Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli
X
HIZLI TEKLİF AL 02623311568

Petek Reglaj Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ VE KLİMA TEKNİK SERVİSİ

Anasayfa > Petek Reglaj Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

Petek Reglaj Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

09 Eylül 2021 10:32
Petek Reglaj Ayarı Nedir Nasıl Yapılır?

Reglaj ayarının nasıl yapıldığı konusunda bilgisi olanlar olsa da genellikle göz ardı edilen bir işlemdir. Oysa ki petekler için gerekli ve faydaları bulunan bir yöntem olarak biliniyor. İşlem basittir ve sanıldığı gibi zor değildir. Peteklerdeki radyatör vanalarının ayarlanmasıyla yapılır. Bu işlemde peteğe en yakın vanalar kısılır ve uzaktaki vanalar ise açılır.

Tüm peteklerdeki ısının dengelenmesi, kombinizin zorlanmasını engeller ve tüm evin eşit oranda ısınmasını sağlar. Peteklerde ısınamama sorunu yaşayanlar reglaj ayarıyla problemi çözebilir.

Petek Reglaj Ayarı Nedir?

Kombiye uzak olan petekler, kombiye yakın olan peteklere nazaran daha az ısınır. Bu nedenle evdeki odalarda ısı farklılıkları ve verimsizlik ortaya çıkabilir. Ev doğru oranda ve düzgün biçimde ısınmadığında hem verim alınamaz hem de kombi daha fazla enerji tüketerek maliyeti artırır. Bu durumda kombiye uzak peteklerin doğru şekilde ısınması için reglaj ayarının yapılması gerekir. Bu ayar sayesinde kombiye uzak olan petekler verimli bir şekilde çalışır. Petek reglaj ayarı sadece birkaç basit işlemden meydana gelir.

Petek Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Kalorifer peteği ile sistem arasındaki bağlantı, kombinin arka kısmındaki borunun bağlanması ile gerçekleştirilir. Bu dizi genellikle uzaktan yakına doğru hizalanır.

  • Kombiye en yakın petek fazla ısındığı için musluğu tamamen kapatın ve açılma yönünde (saat yönünün tersine) sadece yarım tur açın.
  • Bu işlemi peteğin üst valfinde yapmanız ısıyı kontrol altına almanızı sağlar. Çünkü sıcak su üst vanaya ait borulardan geçer.
  • Alttaki vanalar su çıkışını sağlar. Bu vanaların hepsini sonuna kadar açın. Suyun sağlıklı bir şekilde çıkış yapması için bu vana önemlidir.

Bu işlem sayesinde kombiye yakın olan petekler ve uzak olan petekler aynı oranda ısınarak enerji kaybını önler. Evinizde ısınmama gibi problemler varsa peteklerinizin reglaj ayarını yapmalısınız. Pek çok petek sorunu reglaj ayarından sonra düzelmektedir. Ayrıca alanında uzman bir kombi servisi ne kombi bakımı ve petek temizliği yaptırarak daha fazla avantaj sağlayabilirsiniz.

Petek Reglaj Ayarı Gerekli Mi?

Petek reglaj ayarı evin her odasını eşit bir şekilde ısıtmak için gerekli bir işlemdir. Uzaktaki vanaların iyi bir şekilde ısınmasını sağlar. Bu sayede yakındaki ve uzaktaki petekler arasında sıcaklık farklı meydana gelmez. Ayrıca reglaj ayarı yapılmadığında uzaktaki vanaların ısıtılması için kombi daha fazla enerji harcayacak ve bu enerji israfı faturanıza yansıyacaktır. Peteklerin ısınmaması ile ilgili şikayetler ve yüksek gelen faturalar, yapılmayan reglaj ayarının bir sonucu olabilir.

Petek Reglaj Ayarı Hangi Vanadan Yapılır?

Peteklerde genellikle iki adet vana bulunur. Peteğin altına ve üstüne konumlanan bu vanaların üstte olanı sıcak suyu taşır ve alttaki ise sıcak suyun çıkışını sağlar. Bazı durumlarda sıcak su vanası altta veya tüm vanalar üstte olabilir. Sıcak su vanasını tespit ederek işleme başlayın.

Petek reglaj ayarına başlarken alt vanaların hepsini açık tutun. Sıcaklık kontrolünü üst vanalardan ayarlamanız en iyisidir. Bazı kişiler alt vanalardan ayarlama işlemi yapsa da bu pek verimli olmaz. Çünkü sıcak suyun geçtiği yer üst vanalardır ve buradaki sıcaklığın ayarlanması gerçek bir sonuç almayı sağlar.

Petek Reglaj Ayarı Vana Hangi Yöne Çevrilmeli?

Petek reglaj ayarları yapılırken karıştırılan en önemli şey, vanaların hangi yöne çevrileceğidir. Petek reglaj ayarı yaparken vanaları yanlış yöne çevirmek uygulamanın işe yaramamasını sağlar. Yanlış uygulama sonucunda su çıkış vanasını kapatmak, kombinizin ve borularınızın hasar almasına yol açabilir. Bu nedenle bilmelisiniz ki, petek vanaları saat yönüne çevrilerek açılır. Saat yönünde doğru hareket ettirmeniz sonucunda da vanayı kapatmış olursunuz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Arkom Kombi

Kocaeli, İzmit Kombi ve Klima Servisi olarak Arkom Teknik ile ısıtma ve soğutma sistemleri Klima ve kombi tamir, bakım, montaj ve onarım servis hizmetleri sunuyoruz. "İklimlendirmede çözüm ortağınız"

Facebook'ta takip edin Twitter'da takip edin Instagram'da takip edin Youtube'de takip edin Linkedin'de takip edin
Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli