Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Petek Havası Nasıl Alınır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Petek Havası Nasıl Alınır?

Petek Havası Nasıl Alınır?

04 Nisan 2020 09:59
Petek Havası Nasıl Alınır?

Kış aylarının yaklaşmaya başlaması sonucunda oldukça gerekli olan konuların başında kombi bakımları gelir. Petek Havası Nasıl Alınır? sorusunnun cevabını bulmaya çalışacağız. Peteklerde suyun ısınması ve buna bağlı olarak da ısınma sağlaması şeklinde çalışan bu cihazların sağlıklı bir şekilde ısıtma işlemi yapması için gerekli olan bazı pratik işlemler vardır. Bireysel olarak yapılacak olanların yanında düzenli olarak yapılması gerekenleri de unutmamak gerekir. Uzun süreli kullanım elde etmek isteyenlerin bu bakımları yaptırması ve üzerine düşen bireysel işlemleri de yerine getirmesi önerilir. Bu işlemlerin başında ise kış gelmeden önce peteklerin havasının alınması gelir. Petek havalarının alınması sonucunda daha verimli bir kış geçirmeniz için bir işlem yapmış olursunuz. Peteklerde oluşan hava daha geç ısınmaya veya enerji kaybına neden olacağından dolayı mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Peteklerin Havası Nasıl Alınır? konusunda Arkom Teknik Servisi olarak her kış başımıza gelen bir olayı nasıl çözeceğimiz hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Kalorifer peteklerinin havasını nasıl alırız. Peteklerinizin altı sıcak üstü soğuk sa peteklerde hava var demektir. Elinizi peteğin üstünde gezdirdiğinizde altlar sıcak üstler soğuk olur. Peteklerinizin alt kısımları ısınmıyorsa tıkanıklık olmuş olabilir. Temizlenmesi gerekir ve temizleme işlemini mutlaka kombi servisi elemanı çağırarak yaptırmalısınız. Petek temizliği işlemi mutlaka özel makine ve kimyasallar yardımıyla yapılmalıdır.

Kombinizin Petek Havası Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere kombilerin bazıları yeni nesil ve petekli iken bazıları da eski usul olarak nitelenir. Yeni olan petekli sistemlerin petek havalarının alınmasında yapılması gereken işlemler için servisten destek almak da bir tercih olacaktır. Buna karşılık kendiniz de pratik bir şekilde bunu yapabilirsiniz. Bunun için: * Düz bir tornavida ile peteğin üstünde bulunan purjor adı verilen kısmı saat yönü olacak şekilde döndürmelisiniz. * Sıcak suyun gelmesini beklemelisiniz. * Bu sırada hava akışını hissetmeniz mümkün olur. * Sıcak su geldiğinde ise tapayı tersine çevirmeli ve açtığınız kısmı kapatmalısınız. Bu şekilde yapılan işlem sonucunda yeni nesil peteklerin havasının alınması işlemi kolaylıkla tamamlanmış olur. Eski usul olan peteklerde ise işlem biraz daha farklı olacaktır.

Eski Petek Havası Nasıl Alınır?

Yeni nesil bir petek sistemine sahip olmayan büyük bir çoğunluk için ise bu işlemi yapmak adına vana bağlantılarının gevşetilmesi gerekiyor. Petek Havası Nasıl Alınır? Bunun anlamı ise vana bağlantı rekorlarının gevşetilmesi sonucunda havanın alınmasının gerçekleşebileceğidir. Vananın bu şekilde gevşetilmesinden hemen sonra yine aynı şekilde sıcak su gelinceye kadar havasını almanız gerekir. Sonra da terci yönde kapatmalısınız. Bu sayede kolay bir şekilde işlem yapılmış olur. Sadece işlem için açılması gereken kısım farklıdır. Peteklerin Havası Nasıl Alınır? Hava alma işlemi sırasında en çok sorulan sorulardan birisi de kombi çalışırken peteklerin havasını alabilir miyiz olur.  Kombiniz çalışırken peteklerin havasını alabilirsiniz ama aynı ayda eksilen suyu yerine takviye yapacak bir kişi daha olması gerekir. Aksi takdirde birden hava boşalıp ve biden su verildiğinde kombi arıza durumuna geçebilir. Arkom Teknik Servisi olarak  kombi kapalıyken peteklerin havasının boşaltılmasını öneriyoruz. Yukarıdaki adımları dikkatlice izleyerek kendi başınıza peteklerdeki havayı boşaltabilirsiniz. Eğer yapacağınız konusunda kendinize güvenmiyorsanız kesinlikle denemeyin ve bu işi bilen profesyonellerden yardım alın. Kış aylarına girmeden önce mutlaka kombinizin ve peteklerinizin bakımını yaptırmanız gereklidir.  Unutmayın can ve mal güvenliğiniz için kombinizin bakımını her yıl en az 1(Bir) sefer yaptırmanız gerekmektedir.

