Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Multi Split Klima Sistemi Nedir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Multi Split Klima Sistemi Nedir?

Multi Split Klima Sistemi Nedir?

06 Haziran 2020 02:23
Multi Split Klima Sistemi Nedir? Konut ya da farklı amaçlarla kullanılan binalarda, kapalı alanların, mevsim şartlarına göre iklimlendirilebilmesi için klima çeşitlerinden faydalanılır. Binaların yapılarına ve kapalı alanın genişliğine göre kullanılacak olan klima türü özel belirlenir. Belirlendikten sonra hangi split klima sisteminin kullanılacağı netleşir. Büyük bina yapılarında multi split sistemler kullanılmaktadır. Multi split sistemler, bir tek dış üniteye bağlı olarak çalışan, çok sayıda split klima türlerini temsil etmektedir. İklimlendirme yapılmak istenen yerde, bina dışına bağlanan dış üniteye bir adet iç ünite bağlanmış ise buna mono split klima denilmektedir. İç ünite sayısı arttığında, kurulan sisteme multi split klima denilmektedir. Büyük binalarda, dış alana birden fazla dış ünite bağlamak yerine tek ünite ile çevre kirliliği önlenmiş oluyor.

Multi split klima

İnsanlar, daha çok yaz aylarında, kapalı alanların daha serin olması için klima kullanmaktadır. Multi split klimalar, kullanım yerlerine göre, tavan tipi, yer tipi, duvar tipi, kanallı tip gibi farklı seçeneklerden oluşuyor. İç alanda, fazla yer kaplamadığı ve dekora uygun seçim yapılabildiği için birçok yerde kullanım kolaylığı sağlıyor. Binaların yapısına göre, dış bölüme kurulan bir adet dış üniteye 8 adet iç ünite kurularak, sistemin daha verimli çalışması sağlanabiliyor. Sessiz çalıştıkları için konutlarda, sinema salonları, konferans salonları gibi yerlerde güvenle kullanılıyor.

Multi split klimalar nasıl çalışır?

Multi Split Klima Sistemi Nedir? Multi split klima sistemlerinde, her iç üniteyi ayrı ayrı kontrol edebiliyorsunuz. Multi split klimaların çalışma mantığı, tüm klima sistemleri ile aynıdır. Dış ünite ile iç ünite birbirine entegreli olarak çalışır. İç ünite, ortamdaki sıcak havayı ve havadaki tozları çeker, dış üniteden aldığı akışkanlık özelliği ve içerisindeki soğutucu gazın etkisiyle sıcak havayı istenilen derecede soğutur. Soğuyan havayı fanları yardımı ile tekrar ortama verir. Çalıştığı süre boyunca bu işlemi sürekli yapar. Böylece, ortamdaki havanın istenilen derecede olmasını ve havadaki toz taneciklerini çekerek, havanın temizlenmesini sağlamış olur. Multi split klimalar, çalışırken, elektrik kesintisi olduğunda çalışması durur. Elektrik geldiğinde otomatik olarak çalışmaya başlar.

Multi split klima özellikleri

Kapalı alanların istenilen şekilde iklimlendirilebilmesi için klima seçimi yapılırken çeşitli özelliklere dikkat edilir. Kullanım yerine göre hem çalışma hem de şekil olarak seçim yapmak önemlidir. Çoklu klima sistemi olarak bilinen multi split klima sistemlerinin özellikleri şunlardır;
 • Tek bir dış üniteye çok sayıda iç ünitenin bağlanabilmesi
 • Kapalı alanın ölçüsüne göre seçim seçeneğinin çok olması
 • Sessiz ve üstün performansla çalışması
 • Birden fazla sistemle entegreli olarak çalışabilmesi
 • Enerji tasarruflu olması
Multi split klimalar, A sınıfı enerji performansı sağladığı için son yıllarda en çok tercih edilen sistemler olmuştur. En önemli özellikleri, sessiz çalışmaları ve kullanıldıkları yerlerde varlıklarını unutturmalıdır.

Multi split klima kullanım yerleri

Multi split klimaların, kullanım yerlerine göre farklı modellerinin olması, kullanım alanlarını genişletmektedir. Dekora uygun modelleri ve tek bir dış üniteye bağlı çok sayıda iç ünite özelliği ile birçok yerde kullanılmaktadır. Kullanıldıkları yerler şu şekilde sıralanabilir;
 • Konutlarda
 • Alışveriş merkezleri
 • Kongre merkezleri
 • Toplantı salonları
 • Hastaneler
 • Okullar
 • Restoranlar
 • Mağazalar
 • Spor salonları
Tüm kapalı alanlarda, birden fazla iç üniteye ihtiyaç duyuluyorsa, multi split klima çeşitleri tercih edilmektedir. Mekanların esnek görüntüsüne uyumlu olması, kurulumun, kullanımın ve bakımın kolaylığı tercih edilme nedenlerindendir. Ayrıca büyük binalarda, dış görüntü kirliliği oluşturmamak için mümkün olduğu kadar daha az dış ünite kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu durumlarda, multi split klima çeşitleri aranılan özellikleri karşılamaktadır.

