Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür

09 Eylül 2021 12:37
Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür

Kazan basıncı arttığında akla gelen ilk soru kombi su basıncı nasıl düşürülür sorusudur. Kombi kazan basıncının artmasının birçok nedeni olabilir. Sistemdeki fazla su ve ısıtıcı göbeğindeki fazla hava bu sebeplerden biridir. Ayrıca su tahliye vanası, genleşme deposu, eşanjör ve diğer bileşenlerin arızalanması da kazan basıncının yükselmesine neden olabilir. Bu arızalardan bazılarını kendiniz düzeltebilirsiniz.

Kombide basınç arttığında yani 2,5 – 3 barı geçtiğinde kombinasyon yüksek basınçtan zarar görebilir. Kombinasyonda yüksek basınç varsa kombideki suyu tahliye etmek için emniyet valfi açılmalıdır. Kombide yüksek basınç sorunu varsa ve sorun hatalı çalışan veya hasarlı bir bileşenden kaynaklanıyorsa teknik desteğe başvurmalısınız.

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür? Yöntemleri Nelerdir?

Evinizde veya ofisinizde kombi su basıncı nasıl düşürülür bir bakalım. Öncelikle kazandaki aşırı su, basınç artışının en yaygın nedenidir. Isınan su genleştikçe sistemdeki havayı sıkıştırır ve basıncın yükselmesine neden olur. Basınç artışı az olduğunda;

  1. Önce kombinin altındaki tahliye hortumunu kullanarak basıncı düşürmeyi deneyebilirsiniz.
  2. Basıncı azaltmak için cihazın ana tahliye musluğunu veya ısıtıcı göbeğindeki tahliye vanasını da kullanabilirsiniz.
  3. Evinizin mutfak, banyo veya balkon gibi ıslak alanlarından birinde ana tahliye musluğu bulunur.
  4. Bu musluğu açın ve kazan basıncı normal seviyeye gelene kadar fazla suyu tahliye edebilirsiniz.
  5. Ayrıca, bir havalandırma anahtarı veya düz tornavida ile ısıtıcı göbeğinin yan tarafındaki anahtarı gevşeterek fazla suyu ve havayı serbest bırakabilirsiniz.
  6. Kazan basıncınız 1.5-2 bara ulaştığında ana tahliye musluğunu veya brülörü tekrar sıkabilirsiniz.
  7. Kazanın alt kısmında basınç düştüğünde sisteme su eklemek için bir vana bulunmaktadır.
  8. Basınç normal olduğunda bu valf tamamen sıkılmalıdır.

Boşaltma vanasının gevşek, açık veya hasarlı olması da kazan basıncının yükselmesine neden olabilir.

Kombi Su Basıncında Arıza Çıkması

Sıkma işleminden sonra kazan basıncı yükselirse tahliye vanası zarar görebilir. Bu durumda en yakın teknik servise başvurmalısınız. Kazan basıncındaki artış, genleşme tankları, genleşme tankları veya membran tankları adı verilen bileşenlerden de kaynaklanabilir. 100 litre su 900°C'ye ısıtıldığında 4 litre genleşir. Kazanınız ısıtılmış ve genleşmiş suyu bir genleşme deposunda toplar. Tank, sistem basıncını dengelemek için membranlar ve nitrojen içerir. Düzenli olarak bakımı yapılmayan bir kombine kazanda genleşme tankı membranı zarar görebilir ve nitrojen azalabilir veya tükenebilir. Bu sistemdeki basıncın eşitlenmesini engeller ve basıncın artmasına neden olur. Bu durumda en yakın yetkili servise başvurmalısınız.

Ayrıca kombi su basıncı nasıl düşürülür sorusundan sonra Son olarak, eşanjörün musluk suyunu tesisat suyundan ayıran kısmının arızalanması veya arızalanması da kazan basıncının yükselmesine neden olabilir. Kombinin basıncı yukarıda belirtilen harici yöntemlerle düşürülemiyorsa arızalı, aşınmış veya hasarlı parçaların değiştirilmesi için en yakın yetkili servise başvurulmalıdır.

Kombi Su Basıncı Düşürmek İçin Diğer Yöntemler

Kombi su basıncının düşürülmesi için; Kombiye en yakın kaloliferden su almak, Tahliye vanasını açmak gibi işlemler yapılabilir.

Kaloliferden Su Almak

Yüksek basıncı düşürmenin yani kombi su basıncı çok yüksek olduğunda basıncı düşürmenin en uygun yolu ısıtıcıdan havayı çıkarmaktır. Bunun nedeni, ısınan hava yerine hava girişinden suyun alınmasıdır. Isıtıcının kazana en yakın olan üst tarafına bakarsanız, çıkıntılı bir sensör parçası göreceksiniz. Varsa, bu parçayı açmak için düz uçlu bir tornavida veya hava alma makinesi kullanın. Daha sonra suyu çıkana kadar bekletin. (Hava yoksa direk su gelir, hava varsa ses önce gelir) Suyun akmasına yardımcı olması için bu kısmın altına bir kap veya kova koyun. Basınç değerini takip ederek biraz su alın. Bu sayede ideal kombi basınç değeri sistemini ayarlayabilirsiniz.

Tahliye Vanasını Açmak

Kombi su basıncı nasıl düşürülür sorusunun diğer çözümü de tahliye vanasını açmaktır. Tüm kombi marka ve modellerinde tahliye vanası bulunmasa da bazı marka ve modellerde vardır. Basınç düşürme valfi, bazı kazanların altına tıpkı bir doldurma musluğu gibi takılır. Açtığınızda direkt olarak suyu tahliye ediyor ve yüksek basıncı azaltıyorsunuz. Kombinizde tahliye vanası yoksa bazı tesisatlarda tahliye vanası olabilir. Tahliye vanası dediğimiz musluk, su borusunun üzerinde bulunur. Her konutta olmayabilir yani sıva altı olabilir. Eğer öyleyse, açarak yüksek basıncı azaltabilirsiniz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede Çözüm Ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Arkom Teknik® | Tüm Hakları Saklıdır.
Yukarı