23:50
Kombi Petekleri Isıtmıyor Ne Yapmalıyım ?

Kombilerin bakımı yıl içerisinde bir kere, kalorifer tesisat sisteminin bakımı ise iki yıl içerisinde bir kere kesinlikle yapılmalıdır. İhmal edilme durumunda çeşitli problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunların bir kısmı kombi kaynaklı olurken bir kısmı da kalorifer tesisatı kaynaklı sorunlar olmaktadır. Mesela kombi petekleri ısıtmıyor ise kombi pompasından kaynaklı bir sorun olduğu düşünülebilir. Kombi pompası kalorifer tesisatında bulunan suyun devir daim yapmasını sağlamaktadır. Kombi bakımı düzenli olarak sağlanmazsa kombi pompası zaman içerisinde suyu pompalayamayacak bir hale gelmektedir. Sıcak suyu pompalayamadığından dolayı kombi ısınıyor petek ısınmıyor sorunu ortaya çıkacaktır. Çok nadir olarak görülse de kalorifer tesisatına uygun olmayan kombi kullanımı sonucunda da bu sorun yine meydana gelebilir. Yapılan mekanik hesaplamalar değerlendirilmeli ve bunun sonucuna göre kalorifer tesisatına uygun kombi seçilmelidir. Kombi petekleri ısıtmıyor ne yapmalıyım, diye bir soru kafanızı karıştırıyorsa bu kadar ihtimali bilmenizin imkanı yoktur. Bundan dolayı yetkili servisi aramalı ve sorunu çözmesi için en kısa sürede gelmesini beklemelisiniz.

Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor Ne Yapmalıyım ?

Kombiden kaynaklı bir sorun yoksa aklınıza tesisat sisteminden kaynaklı olan sorunlar gelmelidir. Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız aklınıza kalorifer borularında tıkanıklık olabileceği düşüncesi gelebilir. Şebeke suları oldukça kireçlidir. Kireçli olan şebeke suyu, kalorifer borularında zaman içerisinde kireç tabakası oluşturmaktadır. Kalorifer borularının içinde var olan kireç tabakası zaman içerisinde suyun akış hızını dahi yavaşlatmaya başlayacaktır. Müdahale edilmemesi durumunda ise borular zamanla tıkanıklık gösterecektir. Tıkanıklıktan kaynaklı suyun akışı tamamen duracaktır. Kireçlenme hemen kombi çıkışında bulunan borularda meydana geldiyse bütün petekleri etkilemektedir. Bundan dolayı ısınmasını engellenir. Fakat tıkanıklığın olduğu alanda sadece bir petek vardı o zaman kombi çalışıyor petekler ısınmıyor sorunu yalnızca bir petekte engel oluşturur. Çözümü ise petek temizliğinin yapılması ile oluşur. Petek temizliği aklınızdaki gibi evde tadilat alanı oluşturmamaktadır. Peteklerin çoğu yerinden bile sökülmemektedir. Petek temizliği için kullanılan makine yardımıyla kısa sürede basınç ile kireç tabakası temizlenir.

Peteklerin Altı Isınmıyor Ne Yapmalıyım ?

Peteklerin altı ısınmıyor bu durumda petek içinde tortu oluşumu meydana gelmiştir. Kalorifer tesisatı içinde bulunan su zamanla peteklerin iç çeper kısmında aşınmalar meydana getirmektedir. Bu aşınma sonucunda petek dibinde tortu birikimi görülür. 2 senede bir yapılması gereken petek temizliği bu sorunların oluşmasını engellemektedir. Uzun süre petek temizliği yapılmaması sonucunda bu sorun karışımıza çıkabilir. Peki peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım, diye soruyorsanız petek temizliği yaptırmak aradığınız cevap olacaktır. Hem petek hem de kombi temizliği yaptırmanız durumunda sorun ortadan kalkmış olacaktır. Bu sayede peteklerin altı ısınmıyor sorunu ortadan kalkacaktır.

Peteklerin Havası Nasıl Alınmaktadır ?

Bazı durumlarda peteklerin havasının alınması gerekmektedir. Peki peteklerin havası nasıl alınmaktadır?

  • Pürjör anahtarı ya da düz tornavida ile ufak bir kap almalısınız.
  • Pürjör vanasını anahtar ya da tornavida kullanımı ile hafifçe gevşetmelisiniz.
  • Gevşetme işleminden önce ufak kabı pürjör vanasının alt kısmına almalısınız. Bu sayede su çıktığı zaman zemin zarar görmemiş olacaktır.
  • Pürjör vanasını hafif bir şekilde gevşettiğiniz zaman hava çıkmaya başlayacaktır.
  • Su gelinceye kadar bu işlemi yapmalısınız.
  • Su geldikten sonra artık petek içerisinde hava kalmadığını anlamış oluruz.
  • Su geldikten sonra pürjör vanasını tekrar iyice sıkmalısınız.
  • Bu şekilde petek havası alınmış olur. Peteklerin her birine ayrı uygulanır.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede Çözüm Ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Arkom Teknik® | Tüm Hakları Saklıdır.
Yukarı