Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

SCOP Nedir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > SCOP Nedir?

SCOP Nedir?

06 Haziran 2020 01:16
SCOP Nedir?

Klima kullanıcıları kullanım kılavuzunda yazan birçok kavramı bilmeden kullanan veya satın alan bir eğilime sahiptir. Tüketicinin bilinçli olması ise hem klima seçiminde hem de kullanımında ciddi farkların oluşmasına olanak tanır. Enerji sınıfı artık klima üreticilerinin en çok üzerinde durduğu konulardan bir tanesidir. Daha önce enerji sınıfına göre bakılarak alınan herhangi bir beyaz eşya olmamasına karşılık artık klimalar başta olmak üzere enerji tüketimi konusunda bütün beyaz eşyalar değerlendirmeye alınıyor. Bu açıdan bilinmesi gereken bir başka kavram ise SCOP adı ile anılan değerdir. İngilizcesi Seasonal Coefficient of Performance olan ifadenin anlamı aslında sezonsal verimliliğin ölçülmesi olarak da yorumlanır. Klimaların ne kadar maliyetle ne oranda verim sunduklarını anlamak için önemli olan kavramların başında gelir. EER ve COP değerlerinden farklı olarak daha gerçekçi sonuçlar alınmasına olanak tanır.

SCOP değeri ne anlama gelir?

Bir klimanın SCOP değeri yüksek olduğu müddetçe verim açısından oldukça iyi olduğu sonucu ortaya çıkar. Daha anlaşılır anlatmak gerekirse kullanıcıların klimanın SCOP değerine baktığında anlaması gereken 1 birim enerji kullanımının ne kadar ısı üretimine neden olduğudur. Böylece 1 kw enerji ile 3,60 kw ısınma imkanı sunan bir klima, A sınıfı klima enerji kategorisinde olacağından son derece verimli olarak anlaşılacaktır. Temelde maliyet odaklı bir kavramdır. Klima kullanımının kullanıcıya olan maliyetinin en gerçekçi şekilde ortaya konmasına olanak tanır.

SCOP değeri nasıl yorumlanmalıdır?

SCOP Nedir? Klimanızın değerlerine bakarken SCOP ile karşı karşıya kaldığınızda yorumlamasını yaparken maliyet ve verim açısından düşünmelisiniz. A sınıfı bir klima ile B sınıfı bir klimanın bile oldukça fark eden seviyede enerji tüketimi vardır. Doğaya karşı olan sorumluluktan ve insanların da ekonomilerini düşünmek istemelerinden dolayı mutlaka enerji sınıfı konusunda bilgi edinilmesi gerekir. İnverter klimaların sabit sıcaklıkta uzun süre çalışması halinde ne oranda bir maliyete neden olacağı da önemli bir nokta olarak dikkat çeker.

SCOP değerleri nelerdir?

SCOP ile alakalı olarak değerlendirmeleri bilmek anlaşılır olmasına olanak tanıyacaktır. Unutulmaması gereken nokta hem ısıtma hem de soğutma açısından değerlendirme yapılması gerektiğidir. Çünkü ısıtma A iken soğutması B enerji sınıfında olan klimalar bile mevcuttur. Değerler ise şu şekilde belirlenir;

  • 3.60 ve üzeri ise A enerji sınıfı
  • 3.40 - 3.60 B enerji sınıfı
  • 3.20 ve 3.40 arası C enerji sınıfı
  • 3 ve 3.20 aralığında ise D enerji sınıfı
  • 2.0 ve 3 arasındaysa E enerji sınıfı

olarak adlandırılır. Kullanıcılar A sınıfı olanları tercih etmelidir. Hem ısıtma hem de soğutma konusunda A sınıfı olmasına da dikkat edilmesi gerekir.

Kriterler nedir?

SCOP sezonsal anlamda ne kadar verimli bir klima kullandığınızı anlamak üzere ortaya çıkarılmış bir kavramdır. Enerjiden tasarruf etmek isteyen Avrupa Birliği tarafından ortaya çıkarılan ve bazı kriterlere bağlanan bir durumdur. Sezonsal verimlilik olan SCOP değerleri de kendi arasında 3 başlığa ayrılmıştır, bunlar;

  • A+,
  • A++,
  • A+++

şeklindedir. Bunların her birisi farklı sınıflar olarak değerlendirilir. Dikkat edilmesi gereken ise A sınıfı ve A+++ sınıfı arasında bile oldukça fazla farklılık olduğudur. Önceden sadece A sınıfı alınması gerektiği düşünülürken artık A+++ seviyesine kadar seçenek bulunuyor. Değerlendirme yapılırken ve klimanın değeri belirlenirken Türkiye 3 iklim bölgesine ayrılıyor. Her klimanın bu bölgelerde harcadığı enerji katsayısı hesaplanıyor. Buna göre klima alacak kişinin öncesinde klima kapasite hesaplaması yaparak, iklim bölgesine göre verimli sonuçlar almış oluyor.

