Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Oda Termostatı

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Oda Termostatı

Oda Termostatı

11 Kasım 2020 08:14
Oda Termostatı

Oda Termostatı, bilindiği üzere kombiler kazan sıcaklığını baz alarak çalışırlar. Örneğin siz kombinizin önündeki sıcaklık ayar komütatörünü 45 dereceye ayarladığınızda kombi kazan sıcaklığını 50 dereceler civarına getirir ve kombi durur ve sıcak suyu peteklere gönderir. Peteklerden dönen soğumuş su nedeniyle kazandaki su soğur. Kazan sıcaklığı 40 derece civarına indiğinde kombi tekrar devreye girerek kazan sıcaklığını ayarladığımız sıcaklık değerinde tutmaya çalışır. Oda termostatları ise kazan sıcaklığına değil, ortam ısısına göre çalışırlar. Oda termostatı takılı olan kombiler 65-70 dereceye ayarlanır. Oda termostatında istenilen oda sıcaklığı belirlenir. Termostat odayı o belirlenen sıcaklıkta tutmak için kombiyi devreye alır veya devreden çıkartır. Dolayısıyla her şeyden önce kombiden beklenen oda ısısı yakalanmış olur ve “ısınamıyorum” gibi bir durum söz konusu olmaz.

Kocaeli Oda Termostatı

Binalara, ısı sistemlerinin kurulumu, kombi montajı ve bakımı hizmetleri veren firmamız, müşterilerimizden gelen tüm taleplere anında cevaplar vermektedir. İş yerlerinde ve evlerde ısı verimliliğini artırabilmek için termostat sistemleri kullanılmaktadır. Kombi gibi tüm kalorifer sistemlerinde kullanılan termostat sistemleri, oda sıcaklığı belirli bir dereceye ulaştığında ısıtma ünitesinde açma ve kapama yaparak odanın sıcaklığını sabit tutacaktır. Oda termostatlarının çeşitleri kullanım yerlerine göre değişmektedir. Çeşitliliğin fazla olması, her termostatın her kombi cihazına uyumlu olması beklenmez. Müşterilerimize kombi marka ve modelini soruyor, en uygun oda termostatlarını belirleyerek seçim yapılmasını sağlıyoruz.

ODA TERMOSTATI KULLANIMI

ODA TERMOSTADI NEDİR?

Bilindiği üzere kombiler kazan sıcaklığını baz alarak çalışırlar. Örneğin siz kombinizin önündeki sıcaklık ayar komütatörünü 45 dereceye ayarladığınızda kombi kazan sıcaklığını 50 dereceler civarına getirir ve kombi durur ve sıcak suyu peteklere gönderir. Peteklerden dönen soğumuş su nedeniyle kazandaki su soğur. Kazan sıcaklığı 40 derece civarına indiğinde kombi tekrar devreye girerek kazan sıcaklığını ayarladığımız sıcaklık değerinde tutmaya çalışır. Oda termostatları ise kazan sıcaklığına değil, ortam ısısına göre çalışırlar. Oda termostatı takılı olan kombiler 65-70 dereceye ayarlanır. Oda termostatında istenilen oda sıcaklığı belirlenir. Termostat odayı o belirlenen sıcaklıkta tutmak için kombiyi devreye alır veya devreden çıkartır. Dolayısıyla her şeyden önce kombiden beklenen oda ısısı yakalanmış olur ve “ısınamıyorum” gibi bir durum söz konusu olmaz.

ODA TERMOSTADI GEREKLİMİDİR?

Oda termostatları gereklidir. Evdeki istediğiniz ısıyı yakalamak ve birim zamanda gazdan elde edeceğiniz ısının artması için termostat gereklidir. Oda termostatı her şeyden önce bilinçli bir kullanım sağlar. Gerek yetişkinler için gerek çocuklar için olmasını istediğiniz sıcaklık değerini ancak termostatla sağlayabilirsiniz. İzmit Kombi Servisi

KOMBİ ÜRETİCİLERİ TERMOSTADI TAVSİYE EDİYORMU?

İstisnasız bütün kombilerde termostat uçları mevcuttur. Genelde bütün kombi üreticilerinin kendilerine ait oda termostatları mevcuttur. Kombi üreticileri kombilerin oda termostatı ile kullanılmasını önerirler. Hatta Almanya da oda termostatı kullanımının zorunlu olduğu söyleniyor.

