Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Vaillant Kombi Sıcak Su Sorunu

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Vaillant Kombi Sıcak Su Sorunu

Vaillant Kombi Sıcak Su Sorunu

09 Eylül 2020 18:56
Vaillant Kombi Sıcak Su Sorunu

Vaillant kombiler ve kullanılan tüm kombi cihazları kalorifer modunda çalışırken, kullanılmak istenilen sıcak suyun akmaması en çok karşılaşılan arıza türlerinden birisi olarak görülmektedir. Vaillant kombi sıcak su sorunu az da olsa çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanabilmektedir. Yeni model kombilerde, eski model cihazlardaki sorunlu parçalar, otomatik sistem olarak yenilerek, daha az sorunun yaşanması hedeflenmiştir. Kombi iç sistemlerinde meydana gelen arızaların ilk etkisi sıcak su sorunu olarak ortaya çıkacaktır.

Sıcak su sorununa neden olan parça arızaları

Vaillant kombilerde, sıcak su sorununun yaşanmasına neden olan parça arıza türleri birbirinden farklı olabiliyor. Vaillant kombi servisimiz tarafından, arızalı olan parça hemen tespit edilebiliyor. Oluşan arızaları, sıcak su sorununa neden olabilecek parçalar şunlardır;

  • Üç yollu vana
  • Tribün
  • Elektronik kart
  • Devir daim pompası
  • Ntc sensörü
  • Plaka eşanjörü
  • Akış şalteri
  • Diyafram contası

Kombilerde meydana gelen arızanın yerinde ve zamanında tespit edilmesi önemlidir. Servis numaralarımızı arayarak, günün her saatinde servis talebinde bulunabilirsiniz.

Sıcak su sorunlarında kullanıcının yapabilecekleri

Vaillant kombi kullanıcıları, hiç beklenmedik bir anda sıcak suyun gelmediğini ya da kombinin suyu ısıtmadığını görebilir. Bu sorunlarla karşılaşanlar, servis talebinde bulunmadan önce kombi üzerinde kendileri bazı kontrolleri yapmalıdır. Kullanıcının servis öncesi yapacağı kontroller, tüm kombiler için aynı şeylerdir. Yapılacak kontroller olarak, dairede gaz olup olmadığı, kombiye su, elektrik, doğalgaz gelip gelmediği, kombinin su basınç seviyesi kontrolü olarak sıralanabilecektir. Ayrıca kullanılan musluk ucunda yer alan filtrenin sökülerek varsa tıkanıklığın temizlenmesi de kullanıcı tarafından yapılması gereken işlemlerdendir. Bu işlemler sonrası sorun devam ediyorsa, kombi servisi talebinde bulunulmalıdır.

Su basınç seviyesi

Kombilerin, montajı ve kullanıma hazır hale getirilmesi aşamasında, su basınç seviyesi, 1.5 bar ile 2 bar arasında olacak şekilde ayarlanır. Kullanım süresi içerisinde, su basınç seviyesi zamanla düşebilecektir. Kombi altında yer alan su vanası kullanılarak, su doldurma işlemi yapılarak, su basınç seviyesi istenilen seviyeye getirilmelidir. Su basınç seviyesi kontrol edilmediğinde ve 1 bar altına düştüğünde, kombi sıcak su sorunu görülmeye başlanacaktır.

Üç yollu vana arızaları

Kombi, doğalgazın yanmasını sağlayarak, su haznesinde bulunan suyu ısıtıyor. Isınan su kalorifer ya da kullanım talebine göre üç yollu vana tarafından yönlendirilmektedir. Üç yollu vana sisteminde arıza meydana geldiğinde, ısıtılan suyun yönlendirmesi otomatik yapılamayacağı için suyun aşırı ısınmasına ve kullanıcının suyu istenilenden daha sıcak derecede kullanmasına neden olacaktır. Sıcak su sorununa neden olan üç yollu vana arızalarının çözümü için en iyi yöntem orijinal yedek parça değişimidir.

Sensör arızaları

Kombi modellerinin tümünde sıcak su sorunu yaşandığında, arızanın tespiti, çeşitli testler ile yapılmaktadır. Teknik personelin yaptığı testler sonucunda, sıcak su sensörlerinde meydana gelen arızaların çeşitli sorunlar yaşanmasına neden olduğu bilinmektedir. Ntc sensörü ve diğer sensörlerde suyun kireç durumuna göre zamanla kireçlenme meydana gelecektir. Oluşan kireçlenme sensör hassasiyetinin kaybolmasına ve görev yapmasına engel olacaktır. Sensörler otomatik görevlerini yapamadığında, sıcak su sorunlarının yaşanmasına ve kombinin arıza moduna geçmesine neden olacaktır. Vaillant servisi olarak, arızaları hemen tespit ediyor, yerinde bakım hizmeti veriyoruz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.