Size bir telefon kadar yakınız
0 262 331 15 69

Tasarruf İçin Oda Termostatı

12.08.2015
1 görüntülenme
Tasarruf İçin Oda Termostatı

ODA TERMOSTATI KULLANIMI

ODA TERMOSTADI NEDİR?

Bilindiği üzere kombiler kazan sıcaklığını baz alarak çalışırlar. Örneğin siz kombinizin önündeki sıcaklık ayar komütatörünü 45 dereceye ayarladığınızda kombi kazan sıcaklığını 50 dereceler civarına getirir ve kombi durur ve sıcak suyu peteklere gönderir. Peteklerden dönen soğumuş su nedeniyle kazandaki su soğur. Kazan sıcaklığı 40 derece civarına indiğinde kombi tekrar devreye girerek kazan sıcaklığını ayarladığımız sıcaklık değerinde tutmaya çalışır. Oda termostatları ise kazan sıcaklığına değil, ortam ısısına göre çalışırlar. Oda termostatı takılı olan kombiler 65-70 dereceye ayarlanır. Oda termostatında istenilen oda sıcaklığı belirlenir. Termostat odayı o belirlenen sıcaklıkta tutmak için kombiyi devreye alır veya devreden çıkartır. Dolayısıyla her şeyden önce kombiden beklenen oda ısısı yakalanmış olur ve “ısınamıyorum” gibi bir durum söz konusu olmaz.

ODA TERMOSTADI GEREKLİMİDİR?

Oda termostatları gereklidir. Evdeki istediğiniz ısıyı yakalamak ve birim zamanda gazdan elde edeceğiniz ısının artması için termostat gereklidir. Oda termostatı her şeyden önce bilinçli bir kullanım sağlar. Gerek yetişkinler için gerek çocuklar için olmasını istediğiniz sıcaklık değerini ancak termostatla sağlayabilirsiniz. İzmit Kombi Servisi

KOMBİ ÜRETİCİLERİ TERMOSTADI TAVSİYE EDİYORMU?

İstisnasız bütün kombilerde termostat uçları mevcuttur. Genelde bütün kombi üreticilerinin kendilerine ait oda termostatları mevcuttur. Kombi üreticileri kombilerin oda termostatı ile kullanılmasını önerirler. Hatta Almanya da oda termostatı kullanımının zorunlu olduğu söyleniyor.

ODA TERMOSTADI TASARRUF MU YOKSA KONFOR MU SAĞLAR?

Öncelikli olarak oda termostatları konfor sağlar. Odanızdaki termostatınız ile istediğiniz ısı değerini yakalarsınız ve arzu ettiğiniz konforu sağlamış olursunuz. Tasarruf konusuna gelişce; bütün elektrikli aletlerde genel bir prensip vardır. Elektrikli aletler üzerlerinde yazan tam yükte çalıştırıldıklarında en verimli konumda çalışırlar. Örneğin evinizdeki 8kg çamaşır makinasını düşünün. Bu makinanın motoru tam yükte 8kg kaldırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Siz makinaya 8kg lık çamaşır koyarsanız en ideal şartlarda çalıştırılmış olur. Yani birim elektrikten üretilen güç, tam yükte en fazladır. Misal olarak; 4kg yükte : 20birim elektrik harcanıyorsa; 8kg yükte : 30-35 birim elektrik harcanır. Oysa oran olarak bakılırsa 4kg göre, 8kg da 40 birim enerji harcanması gerekirken, 30-35 civarında bir enerji harcanıyor. Dolayısıyla kombilerde tam yükte yani 65-70 derecelerde çalıştırdığımızda en verimli konumda çalışırlar. Fakat oda termostatı olmadan kombiyi 65-70 çalıştıramayız. Zira evin içi aşarı bir şekilde ısınır. İşte bu gücü kontrollü kullanmayı sağlayan oda termostatıdır. Bunun yanında mevsim geçişlerinde evinizin ısısı yeterli ise kombi devreye girmez. Çocuğunuzun odasını kombi belirli bir seviyeye getirdikten sonra oda soğumuyorsa kombi devreye girmez. Sizin her an evdeki ısı değişimine göre kombi ısısını uygun değere ayarlayamayacağınız için oda termostatı size bu konuda avantaj sağlayacağı aşikardır. Bizim denemelerimiz sonucunda 1000TL olan gaz masrafı 750TL düşmüştür.