Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

04 Nisan 2020 21:39
Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır? Merkezi klima sistemi nasıl çalışır? Faydaları nelerdir, soruları insanlar tarafından sorulmakta ve cevapları aranmaktadır. VFR klima sistemi olarak bilinen merkezi klimalar, evlerde tercih edilmemektedir. Büyük ve ayrı ayrı klima takılmasının zor olduğu işletmelerde kullanımı oldukça yaygındır. Isı pompası sistemleri, en popüler olan sistemlerin içerisinde yer alır bunu sadece soğutma yapan ve ısı geri kazanım sistemleri takip eder. Son iki sistem, genellikle daha az popüler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Merkezi Klima İç Ünite Çeşitleri

Günümüzde kullanılan ve tercih edilen merkezi klima sistemleri, farklı iç ünitelerle etkin şekilde kullanılabilmektedir. İşletme içerisinde gerekli olan yerlere farklı türdeki ürünler yerleştirilerek hem akış hem de iklimlendirme en verimli şekilde sağlanabilir. İç mekanda kullanılan ünite çeşitleri:
  • Duvar tipi,
  • Tavan kaset tipi,
  • Salon tipi,
  • Gizli tavan ve yer tipi,
  • Döşeme tipi
Seçim yapılırken alanın genişliği ve ihtiyaç duyulan ısı miktarı göz önüne alınmalıdır. İç mekanda tercih edilen tüm tipler, dış ünitede tek bir makineye bağlı şekilde çalışmaktadır. Ana kontrol kumandasına sahip olan merkezi klimalar, günümüzde ısıtma ve soğutmada çokça tercih edilerek popülerlik kazanmıştır.

Kullanım Faydaları

Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır? Kullanım alanları son derece geniş olan merkezi sistem klimaları, mağazalarda, tiyatrolarda, otel ve hastanelerde de sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra dışı komple cam giydirme olan binalarda, her odaya ayrı ayrı klima ünitesi yerleştirilememektedir. Bu durum en verimli olarak merkezi klima sistemleriyle çözülür. Kullanımı kolay, etkisi büyük olan klimalar arasında yer alan merkezi sistemler, maksimum iç mekanda 40 adet ünite tipi, dış mekanda 5 adet ünite tipine izin vermektedir.

Merkezi Klima Çalışma Tipi

Dış mekana yerleştirilen merkezi klima ana ünitesi, iç ünite gurubuna hem hava akış koridorlarıyla hem de borularla bağlıdır. Böylece tüm sistemin entegre olarak çalışması sağlanmaktadır. Tercih edilen iç ünite tipi ne olursa olsun, dış üniteye düzgün ve akıcı bir işlem basamağıyla ulaştırılmalıdır. Soğutucu gazın düzenli olarak akışının sağlanması istenen verimin elde edilmesinde bir numaralı gerekliliktir. Her iç ünite, dış üniteye giden borulara bağlanırken Y tipi bakır joint adı verilen malzemeler kullanılmayı gerektirir. Joint kelimesi ekleme, bağlama anlamına gelir.

Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır

Merkezi klimalar, dış ünite ve iç üniteler arasındaki boruların toplamıdır. Bu sistem kurulurken, mutlaka bilgili ve alanında uzman kuruluşlardan yardım alınmalıdır. Büyük ve karmaşık yapılan olan merkezi sistemler, son derece faydalı olmalarının yanı sıra kurulum sırasında bilgi birikimi de isterler. Merkezi klimanın iş akış yönü:
  • Dış mekandan alınan hava borulara dolar,
  • Soğutucu gazla tüm iç ünitelere ulaşır,
  • İç ünitelerden hava toplanır,
  • Ana üniteye bu hava geri döner.
İş akışı bu şekilde olan klimalar, duvar kontrol panelleri sayesinde oda oda ayarlanabilmektedir. Ana kumandadan girilen değerlere bağlı kalınarak, odanın ısınması, soğuması sağlanmaktadır. Klimanın soğutması ve ısıtması gereken alanın büyüklüğüne bağlı olarak seçilmesi gereken iç ünitelerin ihtiyacı karşıladığından emin olunmalıdır.

Merkezi Klima Fiyatları Neye Göre Değişir?

Arçelik Merkezi klimalar, Merkezi Klima Sistemi Nasıl Çalışır? büyük binaların ısıtılmasında ve soğutulmasında söz sahibi asıl kahramanlardır. Binanın tipine, oda ve birim adedine, klimanın ne kadar süre kullanılacağına, ısı kaybına neden olacak kapı ve cam adedine, günün kaç saati güneş gördüğüne, bölgesel iklim koşullarına bağlı olarak tercih edilmelidir. Gün içerisinde çok ısınmayan ve camı çok olmayan bölgelerde farklı, ülkemizin doğu kısımlarında farklı türde iç ve dış üniteli merkezi klimalar kullanılır.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.