Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Petek Reglaj Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Petek Reglaj Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

Petek Reglaj Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

09 Eylül 2021 10:32
Petek Reglaj Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

Her sene ve mevsim geçişlerinde evinizdeki birçok durum için yenileme ve bakım yapılması gerekli olduğundan yaşam alanınız da bunlar arasında yer alır. Kıyafetlerinizi eski ve yeni diye ayırmak, yazlıklar ile kışlıkların yerlerini değiştirmek bile kıyafetlerinizi kışa hazırlamak anlamına gelir. Kış aylarında en çok kullandığınız kombiler için de aynı durum söz konusu olmak zorundadır.

Kış ortasında bir sorunla karşı karşıya kalmamak, beklenen performansı almak ve faturanın cep yakmasını engellemek için kombi bakımlarının çok önemli olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Uzun ömürlü ve bakımlı şekilde kombi kullanmak gereksiz maliyetlere katlanmanızı da engelleyecektir.

Nasıl Kombi Bakımı Yapılır?

Uzman bir ekip tarafından yapılan bakım ve temizlik işlemlerinden farklı olarak evde bireysel şekilde yapılması gereken kombi bakımı da vardır. Kombinizin temizlenmesi ve bakımlarının tamamlanması için şu şekilde bir yol izlenebilir:

  • Bakıma başlamadan hemen önce kalorifer ve sıcak suyun kapalı olduğundan emin olmalısınız,
  • Kombide herhangi bir sızdırma olayı olup olmadığına bakılmalıdır,
  • Kombinin yapısına göre içinin açılması ve ne oranda tozlu olduğu kontrol edilmelidir,
  • Tozlanmanın rahatsız edecek durumda olması halinde temizlenmesi şarttır,
  • Kombinin yanma aksamlarından birisi olan brülör adındaki parça temizlenmelidir,
  • Elektrik bağlanma noktaları ve bunu oluşturan kısımlar elden geçirilmelidir,
  • Kombinin çıkışında yer alan baca fanına bakılmalı ve kirliyse temizlenmelidir,
  • Bar basıncının ayarlı olması önemli olduğundan bakılmalıdır,
  • En çok kirlenenlerden bir tanesi olan filtrenin de temiz olduğundan emin olunmalıdır.

Temizlik işlemleri sırasında atlanmaması gereken noktaların başında bunlar bulunur. Tamamen kontrol ve basit işlemlere dayanan bu adımları uyguladıktan sonra kombinizin daha verimli olduğunu görme imkanınız olacaktır.

Kombi Bakımında Önemli Olan Durumlar Nelerdir?

Kombi bakımı yaparken atlanmaması ve dikkat edilmesi gereken noktaların bilinmesi oldukça önemlidir. Aksi durumda istenmeyen olayların ve olasılıkların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Evinize çağırdığınız ve senelik rutin kontrolleri yapan servisin gerçekten yetkili olup olmadığına bakılmalıdır. Aksi durumda kombinize zarar verebileceklerinden dolayı işlem yaptırılmaması daha doğrudur. Bakımla alakalı neler yapılacağını önceden bilmek ve buna göre hareket etmek en doğrusudur. Kritik öneme sahip olan noktaların temizlendiğinden ve bakımlarının yapıldığından emin olmak da önemlidir.

Kombi Bakımlarının Yapılmasındaki Önem Nedir?

Sürekli kombi bakımlarının yaptırılması gerektiği konusunda öneride bulunan uzmanların bununla alakalı önemli gerekçeleri de bulunur. Kombinizin bakımlarını aksatmanız halinde kullanıcı olarak kış aylarında ciddi sorunlar yaşamanız da kaçınılmaz olacaktır. Kombinizden alacağınız performans düşük olacaktır.

Çalışma ömrü kısalacağından dolayı maliyeti artabilir. Yüksek verimle çalışması için zorunlu olan etmenlerden bir tanesidir. Ekonomik olarak farklı maliyetlere katlanmanız gerekebilir. Yanma ayarlarının bozulması sonucunda daha fazla gaz kullanma sorunu ortaya çıkabilir. Yeterince ısıtmadığında sağlığa olumsuz etki eden olasılıklar ortaya çıkabilir.

Kombi Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kombi bakımlarınızı yaparken veya yaptırırken en önemli akşamların temizlenmemesi olasılığını devre dışı bırakmak gerekir. Kullanıcı olarak kendiniz bakım yapacağınızda bağlantıların kesik olduğundan ve dokunulmaması gereken yerlere dokunmadığınızdan emin olmalısınız. Aksi durumda yararlı bir işlem yaptığınızı zannederken farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

Yapılmayan Kombi Bakımlarının Ekonomik Sonuçları Nelerdir?

Kombi bakımlarının yapılmaması veya evdeki kişiler tarafından ele alınmaması durumunda ekonomik olarak bazı sonuçlar ortaya çıkar. Bunlar arasında yeniden kombi alınması veya zarar gören kombinin tamir işlemleri ilk sırada yer alır. Bunun için ertelemeden hem servis hem de bireysel kullanıcılar tarafından yapılması gereken bakımların yapılması önerilir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.