Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Soğutma Sistemleri

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Soğutma Sistemleri

Soğutma Sistemleri

05 Mayıs 2020 09:22
Soğutma Sistemleri İnsan hayatına 1970 yılından beri girmiş olan soğutma ve ısıtma sistemleri insanların temel ihtiyacı olan barınma noktasında bile olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Soğutma sistemleri kullanım sıklıklarından dolayı çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Soğutma Sistemlerindeki Sorunlar Nelerdir?

Soğutma kadar ısıtma için de kullanılan bu sistemlere zaman içinde farklı özellikler de eklenmiştir. Özellikler daha çok kullanım ve performans için olmasına karşılık daha çok kontrol edilmesi ve arıza ile karşı karşıya kalınması gibi doğal sonuçların oluşmasına da neden olur. Soğutma sistemleri klimalar gibi daha kısıtlı alanlarda çalışmadığından dolayı daha çok dikkat edilmesi ve sorunların kısa süre içinde giderilmesi gibi bir takım durumları doğurur. Aksi durumda daha çok maliyetin ortaya çıkması söz konusu olur.

Neden Soğutma Sistemleri Arızaları Önemlidir?

Soğutma sistemlerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Eklenen özellikler sayesinde daha da fazla alanda kullanılması söz konusu olmaya devam ediyor. Bunlar arasında:
  • Fabrika
  • AVM
  • İşyeri
  • Çalışma alanları
  • Tekstil yerleri
  • Ticari birimle yer alır.
Bu yerlerin genel olarak ortak özellikleri belli bir çalışma standardına ve oldukça belirli zaman dilimlerine sahip olmasıdır. Zaman dilimleri dışında herhangi bir arıza sorununun çözülmemesi daha sonrasında çalışma saatlerinden çalınmasına neden olacaktır. Maliyet doğuran arızalara ek olarak çalışanların zamanlarından alınması da bir başka maliyet kalemi olur. Aynı zamanda çalışanların çalışma standartlarında düşme olmasına da neden olur.

Basıncın Yüksek Olması

Soğutma sistemleri ile alakalı olarak en sık karşılaşılan sorunların başında basınç kaynaklı olanlar bulunur. Basıncın yüksek olması kullanıcının bir takım şikayetlerde bulunmasına neden olacaktır. Bunlar:
  • Cihazdan yeterince verim alınmaması,
  • Soğutma ile alakalı kapasite düşmesi,
  • Kompresör arızalanması,
  • Çalışma akımında artış gözlemlenmesi şeklinde sayılabilir.
Bunların oluşmasına neden olan etmenler ise hava akımının yetersiz olması, fan debisinde yetersizlik, kirli kondenser, gaz şarjında fazlalık olması şeklinde sayılabilir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması için servis çağırmaktan başka çare yoktur. Kullanıcıların kendisinin yapabileceği işlemler neredeyse yok denecek kadar azdır.

Yetersiz Hava Dolaşımı

Bir başka öne çıkan arıza ise yetersiz hava dolaşımı olacaktır. Bu durumda genelde ortaya çıkan şikayet başlıkları arasında soğutmadan verim alınmaması, akımda düşüklüğün yaşanması, cihaz veriminde ve soğutmada eksiklikler sayılabilir. Nedenler ise genelde soğutucularda akışkan kaçağı, filtrenin tıkalı olması, genleşme valfinde arıza oluşması, az soğutucu sorunu oluşması gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Sorunun giderilmesi için nedenlerin teker teker kontrol edilmesi ve tam nedenin anlaşılması gerekir. Ardından da çözüm için adımlar takip edilmelidir.

Yetersiz Isı Taşınması Sorunu

Yine soğutma sistemi şikayetleri arasında bulunan durumlardan bir tanesi de yetersiz gelen ısı transferi sayılabilir. Isı transferinin oluşması soğutma işleminin tam anlamıyla yerine getirilmesi için oldukça önemlidir. Bu sorunun meydana gelmesi yine soğutma sisteminden alınan verimin düşmesine, soğutma kapasitesinde sorun oluşmasına ve kompresörün arızalanmasına neden olabilir. Soruna neden olabilecek olasılıklar arasında yeterli gelmeyen su akımı, kirlenen evaporatör, su pompasında yaşanan arıza ve su filtresinin kirlenmesi gibi durumlar yer alır. Alınan verim azalmasına karşılık harcanan enerji büyük oranda artacağından dolayı kısa süre içinde tamir edilmesi önerilir.

