Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Split Klima Sistemi Nedir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Split Klima Sistemi Nedir?

Split Klima Sistemi Nedir?

06 Haziran 2020 02:59
Split Klima Sistemi Nedir?

Hava sıcaklığı yüksek olan yerlerde, kapalı alanların serinletilmesi ve yaşam alanlarının konforunun artırılabilmesi için klima sistemleri kullanılmaktadır. Split klima sistemleri, ortam sıcaklığını istenilen seviyede ayarlamaya çalışan sistemlerdir. Kullanım yerlerine göre farklı tip ve modelleri vardır. Klima seçimi yapılırken, kullanılacak olan kapalı alanın metrekaresine göre özellikleri belirlenir. Klima kurulumu yapılırken, dış ünite ve iç ünite kurulumları yapılır. Split klima sistemlerinde, dış üniteye bağlı iç ünite sayısına göre klima sistemleri değişmektedir. Split klimalar, mono split ve multi split olarak kullanılabilmektedir. Aradaki fark, bir dış üniteye bağlı olan iç ünite sayısıdır.

Split Klimalar

Split sistemler, en az iki bölümden oluşmaktadır. Bu sistemi oluşturan bölümler, iç ünite ve dış ünite bölümleridir. Evlerde daha çok duvar tipi split klima modelleri kullanılmaktadır. Evlerde daha çok mono split klima sistemleri tercih edilmektedir. Alışveriş merkezi, iş yerleri, toplantı ve konferans salonları gibi geniş alanlı kapalı yerlerde, birden fazla iç üniteye ihtiyaç duyulacağı için multi split klima sistemleri kullanılır. Bu tür yerlerde, bir adet dış ünite kullanılacağı için hem enerji tasarrufu hem de çevre kirliliği açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Birçok yerde pencere tipi modelleri ile tavan modelleri kullanılmaktadır.

Split Sistemler Nasıl Çalışır?

Split klima kurulumlarında, soğuk hava akışkanlığı sağlayan, dış ünite, iç alanda gürültü yapmaması için bina dışına kurulumu yapılır. Split sistemlerde, kapalı alanda bulunan hava, iç üniteden, dış üniteye ve oradan da dış havaya aktarılır. Soğutucu gaz sayesinde, istenilen derecede soğuttuğu havayı ortama üfler ve ortam sıcaklığının düşmesini sağlar. Split klimalar, hem sıcak hem de soğuk ayarı bulunan iklimlendirme sistemleridir. İç üniteler, sessiz çalıştığı için iç bölümü monte edilir ve dış ünite ile bağlantısı, özel bakır boru ile yapılır. Montajı çok kolaydır ve istenilen ayarlar kolaylıkla yapılabilmektedir. Uzaktan kumanda ile kolaylıkla yönetilebilmekte ve istenildiği zaman açılıp kapatılabilmektedir.

Split Klima Özellikleri Nelerdir?

İnsanlar, yaz ve kış evlerinde, iş yerlerinde, bulundukları ortamın daha konforlu olmasını isterler. Kapalı alanların konforu ise ortam sıcaklığının istenilen derecede ayarlanabilmesi ile olmaktadır. Split klima modelleri, dekorasyonu uygun kullanışlı çeşitlerden oluştuğu için rahat kullanım sağlamaktadır. Split klima özellikleri arasında şunlar sayılabilir.

 • Enerji tasarrufludur
 • Sessiz çalışır
 • Kumanda üzerinden istenilen ayar yapılabilir
 • Hem sıcak hem de soğuk hava sağlamaktadır

Konutlarda ve ofislerde, split klima modelleri, tavan tipi, duvar tipi, pencere tipi gibi farklı türlerde kullanılmaktadır. Seçimler, kullanılacak olan alanın büyüklük durumuna göre seçilmektedir. Büyük oda ve salon tipi yerlerde, multi split modelleri kullanılmaktadır.

Split Klimalar Nerelerde Kullanılır?

Split klima modellerinden daha çok duvar tipi ya da salon tipi olanlarının kullanıldığı görülmektedir. Büyük ve geniş alanlarda, bir dış üniteye bağlı birden fazla iç ünite kullanılabilmektedir. Split klima modellerinin kullanıldığı yerler şunlardır;

 • Konutlarda
 • Mağazalarda
 • Şirketlerin bilgi işlem odalarında
 • Alışveriş merkezlerinde
 • Ofislerde
 • Büyük toplantı salonlarında
 • Konferans salonlarında
 • Kapalı spor salonlarında

Son dönemlerde, klima teknolojisinin hızla gelişmesi yeni ve ekonomik modellerin üretilmesini sağlamıştır. Kullanım alanlarında, daha verimli iklimlendirme yapılması, ortam dekorasyonuna katkı sağlaması açısından farklı modellerde üretimler yapılmaya başlanmıştır. Split klimalar, sessiz çalıştığı için özellikle toplantı salonları, eğitim kurumları, hastane ve ev gibi yerlerde tercih edilmektedir.

