Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Su Soğutma Kulesi

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Su Soğutma Kulesi

Su Soğutma Kulesi

05 Mayıs 2020 13:17
Su Soğutma Kulesi Su Soğutma Kulesi Nedir? Endüstriyel alanlarda ve çok katlı binalarda, soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Su soğutmalı sistemler için su soğutma kuleleri kullanılır. Su soğutma kulesi, ısı reddetme aygıtı olarak tanımlanmaktadır. Sistemde kullanılan ve ısınan suyun ısısını düşüren, ısının hava verilmesini sağlayarak soğuma sağlayan sistemler olarak tanımlanmakta ve birçok alanda kullanılmaktadır. Su soğutma kuleleri, ısı uzaklaştırma ünitesi olarak görev yapar ve sistem içerisindeki istenmeyen ısıyı atmosfere vererek, soğutma işleminin hızla gerçekleşmesini sağlar. Soğutma işlemini yaparken, suyun küçük bir bölümünün buharlaşmasını sağlarken, geriye kalan kısmını istenilen derecede soğutur.

Su Soğutma Kulesi Nedir?

Bina ve tesislerde, kullanım amaçları ve kullanım yerlerine göre farklı soğutma sistemleri kullanılabilmektedir. Su soğutma kuleleri de, kullanım alanlarına ve bu alanlarda hangi amaçla kullanılacaklarına göre çeşitlere ayrılmıştır.
 • Açık tip su soğutma kulesi
 • Kapalı tip su soğutma kulesi
Endüstriyel alanlarda en çok kullanılan su soğutma kulesi çeşide, açık tip su soğutma kulesi çeşitleridir. Açık devre olarak tasarlandığı için sistemde, soğutulmaya çalışılan suyun buharlaştırılan kısmı direk olarak atmosfere verilir. Yapılması gereken önemli işler arasında, atmosfere açık olan bu sistemin çevresel şartlardan etkilenmemesi ve kirlenmesin oluşmaması için koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir.

Kapalı Tip Su Soğutma Kulesi Sistemleri

Kapalı tip su soğutma kulelerinde, sistem içerisindeki soğutulması istenilen su atmosfere çıkartılmaz, kule havuzunda bekletilir. İstenilen soğutmanın sağlanabilmesi için borular içerisinde dolaştırılan su serpantinden geçirilir ve soğutulmuş olarak kule havuzunda bekletilmeye başlanır. Kule havuzunda bekleyen su istenilen derecede soğutulmuştur ve pompa yardımı ile serpatin üzerinden geçirilir, ısı atığı fanlar yardımı ile dışarıya atılır. Kapalı tip su kulesi sistemlerinde, çevresel etkenler nedeniyle su kirlenmesi söz konusu olmamakta, sürekli temiz kalmaktadır. Bu özelliği ile açık tip su kulesi çeşitlerine göre daha avantajlı olduğu görülmektedir.

Su Soğutma Kulesi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Binaların yapılarına ve kullanım amaçlarına göre iklimlendirme ihtiyaçları farklı olabilmektedir. Su soğutma kule çeşitlerinin kullanım alanlarının farklı alanlardan oluştuğu görülebilmektedir. Su soğutma kulelerinin kullanım alanları şunlardır;
 • Havalimanı
 • Otel
 • Rezidans
 • Demir çelik üretim tesisi
 • Çimento fabrikaları
 • Cam sanayi
 • Gıda sanayi
 • Kimya sanayi
 • Plastik sanayi
 • Orman ürünleri enstitüsü
Tesislerde verilen hizmetlerin türüne ve soğutma ihtiyaçlarına göre kullanım alanları değişmektedir. Su soğutma kuleleri ile tesis içerisinde istenilen soğutma sistemleri daha rahat kullanılabilmekte ve istenilen verim alınabilmektedir. Bina ve tesislerde, ihtiyaç oranı belirlenir, projelendirme çalışmaları yapılarak, sistemin kurulumu yapılabilmektedir.

Su Soğutma Kulelerinin Sağladığı Avantajlar

Yapılan işlemlerde, ihtiyaç duyulan su soğutma sistemleri kullanılırken, hem verimlilik hem de ekonomik değerlendirmeleri yapılır. Su soğutma kuleleri, kullanıldıkları alanlara ve kullanılan çeşitlerine göre farklı avantajlar sağlamaktadır. Soğutma kuleleri sayesinde, ihtiyaç duyulan soğutma daha az enerji harcanarak sağlanmış olmaktadır. İstenilen soğutmanın sağlanmasında, su tasarruflu olarak kullanılır ve su maliyeti her zaman daha düşük olur. Su soğutma kuleleri, işletmelerin, şebeke ya da kaynak su ihtiyacını her zaman en aza indirir. Soğutma sistemi düzenli olarak çalışacağı için üretim tesislerinde, üretimler, kesintisiz ve sorunsuz olarak devam ettirilir. Hizmetlerin devamlılığı ve kalitesi için su soğutma kuleleri tercih edilmektedir.

