Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Kombi Termostat Ne İşe Yarar

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Kombi Termostat Ne İşe Yarar

Kombi Termostat Ne İşe Yarar

12 Aralık 2021 02:24
Kombi Termostat Ne İşe Yarar

Kombi termostat için aslında kullanılan isim kombiye bağlı olan oda termostatı ismi olmuştur. Ortam sıcaklığını kendinize göre ayarladıktan sonra derecenin sabit kalabilmesi için kombiyi ortamın ihtiyacı kadar sürede çalıştıran bir aygıttır. Bu sayede zaten doğalgaz ve elektrik faturasından tasarruf sağlayabilirsiniz. Evinizin ısınını ayarlarken dış faktörlerde var olan doğal ısı kaynaklarını da göz önünde bulundurmalısınız. En çok bahar aylarında güneş ışığı alan ev ortamında ısı daha fazla olacaktır. Oda termostatı olan alanlarda bu sıcaklık yükselişi tespit edilir ve kombi çalışmaya son verir. Bu sayede ortam gereğinden fazla ısınmamış olur. Peki asıl sorumuz olan

Kombi termostatı ne işe yarar ?

Kombi termostatı özellikle kış aylarında ısınma alanında kombinin çalışma sistemini düzenlemekle görevlidir. Bu düzenlemesi sayesinde doğalgaz ve elektrik faturasından tasarruf sağlamış olacaksınız. Kombilerde ve benzeri ünitelerde kullanımı görülmüştür. Amacı oda sıcaklığını belirli bir seviyede tutmaktır.

Kombi Termostatı Nedir?

Kombi kullanımı pek çok kişi için konfor olarak bilinir. Bu konfor kış aylarında istenilen ısıya herhangi bir efor sarf etmeden ulaşabilmenizi sağlamaktadır. Kişiler hem yakıt tüketimi için tutumlu olmak ister hem de kendileri için ideal ısıda olan bir ortam oluşmasını isterler. Fakat bunun olabilmesi yalnızca kombi kullanımı ile mümkün değildir. Hem yakıttan hem de elektrikten tasarruf etmek istiyorsanız o zaman kombi termostatı kullanmalısınız. Kombi termostatı kullanım amacı oda sıcaklığını ayarlanan düzeyde sabit tutmaktır. Bu sayede ekstra bir enerji harcanmış olmayacaktır. İstenilen ısı düzeyine ulaşıldığında kombi termostattan aldığı yönlendirme ile kendini kapatır. Eğer oda ısısı ayarladığınız sıcaklığın altına düşerse bu kez de kombi termostattan aldığı yönlendirme ile kendini tekrar çalıştırmaya başlar. Yani gerektiği zaman kapanır gerektiği zaman açılır. Bu sayede hem doğal gaz kullanımından hem de elektrikten tasarruf etmiş olursunuz. Oda termostatı radyatöre takılmakta olan termostatik vana olarak düşünülmektedir. Termostatik vana üstünde radyatörün ısısını isteğinize göre ayarlayıp sabitleyebileceğiniz numaralar vardır. Kombi termostatı kullanımı ile bu iş otomatik bir şekilde yapılmaktadır.

Kombi Termostatı Nasıl Çalışır?

Oda sıcaklığını belirledikten sonra belirlenen dereceye gelmesi ile kombi çalışmasını kombi termostatı sayesinde durdurmaktadır. Ayarlanmış olan değerin altına düşüldüğünde ise kombi termostatı tekrar kombiye talimat verir ve kombi tekrar çalışmaya başlamaktadır. Ayarlanan derecenin altına inmesi ile termostat sayesinde tekrardan çalışan kombinin kullanımında oda içerisinde dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Bundan dolayı oda izolasyonu cihazın verimliliği açısından büyük bir etkendir. Kombinin termostatlı olması doğalgaz ve elektrik kullanımı açısından sizi oldukça yüksek bir oranda tasarrufa yönlendirmiş olacaktır.

Kombi Termostat Çeşitleri Nelerdir?

Kombi termostat çeşitleri aşağıdaki listede sıralanmıştır.

  • Kablosuz oda termostatı
  • Modülasyonlu oda termostatı
  • Dijital oda termostatı
  • Mekanik oda termostatı

Şeklinde 4 ayrı çeşidi bulunmaktadır. Kombi termostat aslında oda termostatı ismi kullanılarak yaygınlaşmıştır. Bundan dolayı çeşitleri bu şekilde isim almıştır.

Kombi Termostatı Neden Kullanılmalı?

Kış aylarında kombinizin ayarladığınız derece devamlı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız o zaman kombi termostatı neden kullanılmalı sorusunun cevabını vermiş oluyorsunuz. Oda termostatı olmayan kombiler yine ısıtma göstermektedir. Herhangi bir derece belirlersiniz ve o derecede ısınma gösterir. Fakat sıcak su peteklerde dolaşım sağlarken bu ısı korunma göstermez. Yani sabit kalmaz. Kombi termostat kullanımı sonucunda ise ayarladığınız derece oda sıcaklığı istediğiniz süre zarfında sabit kalmaktadır. Bu da yakıt tasarrufu ve elektrik tasarrufu yapmanızı sağlamaktadır. 

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede Çözüm Ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
Arkom Teknik® | Tüm Hakları Saklıdır.
Yukarı