Öncelikli olarak oda termostatları konfor sağlar. Odanızdaki termostatınız ile istediğiniz ısı değerini yakalarsınız ve arzu ettiğiniz konforu sağlamış olursunuz. Tasarruf konusuna gelişce; bütün elektrikli aletlerde genel bir prensip vardır. Elektrikli aletler üzerlerinde yazan tam yükte çalıştırıldıklarında en verimli konumda çalışırlar. Örneğin evinizdeki 8kg çamaşır makinasını düşünün. Bu makinanın motoru tam yükte 8kg kaldırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Siz makinaya 8kg lık çamaşır koyarsanız en ideal şartlarda çalıştırılmış olur. Yani birim elektrikten üretilen güç, tam yükte en fazladır. Misal olarak; 4kg yükte : 20birim elektrik harcanıyorsa; 8kg yükte : 30-35 birim elektrik harcanır. Oysa oran olarak bakılırsa 4kg göre, 8kg da 40 birim enerji harcanması gerekirken, 30-35 civarında bir enerji harcanıyor. Dolayısıyla kombilerde tam yükte yani 65-70 derecelerde çalıştırdığımızda en verimli konumda çalışırlar. Fakat oda termostatı olmadan kombiyi 65-70 çalıştıramayız. Zira evin içi aşarı bir şekilde ısınır. İşte bu gücü kontrollü kullanmayı sağlayan oda termostatıdır. Bunun yanında mevsim geçişlerinde evinizin ısısı yeterli ise kombi devreye girmez. Çocuğunuzun odasını kombi belirli bir seviyeye getirdikten sonra oda soğumuyorsa kombi devreye girmez. Sizin her an evdeki ısı değişimine göre kombi ısısını uygun değere ayarlayamayacağınız için oda termostatı size bu konuda avantaj sağlayacağı aşikardır. Bizim denemelerimiz sonucunda 1000TL olan gaz masrafı 750TL düşmüştür.

Oda Termostatının Önemi

Doğalgaz faturalarını düşürmek için kullanılan bir diğer yöntem de oda termostatlarıdır. Oda termostatları ancak, kombi ve sistemde sorun yoksa istenilen tasarrufu sağlamaktadır. termostat olmayan mekanlarda, ısıyı arttırmak azaltmak için işlemler, kombi üzerinden yapılmaktadır. Özellikle evde olunmadığı veya akşam uyunduğu sürelerde, kombiler gereksiz yere ısıyı arttırmakta ve doğalgaz faturalarını yükseltmektedir. Firma olarak, müşterilerimize konforlu bir ısınma ve tasarruflu bir kullanım için oda termostatlarını da monte etmekteyiz. Profesyonel ekibimiz, gerekli ölçümleri yaptıktan sonra termostatların en uygun yerini tespit ediyorlar. Daha sonra ise, termostatı monte ederek, gerekli tesisatlarını çekiyorlar. Personelimiz, manuel ve otomatik tüm termostat çeşitlerinin monte ve ayarlarını yapabilmektedir. Ayrıca daha önceden takılan fakat verimli çalışmayan termostatların ayarlanması veya değişimlerini de gerçekleştirmekteyiz.

Oda Termostat Çeşitleri

Isı verimliliğini sağlayabilmek için kombi ve tesisat bakımı kadar oda termostatlarının kullanımı da önemlidir. Kombi ve tesisat özelliğine göre farklı özelliklere sahip termostat çeşitleri üretilmeye başlanmıştır. Servislerimizin montajını yaptığı oda termostatları çeşitlerinden bazıları şunlardır;

  • On/off oda termostatı
  • Modülasyonlu termostat
  • Mekanik termostat
  • Dijital oda termostatları
  • Kablolu ve kablosuz oda termostatları

Her bir oda termostatının çalışma prensibi kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Satın almadan önce servisimiz ile görüşerek, doğru ürün seçimi konusunda destek alabilirsiniz. On/off oda termostatları, kombiden peteklere giden suyun sıcaklığını kontrol etmektedir. Çalışma prensibine göre bağlantı yapılacağı yer belirlenmiştir. Elemanlarımız termostat türüne göre bağlantı işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Neden Oda Termostat Kullanılır?

