Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Soğutma Sistemlerinde Bakım Teknikleri

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Soğutma Sistemlerinde Bakım Teknikleri

Soğutma Sistemlerinde Bakım Teknikleri

05 Mayıs 2020 09:52
Soğutma Sistemlerinde Bakım Teknikleri

Soğutma Sistemlerinde Bakım Teknikleri, Binaların ya da endüstriyel alanlarda kullanılan üretim sistemlerinin, verimlilik ve konfor açsından ihtiyaca göre soğutulması gerekmektedir. Soğutma işleminin sağlanabilmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Soğutma işlemleri için VRF klima sistemleri, su soğutma kuleleri ve çeşitli soğutucu sistemler kullanılarak, ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılmaktadır. Kullanılan tüm soğutma sistemleri, bir proje ile hazırlanır ve düzenli bakım istemektedir. Soğutma sistemlerinin bakımlarının düzenli yapılabilmesi, sistemin istenilen en iyi verimliliği sağlayabilmesi için çeşitli bakım teknikleri kullanılmaktadır. Firmalar, bakım sözleşmeleri yaparak, planlı olarak bakım hizmetlerinin verilmesini sağlayabiliyorlar.

Soğutma Sistemlerinde Bakım Teknikleri

Soğutma sistemlerinin, kullanım yeri ve kullanım amacı yapılacak olan bakım işlemlerinde farklılık oluşturabilmektedir. Tüm sistemleri için periyodik bakımlar ve arıza onarım bakımları yapılmaktadır. Soğutma sistemlerinde bakım teknikleri olarak şu bakım seçenekleri sunuluyor;

Koruyucu bakım

Kestirici bakım

Toplam verimli bakım

Bu bakım teknikleri uygulanarak, sistemin daha verimli ve düşük maliyetli çalışması sağlanabilecektir. Bakım hizmetleri için kurulu bulunan soğutma sistemi hakkında teknik yeterliliği ve teknik servis yetkisi bulunan firmalardan yardım alınmalıdır. Tüm bakım teknikleri, birçok sorunu oluşmadan önce tespit etmek ya da oluşan sorunun hemen çözüme kavuşturulması için büyük önem taşımaktadır.

Koruyucu Bakım Tekniği

Kullanılan soğutma sistemlerine olan ihtiyaç arttıkça ve sunulan hizmetin kesintiye uğraması istenmediği için koruyucu bakım işlemlerine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. İşletmeler, soğutma sistemlerinde her hangi bir arıza meydana gelmeden çalışmasını sürdürebilmesi için koruyucu bakım yaptırmaktadır. Koruyucu bakımlar periyodik olarak yapılır ve tüm sistem kontrol edilerek, arıza yapabilecek olan parçaların değişimi ya da onarımı gerçekleştirilir. Koruyucu bakım tekniklerinde yapılan işlemler arasında, sistemin temizlenmesi, hareketli bölümlerin yağlanması, yıpranan yerlerin düzeltilmesi ve boyanması gibi işlemler yer alır. Bu bakımlar, sistemin çalışma durumuna göre belirli aralıklarla düzeli olarak yapılır.

Kestirici Bakımlar

Soğutma sistemlerinde bakım teknikleri arasında, son dönemlerde en çok kullanılan yöntemlerden birisi kestirici bakım teknikleridir. Gelişmiş ülkelerde büyük önem verilmekte ve sistemin korunması için önemli görülmektedir. Kestirici bakım teknikleri uygulandığında, soğutma sistemlerinde çeşitli ölçümler yapılmakta ve elde edilen değerlere göre hangi bakımların ne zaman yapılacağı hesaplanabilmektedir. Doğru ölçümlemeler yapıldığında, gelecek dönemde hangi arızaların oluşabileceği kestirilebilmektedir. Bunu önceden tespit etmek ve gerekli bakımın sağlanması, sistemin kesintisiz ve arıza yapmadan çalışmasını sağlayacaktır. Kestirme bakımı ile yapılan kontrollerde, gereksiz parça değişiminin önüne geçilecek, bakım masrafları daha aza indirilecektir. Yapılacak bakımlar ile işletmenin verimliliği ve karlılığı artırılacaktır.

Soğutma Sistemlerinde Toplam Verimli Bakım Teknikleri

Soğutma sistemlerinde, istenilen verimin sağlanabilmesi için sistem bakımının tüm ekip çalışanlarına paylaştırılmasına toplam verimli bakım denilmektedir. Soğutma sistemi bakımlarında, kalitenin oluşturulabilmesi ve toplam verimli bakım teknikleri geliştirilmiştir. Bu bakım yöntemi şunları kapsamaktadır;

  • Üretkenlik ve karlılığın artması
  • Genel bakım gerekliliğinin azaltılması
  • Koruyucu bakımın geliştirilmesi ve onarılabilirliğin sağlanması
  • Üretimin süresinde tamamlanması
  • İşletme maliyetinin düşmesi

Kaliteli hizmet üretimi

Toplam verimli bakım teknikleri ile sistemin daha iyi çalışması sağlanmış, çalışanlar için en iyi çalışma ortamı ve yüksek çalışma morali oluşturulmuş olacaktır. Soğutma sistemlerinin düzenli çalışması, iş verimliliğini artırırken, aşırı ısınma gibi sorunların oluşturacağı iş kazalarını da önlemiş olacaktır.