Su Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi

Su soğutma kulesi çeşitlerinin çalışma prensipleri farklıdır. Her çeşit içerisinde, karşılıklı akış ve çapraz akışlı kuleler olarak çeşitlere ayrılırlar. Karşılıklı akış su soğutma kule sistemlerinde, su yukarıdan aşağıya doğru süzülerek akar ve hava aşağıdan yukarı yönlü hareket etmektedir. Çapraz akışlı su soğutma kulelerinin çalışma prensibinde, su kulede, yukarıdan aşağıya doğru inerken, hava akışı yatay olarak seyreder. Soğutma verimliliği açısında, daha çok karşılıklı akışlı yani su yukarından aşağıya, hava aşağıdan yukarıya hareket eden sistem en fazla tercih edilen sistemdir.

Sistem Nasıl Çalışır?

Su soğutma kulelerinin yapıları hakkında bilgi sahibi olanlar, sistemin nasıl çalıştığını ve verimlilik oranını merak eder. Su soğutma kulelerinde, soğutma işlemi için kullanılan ve ısınan su, borular ve pompalar yardımı ile sistemin en yukarısına taşınır. Burada fıskiyeler yardımıyla ısınan su yukarıdan aşağıya doğru püskürtülür. Püskürtme yapıldığında, sistemdeki dolgular suyun parçalanmasını sağlar. Fan motorları, dolgu oluşturan havayı aşağıdan yukarıya doğru emer. Sistem içerisinde püskürtülen su ile buluşan havaya sudaki sıcaklık verilir ve hava ile dışarıya atılmaya çalışılır. Taşıdığı ısıyı havaya veren su soğur ve soğutma sistemi içerisinde tekrar kullanılır.

Soğutma Kulesi Tasarımları

Su soğutma kulesi tasarımları yaz mevsimi hava şartlarına göre yapılmaktadır. Soğutma işleminin sağlanabilmesi için yaş termometre sıcaklığına göre su sıcaklık değer ayarı yapılır. Su soğutma kulesi sistemlerinde, istenilen su sıcaklığı için sınır değerler bulunmaktadır. Yaş termometre sistemlerinde sınır değer ayarları 3 dereceye kadar performanslı çalışacak şekilde yapılabilmektedir. Kullanım alanlarına göre özel projelendirilen, su soğutma kuleleri için hazırlanan tasarımlar daha çok yaz mevsimi şartlarına göre yapılmaktadır. Proje hazırlanması ve ihtiyaca yönelik tasarımların oluşturulması için profesyonel destek alınmalı, tüm işlemlerini teknik personeller tarafından yapılması sağlanmalıdır.

Su Soğutma Kuleleri Ne İşe Yarar?

Endüstriyel alanlarda, yüksek ısı kullanılarak, üretim yapılan tesislere, su soğutma kuleleri, işletmeler için çok önemlidir. İşletmelerde kullanılan, çeşitli sıvıların, belirli derecelerde soğutulması gerekmektedir. Soğutma işlemi yapılmadığında birçok olumsuzluk yaşanabilecektir. Yüksek dereceli sıvılar, su soğutma kule sistemleri sayesinde istenilen soğukluk derecesinde hemen soğutulacak, iş güvenliği ve iş kalitesi sağlanmış olacaktır. Endüstriyel alanlarda, 20 derece ve üzerindeki sıvıların soğutulabilmesi için kullanım alanına göre açık tip ya da kapalı tip su soğutma kule sistemleri kullanılmaktadır. Sistemin verimli kullanılabilmesi için ihtiyacın doğru belirlenmesi ve kapasite hesabının yapılması gerekiyor.

Su Soğutma Kuleleri Kapasite Hesaplaması

İhtiyaca göre kocaeli su soğutma kulesi kurulumunun yapılabilmesi için öncelikle kapasite hesaplamasının yapılması ve uygun tasarımın belirlenmesi gerekiyor. Su soğutma kulesi kapasite hesaplamasının yapılabilmesi için bazı değerlerin bilinmesi gerekiyor. Sistemdeki suyun debisi, kullanılacak olan yerin yaş termometre değeri, su soğutma kulesinin deniz seviyesinden olan yüksekliği, kuleye suyun giriş ve çıkış sıcaklık değerleri bilindikten sonra hesaplama yapılabilecektir. Hesaplamanın yapılabilmesi için tüm değerlerin formülde doğru yerde kullanılması gerekiyor. Bunun için hesaplama işlemlerinin uzmanlar tarafından yapılması doğru olacaktır. Hesaplama sonrasında, hangi tip su soğutma kulesi kullanılacağına karar verilir. Tüm hesaplamaları yaparken, soğutma esnasında oluşabilecek su kaybı ve su tedarik yöntemleri de hesaplanmalıdır. Kocaeli Klima Servisi

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.