Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Kombi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Kombi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kombi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

09 Eylül 2021 10:51
Kombi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kombi seçimi yaparken değerlendirilmesi gereken birçok faktör bulunuyor. Doğru bir kombi seçimi, evin ihtiyacını karşılayacak ısı kaynakları ile yeterli düzeyde hizmet edebilir. Bu nedenle cihaz seçimlerinin verimliliği ve kapasitesine dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda kombi seçiminde nelere dikkat etmek gerektiğinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Kombi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kombi seçimi yalnızca kombinin satın alınıp kullanımına başlanması ile bitmiyor. Kombi seçiminde cihazın verimliliği ve performansı kadar olası bir arıza durumunda servis garantisi ve servis hizmeti de önem taşıyor. Kombi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Evin ihtiyaç kapasitesine cevap verebilecek nitelikte ve türde bir kombi seçimi yapılmalıdır.
  • Bilinen ve hizmet garantisi sunan markalardan kombi alınmalıdır.
  • Kullanılmak istenen kombinin modeli belirlenmelidir.
  • Satın alınması planlanan kombinin müşteri tavsiyelerine dikkat etmek gerekir.
  • Yetkili servisin sunduğu hizmetler değerlendirilmelidir.
  • Evin hangi yönde bulunduğu dikkate alınarak kombi kapasitesi seçilmelidir.
  • Enerji tasarrufu sağlayan ekonomik kombi seçimi yapılmalıdır.

Bu önlemler doğrultusunda yapılan kombi seçimlerinde başarılı bir sistem sağlanabilir. Isıtma sistemlerinin bir ev için önemi dikkate alındığında fonksiyonel kombi seçimlerinin rahat bir kullanım için gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Kombi çeşitleri; bacalı kombi, yoğuşmalı kombi, elektrikli kombi, hermetik kombi, tek eşanjörlü kombi, çift eşanjörlü kombi olmak üzere farklı çalışma prensipleri ile birbirinden ayrılıyor. Kombi seçiminde kombi çeşitlerinden en uygun olanını seçmek için kullanıcı istekleri, kombilerin ateşleme şekillerindeki farlılıklar ve çalışma prensipleri çok önemlidir.

Kombilerde Bulunan Eşanjör Nedir?

Eşanjör, kombide suyun içerisinden geçen kanallardır ve bu kanallar içerisinde sürekli olarak su akışı gerçekleşir. Bu şekilde ateşleme sonrası kombi içerisindeki ısı transferi işlemini gerçekleştirir. Sürekli olan su akışı kireçleme, delinme veya tıkanma gibi problemler yaratabilir. Bu gibi sorunlar için profesyonel bir servis hizmetinden teknik destek alınmalıdır. Kombiler tek eşanjörlü ve çift eşanjörlü olarak sınıflandırılabilir.

İdeal Kombi Kapasitesi Nasıl Belirlenir?

Kombi seçimlerini şekillendiren bir parametre olan kombi kapasitesi, kullanılacak olan yerin ısı ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olmalıdır. Kombi seçimi yapılacak evin ısı yalıtımının olup olmaması, evin bulunduğu yön, evin hangi katta olduğu ve evin metrekare cinsinden alanı analiz edilmelidir. Kombiler genellikle 20kw – 24kw – 26 kw – 32kw kapasitelerde satılıyor. Kombi kapasitesi için örnek verilecek olursa 160 metrekare alana sahip bir ev için 20kw kapasiteye sahip bir kombi tercih edilebilir.

Kombi Alırken Marka Seçiminin Önemi

Kombilerde marka seçiminin önemli hale gelmesinin asıl sebebi tercih edilen markanın kombi servis hizmetinin olup olmamasıdır. Teknik servis hizmeti olmayan bir marka tercihi, olası bir arıza yaşanması durumunda zor durumda kalmanıza sebep olabilir.

Bunun önüne geçmek için marka araştırması iyi yapılmalı ve servis hizmeti kalitesi konusundaki değerlendirmelere dikkat edilmelidir. Aynı şekilde tercih edilen markanın bulunduğunuz bölgede bir bayisinin olup olmadığı araştırarak teknik desteğe ihtiyaç duyulan anlarda daha hızlı iletişime geçebilir ve alanında eğitimli personeller tarafından hizmet alabilirsiniz.

Kombi Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Kombi alırken, kurulumunun yapılacağı alanın ne kadar bir hacmi kapladığı hesaplanmalıdır. Farklı markaların farklı hacme sahip kombi çeşitleri içerisinden eviniz için en uygun olanının seçiminde yetkili satıcının görüşlerini alabilirsiniz. Kombi boyutunun belirlenmesinde kurulumu yapılacak alanın yetkililer tarafından görülmesi ve analiz edilmesinde fayda bulunuyor. Kombi boyutunun güvenli bir alanı kapsaması ve kullanım kolaylığı sunması için en az 12 metreküp bir alana ihtiyaç duyulduğu bilgisi atlanmamalıdır.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede Çözüm Ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Arkom Teknik® | Tüm Hakları Saklıdır.
Yukarı