Split Klimaların Yararları Nedir?

Split klimaların, kullanıcılarına sağladığı en büyük yarar, daha az enerji ile istenilen hava sıcaklığının hemen elde edilebilmesidir. Yeni nesil split klimalar, daha az enerji ile çalışırken, uzun ömürlü olarak kullanılabilmektedir. Tüm kullanım yerlerinde, kullanıcılarına birçok yarar sağlamaktadır. Bu yararlardan bazıları şunlardır;

 • Split klima iç ünitesi, dış üniteden uzak bir noktaya kurulduğu için iç alanda ses oluşturmaz
 • Küçük ve estetik yapılarından dolayı kullanım yerlerinde fazla yer kaplamazlar
 • Bir dış üniteye ihtiyaca göre birden fazla split klima bağlantısı yapılabilmektedir
 • Antibakteriyel özellikleri vardır ve sağlıklı kullanım sağlarlar
 • Üzerinde bulunan filtrelerin temizlenmesi ve değiştirilmesi çok kolaydır
 • Tasarruflu olduğu için enerji sarfiyatı çok düşüktür

Bina dışında görüntü kirliliği oluşmaması için bir dış üniteye 8 adet iç ünite bağlantısı yapılabilmektedir.

Split Klima Modelleri

Tüm mekanlarda, en iyi iklimlendirme işlemlerini sağladığı için split klima modelleri daha çok tercih edilmektedir. Günümüzde, birçok üretici firma, split klima ürünlerini tüm modellerde üretiyor. Kullanılacak olan yerin, büyüklüğü ve fiziki yapısına göre farklı modeller kullanılmak zorunda olunduğundan, üreticiler, aynı özelliklere sahip farklı tip klimaların üretimlerini yapıyorlar. Split klima modelleri, salon tipi, duvar tipi, tavan tipi, yer tipi, kanallı tep gibi çeşitlerden oluşmaktadır. Model seçimi yapılırken, öncelikle kullanılacak yerin alan ölçüsüne göre kapasite ölçümü yapılmalıdır. Uygun özellikler belirlendikten sonra farklı marka ürünler arasından en uygun fiyatlı olanları seçilerek, kurulum yapılabilir.

Split Klima Yedek Parçaları

Klimalar, kapalı alanlarda ortam ısısını değiştirmek için kullanılmakta ve istenilen ayar yapılabilmektedir. Yaz aylarında, ortamın soğutulması, kış aylarında ise ısıtılması için kullanılırlar. Split klima ve tüm klima sistemlerinde kullanılan ana parçalar şunlardır. Kondenser, evaporatör, kompresör, soğutucu gaz, filtre parçalarından oluşur. Kondenser, ısı dağıtıcıdır ve havaya ısı vererek, havanın ısısının değişmesini sağlamaktadır. Evaporatör ise soğuk serpantin olarak bilinir ve ısı toplayıcıdır. Cihaza gelen ısınmış havayı alır ve soğutucu gaz ile havanın soğutularak gaz haline gelmesini sağlar. En önemli bölüm ise soğutucu gaz bölümüdür. Kimyasal bir gazdır ve havanın sıvı hale, sıvı halden gaz haline dönüşmesini sağlar. Böylece havayı soğutmuş olur. Kompresör ise soğuk gazı sıkıştırır ve basıncı artırarak, ısının artmasını sağlar. Filtreler ise havada bulunan tozları tutmaya ve havayı temizlemeye çalışır.

Klimaların Periyodik Bakımları

Split klimalar, tüm kullanım yerlerinde bakımı en kolay iklimlendirme sistemleridir. Bakım yapılırken, iç ünite ile birlikte dış ünite bakımı da yapılır. Bakım işlemlerinde, cihaz içi temizlikleri, filtre temizlikleri, sabitleme bağlantıları, elektrik bağlantıları ve gaz akış bağlantıları kontrol edilir. Duvar tipi split klimalarda, cihazın dengeli olması her zaman sağlanmalıdır. Dengesiz kurulumlarda, su birikimi ve su damlama sorunları ortaya çıkacaktır. Klima periyodik bakımları, ev gibi kullanım yerlerinde yılda iki defa yapılmalıdır. Kullanılan yer iş yeri ve yoğun kullanım varsa, periyodik bakım süresi daha kısa tutulabilir ve aylık bakımlar yapılmalıdır. Bakımları yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kaliteli bir servise yaptırmanız olacaktır. Uzman kadromuzla birlikte Kocaeli, İzmit ve diğer ilçelerde Kocaeli klima bakım servisi sunmaktayız.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.