fbpx
Size bir telefon kadar yakınız
0 262 331 15 69
Dil Seçin
trende

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Petek Bakımı

Eylül ayı başlarında evlerde bulunan kombilere ve peteklerde bir takım kış hazırlıları yapılmaktadır. Genelde bir yetkili servis aracılığı ile kombi bakımı yapılmaktadır. Bu bakım esnasında peteklerin temizlenmesi ve havasının alınması gibi işlemlerde yapılmaktadır. Fakat yıl içerisinde de bazen peteklerin havasının alınması gerekmektedir. Peteklerin havası nasıl alınır? Sorusu genelde böyle durumlarda sorulmaktadır.  Peteklerin havasını almak için ilk ihtiyaç duyulan malzeme purjör anahtarıdır. Purjör kör tapa petek havasının alınacak yerlerinden birisidir.  Havayı almak için bu tapanın anahtarı kullanılmaktadır. Anahtar tam olarak purjör tapanın üzerine oturmaktadır. Buradan anahtar çevrilerek tapanın açılması sağlanmaktadır. Fakat bu işlem için dikkatli olunması gerekmektedir. Önceden akacak su için hazırlık yapılmış olması şarttır.

Genelde petek havası alınırken su akıntısı olmamaktadır. Akat bazı durumlarda peteklerde meydana gelen sıkıntılardan dolayı su sızıntıları da yaşanmaktadır. bu bakımdan  hazırlıklı bir şekilde çalışmalara başlamak en doğru adım olacaktır. Kalorifer peteği havası nasıl alınır videoları da bulunmaktadır. bu videolardan izlenerek de petek havası için yapılacak çalışmalar gözlemlenmektedir. Petekte bulunan tapa çevrildiğinde peteğin havası çıkmaktadır.  Hava dışarıya doğru çıktığı esnada kombinin de suyu azalacaktır. Bu esnada kombiye su takviye etmeniz gerekecektir. Havanın gelmesi belli bir süre devam edecektir. Peteklerin içindeki havanın bittiği ise havadan sonra suyun gelmesi ile anlaşılmaktadır. Bu su geldiğinde petek havası alınmış demektir.

Petek havası almak için gerekli purjör anahtarı en yakın nalburdan temin edilmektedir. Fakat bu anahtar ile uğraşmak istemeyenler için daha basit bir yöntem de bulunmaktadır. düz tornavida ile peteklerde bulunan purjör anahtar çizgisine yapılan müdahale sonrasında petek havaları alınmaktadır. Kombi Servisi tarafından da bu işlemler çok daha pratik bir şekilde yapılmaktadır. Kombi bakım işlemleri esnasında servisler petek temizliği ve petek hava alım işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Petek havası almak oldukça kolay evde bireysel olarak da yapılacak bir işlemdir. Fakat petek temizliği ya da kombi bakımı gibi işlemler ile yürütülmesi gereken hava alımı bu durumda uzman kişiler tarafından temizlenmelidir.