Sorunla Karşılaşınca Yapılması Gerekenler

Klima kullanıcıları herhangi bir sorunla karşılaştıklarında en basit seviyede hava filtresinin değiştirilmesi veya temizlenmesi gibi çarelere başvururlar. Bunun yapılması bile bir anlamda temizlik ve hava akımında rahatlama anlamına gelir. Soğutma sistemi veya Chiller gibi sistemler kullananlar ise bu gibi ihtimallerden uzak durmalıdır. Karışık bir sistem olması ve bakımları konusunda sadece yetkili servislerin tercih edilmesi gerekir. Herhangi bir filtreyi çıkarmaya çalışmak bile belli başlı sorunların oluşmasına ve maliyetlerin büyümesine neden olabilir. Bundan dolayı mutlaka arıza, bakım ve onarım işlemlerinde servisten destek alınmalıdır.

Soğutma Sistemleri Bakım ve Onarım Sözleşmesi

Soğutma sistemi ile alakalı bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda yetkili servisten hizmet almanız gerekir. Soğutma sistemlerinin bakım, onarım ve tadilat işlemlerinde seçeceğiniz servis size sözleşme sunabilir. Yetkili servis olmasının bir sonucudur. Bundan dolayı sözleşme ile işlemler garanti altına alınır. Bahsedilen arızalardan herhangi birisi ile karşılaşılması halinde yapılacak olan işlemler yetkili servis tarafından yerine getirilir. Sözleşme ile garanti altına alınması ise işlemlerin garantili olmasına neden olur. Çözüm için başvurulan yöntemin ne olduğu ve ne yapıldığı gibi noktalarda sözleşme kullanımı yeniden masraf çıkmasını da engeller. Sözleşme yapmadan hizmet vermek isteyen servisler için ise daha sonrasında masraf ortaya çıkması sorunu yaşanabilir. Garantili ve yetkili servis hizmeti alınmadığı anlamına gelir.

Arızaların Nedenleri Neler Olabilir?

Karşılaşılan arızaların nedenleri birbirinden farklı olabilir. Bu tarz sorunlar ile karşı karşıya kalınmasının nedeni temelde bakım işlemlerinin aksatılması olabilir. Soğutma sistemleri mayıs veya nisan aylarında bakımları yapılarak kullanılacak olan döneme hazırlanmalıdır. Çünkü yoğun kullanım dönemlerinde arızalanması istenmeyecek kadar önemli bir sistemdir. Kullanımı genelde bahar ve yaz aylarında olduğundan dolayı bu konuda atlanmaması gereken bakım ve kontroller bulunur. Bunların ötelenmesi veya zamanında yapılmaması ortaya çıkacak olan sorun olasılıklarının daha yüksek olmasına neden olur. Bunun için mutlaka yetkili bir servis tarafından gereken kontrollerin yapılması ve arıza olasılıkla rının düşürülmesi önerilir. Kendi kendine arıza çıkarması oldukça zor olan sistemler olduklarından düzenli bakımlarının yapılması bahsedilen veya çeşitli arızaların ortaya çıkmadan engellenmesine ve çıkacak masrafların azalmasına neden olur.

Soğutma Sistemleri Servis Seçimi ve Arıza İlişkisi

Arıza ne olursa olsun ilk olarak yapılması gereken yetkili servis tarafından çözüm aranması olmalıdır. Yetkili servis konuyla alakalı olarak yapılması önerilen tüm kontrolleri yapacaktır. Kullanıcı tarafından çözülmesi gereken herhangi bir nokta olmadığından dolayı servis seçimi önem arz eder. Yeterli tecrübeye ve donanıma sahip olan bir servis sayesinde kolaylıkla arızaların giderilmesi sağlanır. Ayrıca yeniden arıza çıkma olasılığından dolayı servis kontrolleri de yerine getirmiş olacaktır.

Maliyetler

Ek herhangi bir işlem olması veya bakım sırasında farklı bir arızanın da ortaya çıkması gibi durumlar maliyet doğmasına neden olabilir. Bunun için maliyet kalemlerine eklenen yedek parça olup olmadığına da bakılmalıdır. Yedek parça kullanımı da maliyeti etkileyen en büyük etmendir. Arızanın çözülme süresi ve maliyetler büyük oranda servisin ne oranda uzman olduğuna göre değişir. Bundan dolayı en uygun maliyeti sunan yetkili servis ile anlaşılması önerilir. Bakım konusunda da gerekli kampanyalar takip edilebilir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.