Kaloriferli ısınma sisteminin kullanıldığı odalarda ısı konforunu sağlamak için oda termostatları kullanılmaya başlamıştır. Termostatlar, enerji tasarrufuna fazla etki etmemektedir. Binalarda ısı yalıtım sistemi kullanılıyorsa ısı dengelemesi sağlayacağı için tasarruf sağladığı gözlemlenebilecektir. Isı verimliliğinin sağlanması ve tasarrufun oluşturulabilmesi için termostat ayarının doğru yapılması önemlidir. Termostatların montajı işlemleri sonrasında, elemanlarımız, müşterilerimize, kullanım talimatına göre nasıl kullanabileceklerini detaylı olarak anlatmaktadır. Termostatlar, neden kullanılır? Sorusu için oda sıcaklığının sabit tutulmasını sağlamak için denilebilmektedir. Termostat üzerinde ısı derecesi seçilir ve kombi o ısıyı sabit tutabilmek için belirli oranda su sıcaklığını sabit tutmaya çalışır. Termostat üzerinde yapılan derece ayarına göre oda istenilen ısıya ulaştığında, kombi otomatik olarak kapanacak, ısı düşmeye başladığında da çalışmaya başlayacaktır.

Oda Termostatı Seçimi

Isı sistemlerinizde, termostat kullanmaya karar verdiğinizde, öncelikle firmamız ile iletişime geçerek uzman yardımı alabilirsiniz. Termostat seçimini neye göre yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Seçimler yapılırken, kombi ya da kalorifer kazanı marka ve modeline göre seçmelisiniz. Yeni model kombiler termostat sistemleri için uyumlu olurken, eski modellerin bazıları termostat sistemine uyumlu olmamaktadır. Firmamızı arayarak, kombi ya da kalorifer kazanı marka ve modelini belirterek, termostat seçimi konusunda yardım alabilirsiniz. Cihazınızın termostat uyumlu olup olmadığını belirtirken, hangi termostat çeşitlerinin kombinize uyumlu olduğu konusunda da bilgi alabiliyorsunuz. Servislerimiz, sizlere ürün seçiminde yardımcı olurken, satın aldığınız ürünleri tesisata montajını gerçekleştiriyor.

Oda Termostatı Kullanılmadığı Durumlar

Isınma ihtiyaçlarını, kalorifer sistemleri ila sağlayanlar, termostat kullanmadıklarında sürekli ısı ayarı yapmak zorunda kalacaktır. Kullanıcılar, kombi üzerinde sürekli olarak, ısı yükseltme ya da ısı düşürme işlemlerini yapacaktır. Termostat kullanıldığında sadece ayar yapmak yeterlidir. Termostat, oda sıcaklığını sabit tutacak ve yükselmesini ya da düşmesini önleyecektir. Termostat kullanılmadığında ne olur?

  • Oda Termostatı kullanılmayan yerlerde, ısı ve enerji tasarrufu yaşanılmayacaktır,
  • Kullanıcı, rahat ve konforu fazla yaşayamayacaktır. Çünkü sürekli kombiyi kontrol etmek zorunda kalacaktır.
  • Odanın istenilenden fazla ısınması ya da soğuması meydana gelecektir.
  • Herkes evlerinde, her türlü konforu yaşamaya çalışırlar. Oda termostatları kullanıldığında, yaşam alanının istenilen derecede ısıtılması sağlanacak ve sürekli ısı ayarı yapmaya gerek kalmayacaktır.
  • Haftalık Programlı Oda Termostatları