Soğutma Sistemleri

Soğutma sistemleri, kullanım yerlerine göre özel tasarlanabilen sistemlerdir. Her kullanım yerinde farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Kullanıldıkları alanlarda, havanın temizlenmesi, ideal sıcaklığın oluşması ve nem dengesinin sağlanması görevlerini yerine getirirler. Soğutma sistemi kurulu öncesine, kullanım amacının belirlenmesi ve en verimli olacak sistemin belirlenerek projelendirilmesi gerekiyor. Çok katlı ve büyük bina sistemlerinde en iyi soğutma sistemi olarak Vrf klima sistemleri tercih edilmektedir. Endüstriyel alanlardaki üretim tesislerinde ise hava soğutmalı ya da su soğutmalı sistemler kullanılmaktadır. Kullanılan her sistemin, tasarımı ve bakım işlemleri farklıdır. Tüm sistemleri için periyodik bakım ve onarım bakımları teknikleri uygulanarak, sistemin verimliliği artırılmaya çalışılmaktadır.

Soğutma Sistemi Çeşitleri

İnsanların bulundukları, kapalı alanların, ideal sıcaklık değerine sahip olması ve içerideki sıcak havanın dışarıya atılması için soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Konforlu yaşam ve en iyi çalışma koşullarının oluşturulması için amaca uygun soğutma cihazları kullanılır. Kullanım alanlarına göre soğutma sistemleri çeşitleri şunlardır;

  • Merkezi soğutma sistemleri
  • Chiller soğutma sistemleri
  • Rooftop soğutma sistemleri
  • Vrf soğutma sistemleri

Her soğutma sisteminin, özellikleri ve kullanım alanları farklı olabilmektedir. İhtiyaca ve bulunula bölgedeki enerji kaynaklarının maliyetine göre kullanılacak olan soğutma sistemi seçimi yapılmaktadır.

Soğutma Sistemleri Bakımları

Soğutma sistemleri bakımları için kullanılan teknikler genel olarak iki aşamalı olarak değerlendirilir. Sistem kurulumu ve kullanılmaya başlanmasından sonra verimliliğin korunması ve arızaların önlenmesi için periyodik bakım teknikleri kullanılır. Periyodik bakımlar, koruyucu bakım tekniklerinin temelini oluşturmaktadır. Arıza onarım bakımlarında, meydana gelen arızanın tespit edilmesine ve arızaya neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasına çalışılır. Soğutma sistemleri bakımları sonunda, tüm sistemin ilk günkü performansta çalışarak yüksek verimlilik ve konfor sağlaması amaçlanır. Endüstriyel alanlarda kullanılan soğutma sistemleri için yapılan bakımlardan sonra üretim kalitesi artmaya başlayacaktır.

Soğutma Sistemlerinde Periyodik Bakım Uygulama Teknikleri

Soğutma sistemleri, kullanıldıkları yerlere göre özel olarak tasarlanır. Kullanım amacına göre sisteme ek modüller takılabilmektedir. Tüm sistemin, uzun ömürlü olması ve çalışma verimliliğinin korunabilmesi için periyodik bakım tekniklerine ihtiyaç duyulur. Kullanılan sistemin çalışma prensiplerine ve kullanıldıkları yerin yapısına göre farklı dönemlerde koruyucu bakımlarının yapılması gerekir. Soğutma sistemleri bakımları için yapılan bakım sözleşmelerinde, periyodik bakımlar en az 6 ayda bir defa olacak şekilde planlanır. Bu bakım teknikleri sayesinde, sistemin arıza yapabilecek olan parçaları, önceden tespit edilerek, sistemi engellemesinin önüne geçmiş olunur. Verimlilik ve maliyet açısından periyodik bakımların düzenli yapılması gerekiyor.

Verimliliği Artırmanın Yolları

İşletmeler, üretimlerinde verimliliği artırabilmek için çeşitli yöntemleri denerler. Üretim sistemlerinde verimliğin artırılması ise soğutma sistemleri ile sağlanabilmektedir. İstenilen derecede soğutma sağlandığında, üretim yapan sistemler daha rahat çalışacak ve ortaya çıkartılan ürün kaliteli olacaktır. Soğutma sistemleri için kullanılan her bakım tekniği, sistemin daha iyi çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Verimliliği artırmanın yolları araştırılırken iş güvenliği ve iş sağlığı ön planda tutulmalıdır. Soğutma sistemlerinin bakımlı olması ve verimli çalışması, oluşabilecek kazaları önlemede etkili olacaktır. Bakım işlemleri sonrasında, üretim kalitesi artarken, birçok maliyette azalma görülecektir. Soğutma sistemi düzgün çalıştığı ve üretim kesintisiz devam ettiği için işletmeler süresinde teslim yapabilecektir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.