Petekte Hava Olduğunu Anlamak

Kışa hazırlık yaparken peteklerde hava olduğunu ve bunu almanızı isteyen bazı işaretlerin olması gerekir. Bu işaretler ise genelde birazcık dikkat sonucunda anlaşılır. Bunun için petekte üst kısımlara bakılmalıdır. Üstlerde sağ kenar sıcakken solun soğuk olması veya sol sıcakken sağ kısmın sıcak olması hava olduğunu anlatır. Bunun için petek altında bir soğukluk da belirti sayılır. Petek havasını almak için kombinin açık halde ve çalışır olduğundan emin olmanız gerekir. Bu şekilde işlem yaparken diğer taraftan birisinin de kombiye su takviyesi yapması istenir. Böylece kolaylıkla işlem tamamlanmış olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Kombinizin havasını almak kolay bir işlem gibi görünmesine karşılık bazı noktaları oldukça titiz çalışma gerektirir. Kombi havasını alırken aynı anda purjörün gevşemesinden dolayı kombi kendini kapatabilir. Bu durumda da arıza modu devreye girecektir. Arızanın oluşması sonucunda telaş yapmadan hemen kombinin açma ve kapatma düğmesi aracılığı ile yeniden açılması yoluna girilmelidir. Bilmeyen kişiler ise kesinlikle bir servisten destek almayı düşünmelidir.

Kombiye Zarar Vermek

Bu işlem yapılırken yanlış kısmın açılması veya başka bir arızaya neden olacak harekette bulunmak daha ciddi masrafların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bundan dolayı mutlaka kontrollü ve kombi servisi nden  destek alarak bu işlemler yapılmalıdır. Kombiye zarar vermeniz söz konusu olduğunda ise hemen işlemi bırakıp en yakın teknik birimden destek almanız önerilir. Kocaeli İzmit Bölgesinde Arkom Teknik Servisinden destek almak için 0262 331 15 69 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Peteklerin Havasını Almak Nasıl Yapılır?

Peteklerin Havasını Almak, Eylül ayı başlarında evlerde bulunan kombilere ve peteklerde bir takım kış hazırlıları yapılmaktadır. Genelde bir yetkili servis aracılığı ile kombi bakımı yapılmaktadır. Bu bakım esnasında peteklerin temizlenmesi ve havasının alınması gibi işlemlerde yapılmaktadır. Fakat yıl içerisinde de bazen peteklerin havasının alınması gerekmektedir. Peteklerin havası nasıl alınır? Sorusu genelde böyle durumlarda sorulmaktadır.  Peteklerin havasını almak için ilk ihtiyaç duyulan malzeme purjör anahtarıdır. Purjör kör tapa petek havasının alınacak yerlerinden birisidir.  Havayı almak için bu tapanın anahtarı kullanılmaktadır. Anahtar tam olarak purjör tapanın üzerine oturmaktadır. Buradan anahtar çevrilerek tapanın açılması sağlanmaktadır. Fakat bu işlem için dikkatli olunması gerekmektedir. Önceden akacak su için hazırlık yapılmış olması şarttır. Genelde petek havası alınırken su akıntısı olmamaktadır. Akat bazı durumlarda peteklerde meydana gelen sıkıntılardan dolayı su sızıntıları da yaşanmaktadır. bu bakımdan  hazırlıklı bir şekilde çalışmalara başlamak en doğru adım olacaktır. Kalorifer peteği havası nasıl alınır videoları da bulunmaktadır. bu videolardan izlenerek de petek havası için yapılacak çalışmalar gözlemlenmektedir. Petekte bulunan tapa çevrildiğinde peteğin havası çıkmaktadır.  Hava dışarıya doğru çıktığı esnada kombinin de suyu azalacaktır. Bu esnada kombiye su takviye etmeniz gerekecektir. Havanın gelmesi belli bir süre devam edecektir. Peteklerin içindeki havanın bittiği ise havadan sonra suyun gelmesi ile anlaşılmaktadır. Bu su geldiğinde petek havası alınmış demektir. Petek havası almak için gerekli purjör anahtarı en yakın nalburdan temin edilmektedir. Fakat bu anahtar ile uğraşmak istemeyenler için daha basit bir yöntem de bulunmaktadır. düz tornavida ile peteklerde bulunan purjör anahtar çizgisine yapılan müdahale sonrasında petek havaları alınmaktadır. Kombi Servisi tarafından da bu işlemler çok daha pratik bir şekilde yapılmaktadır. Kombi bakım işlemleri esnasında servisler petek temizliği ve petek hava alım işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Petek havası almak oldukça kolay evde bireysel olarak da yapılacak bir işlemdir. Fakat petek temizliği ya da kombi bakımı gibi işlemler ile yürütülmesi gereken hava alımı bu durumda uzman kişiler tarafından temizlenmelidir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.