EER ve COP'tan farkı nedir?

EER kavramı da enerji tüketimi konusunda kullanıcılara ipucu veren önemli bir kavramdı. Soğutma yaparken klimanın 1 kw enerji ile ne kadar verim sunduğunu anlatır. Yüksek olması tercih sebebidir. COP da aynı şekilde ısıtma yaparken harcanan verimi ortaya koyar. 1 kw harcanırken ne kadar ısıtma yapıldığının ortaya konmasını amaçlar. Bunlara ek olarak aktarılan SCOP değeri de verililik ölçer. Aralarında bulunan fark ise sezonsal olarak ölçüm yapması ve değerlerin gerçeğe en yakın şekilde hesaplanmasıdır. Bunun için hepsinin birlikte değerlendirilmesi ve en çok da SCOP değerine bakılması önerilir.

Enerji sınıfları nelerdir?

SCOP Nedir? Enerji sınıfı olarak adlandırılan kavram da birçok tüketici için oldukça yabancıdır. Dikkatli ve bilinçli olmak enerji sınıfı sayesinde bile tasarruf yapmanıza olanak tanır. Bu kavram temelde çevreye duyarlı ve daha az enerji harcayan bir klima kullanıp kullanmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Yeni enerji verimlilik sınıfına göre geliştirilen her klima doğadan daha az enerji tüketilmesine ve kaynakların korunmasına olanak tanır. Aynı zamanda tüketici dostudur. Performans düşürmeye gerek kalmadan faturanızın düşmesine de neden olur. Bundan dolayı mutlaka enerji sınıfına dikkat ederek ve bilinçli bir kullanım amaçlayarak klima kullanılmalıdır. Markalar tarafından sürekli daha az enerji harcayan modeller üretiliyor. Bunların incelenmesi de enerji sınıflarından haberdar olmanıza olanak tanır.

SCOP değerine göre tasarruf sağlanır mı?

Birçok değer üzerinden yorum yapmak veya bilinçli bir kullanıcı olmak tüketicilerin gerçek anlamda kazanç sağlamasına neden olur. Enerji sınıfı hesaplamaları ve yanında değerlendirilen diğer kavramlar tasarruflu olunmasına katkı sağlar. A sınıfı ile A+++ sınıfı arasında bile enerji tüketiminden kaynaklanan farklılık olduğu için diğer sınıflar arasındaki farklılık daha da fazla olacaktır. Inventer klimalar da özelliklerine bakılınca tasarrufa katkı sağlayan bir başka etmendir. Çünkü açıp kapatmanız gerekmeden klimanız uygun sıcaklığa geldikten sonra dengeli şekilde sıcaklığı korumaya devam edecektir. Her açıp kapatma işleminde yüksek enerji harcaması yapan klimanız bu sorunla karşı karşıya kalmaz. Bu durum bile klimadan daha çok tasarruf etmenize neden olur.

Klima alırken SCOP değerine bakılmalı mıdır?

Satın almaya karar verdikten sonra klima konusunda detaylı araştırma yapmalısınız. Satıcıya enerji sınıfının ne olduğunu sorduğunuzda genelde sadece tek bir cevap alırsınız. Hem ısıtma hem de soğutma için klima enerji sınıfına bakılmalıdır. Bu değerler daha gerçekçi bir şekilde hesaplama yapmanıza neden olacaktır. Bunun için mutlaka klima alırken yapılması gereken satıcıdan farklı olarak kendi araştırmalarınızı da yapmaktır. SCOP ve diğer değerlerin ne anlama geldiğini bilerek hareket etmek de bir başka kolaylık sağlayacağından dolayı bilinmelidir. Faturalarınızın ortalama ne kadar geleceğini öğrenmek adına da hesaplama yapma şansınız olur. Bunun için fiyatından önce alacağınız verim ve karşılığında ödeyeceğiniz maliyet göz önünde bulundurulmalıdır. Performans ve maliyet ilişkisi kullanıcı açısından en önemli etmendir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.