Evlerin ısınma sistemleri için belirli bir program uygulanmaktadır. Firmamız, oda termostatlarının seçiminden, montajı ve kullanımına kadar tüm aşamalarda müşterilerimize yardımcı olmaktadır. Termostatlar için haftalık program uygulanmaktadır. Bu program ile evinizin sıcaklık değerini belirleyerek ısıtılmasını sağlanıyor. Yapacağınız haftalık programlar ile evinizde olmadığınız ya da uykuda bulunduğunuz anlarda bile kombi otomatik olarak aç – kapa yaparak çalışmaya devam edecektir. Bu sistem sayesinde evinizin sıcaklığı hem aynı derecede kalacaktır. Kış aylarında, kombinin kapatılması evin soğumasına neden olacaktır. İstenilen ısıya ulaşmasını sağlamak için kombi yüksek oranda çalışır ve daha fazla enerji harcar. Termostat uygun sıcaklık ayarı yaptığı için çoğu zaman enerji tasarrufuna da katkı sağlamaktadır. Kablolu ve Kablosuz Oda Termostatları Termostat çeşitleri arasında, kablolu termostat ve kablosuz termostat çeşitleri bulunmaktadır. Kombi ile oda termostatı arasında iletişim kablo ya da kablosuz sistem ile sağlanmaktadır. Kablolu termostatlarda, kombi ile termostatın yerleştirildiği yer arasında bir kablo çekilmekte ve iletişim kurulması sağlanmaktadır. Ancak her oda için kablo hattının çekilmesi uygun olmamaktadır. Daha çok kablosuz termostat seçenekleri değerlendirilmektedir. Kablosuz termostat ürünlerde alıcı ve verici üniteleri bulunmaktadır. Alıcı ünite kombi üzerine monte edilmektedir. Verici ünite ise termostat üzerinde kalır. İki ünite yapılan ayarlamalara göre ısı derece veri bilgi alışverişi yapar. Firmamız, tüm kombi sistemleri için termostat ünitelerinin montajını yaparak, radyo frenkansı, bluetooth, wi-fi, zigbee gibi sistemler ile çalışmasını sağlamaktadır.

Dijital Oda Termostatları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oda ısı dengelemesi için kullanılan termostatlar dijital olarak üretilmeye başlanmıştır. Dijital termostatlar üzerinde özel yazılım kartı bulunmaktadır. termostat üzerinden sensörler bulunmakta ve hassas ısı ölçümleri yapabilmektedir. Dijital termostatlar, enerji tasarrufu açısından daha hassas ayarlar yapılmasını sağladığı için diğer modellere göre daha fazla tercih edilen ürünlerden birisidir. Kocaeli Kombi Servisi, evinizdeki oda sayısına ve odaların konumlarına göre kullanılacak termostat sayısını ve türünü belirliyor. Dijital ekranı sayesinde, ısı derece ayarını yapmak daha kolaydır ve ortam ısısını sizlere gösterecektir. Kablosuz olarak kullanılan dijital termostatların, kullanımı daha kolay olmakta ve kullanıcıya konfor yaşatacaktır.

Mekanik Oda Termostatları

Mekanik termostat ürünleri uzun yıllar kullanılmaktadır. Mekanik termostatların çalışma prensipleri genleşme ve büzülme prensibidir. Üzerinde yer alan sensör oda sıcaklığını algılayarak açma ve kapama yapacaktır. Oda sıcaklığı artında sensör genleşme algılayacak ve kombinin kapanmasını sağlayacaktır. Odanın soğuması ile büzülme meydana gelecek ve bu sefer kombinin tekrar çalışmasını sağlayacaktır. Genleşme olduğunda, termostat uçları birbirinden ayrılmakta, kombinin çalışmasını durdurmaktadır. Çalışması içinde tersi sistem gözlemlenir. Kombi bakım servisi olarak, müşterilerimizin tercihlerine göre termostat montajı yapıyoruz. Mekanik termostatlarda, ayar düğmesi bulunmakta ve düğme sağa sola çevrilerek ayar yapılmaktadır. Düğme çevrilirken, oda sıcaklığı ayarına geldiğinde TIK sesi çıkartır. Kullanıcı sesi duyduğundan oda sıcaklığının kaç olduğunu düğme üzerindeki göstergeden anlar.

Arkom Teknik Güvenli Hizmet

Kombi sistemleri, elektronik devrelerin yönetimi ile çalışmaktadır. Doğalgaz, elektrik ve su bir arada güvenli olarak kullanılmaktadır. Bunun için kombi montajı, bakımı ve termostat gibi aparat takılma işlemlerinde profesyonel destek almak önemlidir. Kombi bakım servisi olarak, tüm müşterilerimize güvenli hizmet sunuyoruz. Hizmet veren elemanların, bakımı yapılan kombiyi iyi tanımaları hizmet kalitesi açısından önemlidir. Termostat montajı ve kombi bakımı, tesisat temizliği gibi hizmetleri sunan personellerimiz düzenli olarak eğitimlerden geçirilmektedir. Vermiş olduğumuz eğitimlerde, tüm kombi marka ve modellerinin çalışma prensipleri ve özelliklerini gösteriyoruz. Müşteri memnuniyeti ve can güvenliği önceliğimiz olduğu için profesyonel hizmet vermeye çalışıyoruz. Ürün seçimi, montaj ve bakım hizmetleri için servisimizi arayabilir, randevu alabilirsiniz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.