Multi split klimaların avantajları

Multi Split Klima Sistemi Nedir? Kapalı alanların, yaz aylarında soğutulması, kış aylarında ısındırılması için ekonomik seçenekler kullanılmaya çalışılır. Klima sistemleri, her mevsim şartlarına göre kullanılabilmektedir. Multi split klimalar, yüksek verimli ve ekonomik cihazlardır. Birçok avantajları bulunmaktadır. Avantajlarının neler olduğu şöyle gösterilebilir;
 • Dış üniteye bağlı iç ünitelerin farklı kapasitelerde olabilmesi
 • Her ortama uyumlu olması
 • Tasarruflu olması
 • Daha az enerji ile yüksek verimlilik sağlaması
 • Bireysel olarak kontrol edilebilmesi
 • Sessiz çalışması ile ortam sesini etkilememesi
 • Otomatik çalışma özelliği ile elektrik kesintisi sonrasında da çalışmaya başlaması
Kullanıcılar, daha çok ekonomik yönünü tercih ederler. Küçük oda tipi yerlerde, duvar, tavan gibi tipleri ile fazla yer kaplamaz ve istenilen verimliliği sağlarlar.

Multi split klima modelleri

Tüm alanlarda olduğu gibi klima sektöründe de teknoloji çok hızlı gelişmektedir. Üretici firmalar, kullanım alanlarına göre farklı kapasitelerde, klima sistemleri üretimleri yapıyorlar. Her ortama uyumlu olduğu ve tek bir dış üniteye bağlı birden fazla iç ünitenin kullanılabildiği multi split klima sistemlerinde, modeller, iç alan dekorlarına uyumlu olacak şekilde farklı modellerde üretilmektedir. Multi split klima modelleri, istenilen yerde kullanım avantajı sağlamaktadır. Modelleri, duvar tipi, kanallı tip, tavan tipi, yer tipi gibi çeşitlerden oluşmaktadır. Model belirlerken, kullanılacak olan alanın ölçüsü önemli bir etkendir. Alan ölçüsüne göre hesaplama yapılır ve en uygun kapasiteli klima modeli belirlenir.

Klima Bakımları

Klima sistemleri, kendi içerisinde, işleyiş özelliği farklılıkları gösterebilmektedir. Multi split klima sistemlerinde, bakımlar, dış ünite ve dış üniteye bağlı her iç ünite için ayrı ayrı yapılmaktadır. Her iç ünitenin bakımı bağımsız olarak yapılmakta, bakım yapılırken, dış üniteye bağlı diğer ünitelerin çalışması engellenmemektedir. Birbirine entegreli olarak çalışan sistemin daha verimli olabilmesi için bakımların genel olarak yapılması gerekir. Her bakımda, ilk olarak dış ünitenin bakımı yapılmalı ve tüm bağlantıları kontrol edilerek temizlenmelidir. Multi split klima iç ünitelerinde, periyodik bakımlar yapılarak, klima filtreleri ve cihaz içi temizlenmelidir. Cihaz içerisinde birikecek olan tozlar zamanla, hava kalitesini düşürecek ve koku oluşturmaya başlayacaktır. Bakımsız klimalar, çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilecektir. Bunun için klima bakımları önemlidir ve periyodik olarak yapılması gerekir. Bakım yaptırırken dikkat etmeniz en önemli nokta servis seçimi olmalıdır. İşinde uzman olmayan servislerle çalışmak ekstra masrafa sebep olabilir. Sizler için işinde uzman ekip arkadaşlarımızla Kocaeli, İzmit ve diğer ilçelerde Kocaeli klima bakım servisi sunmaktayız.

Klima Arızaları

Klima sistemleri, elektronik cihazlardır ve çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman içerisinde arızalar meydana gelebilecektir. Periyodik bakımları düzenli yapılan klima sistemlerinde arıza oluşma ihtimali her zaman daha düşük olacaktır. Klimalar, filtreler kirlendiğinde, çalışma performansı düşecektir. Multi split klimalarda en çok görülen arızalar, kirlenmeden dolayı sesli çalışması ve veriminin düşmesidir. Bunun için yaz ayı başlamadan ve yaz ayları sonunda, düzenli bakımdan geçirilmesi gerekiyor. Elektrik arızaları, sigorta atması ya da bağlantı kabloları gevşemesi ile meydana gelebilir. Gaz vanalarında oluşabilecek arızalar, çalışmayı etkileyecek ve cihaz üzerindeki arıza uyarı lambası ile kullanıcıya sorun olduğunu gösterecektir. Bakımlar yapıldıktan sonra istenilen verimlilikte kullanılmaya devam edilir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.