Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Vrf Klima Bakım Sözleşmesi

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Vrf Klima Bakım Sözleşmesi

Vrf Klima Bakım Sözleşmesi

05 Mayıs 2020 09:13
Vrf Klima Bakım Sözleşmesi

Vrf Klima Bakım Sözleşmesi ile, iç ve dış ünitelerin gaz akışı, dağıtıcılar yardımı ile kontrol edilmektedir. Binaların ihtiyacı olan soğuk akışan debisi merkezi olarak kontrol edilebilmektedir. Bina içerisindeki alanlar, iç ünite sistemleri ile ısıtılır ya da soğutulur. En verimli iklimlendirmenin sağlanabilmesi ve bu sistemin ekonomik olarak çalışabilmesi için bakımlı olması, bakımlarının düzenli yapılması gerekiyor. Bakım hizmeti veren firmalarla sözleşmeler yapılarak, istenilen bakım türleri belirlenmekte, bakımların zamanında yapılması sağlanabilmektedir.

Vrf Klima Bakım Sözleşmesi

Vrf klima sistemlerinin bakımlarının yapılabilmesi için teknik servis firmaları ile yıllık sözleşmeler yapılabilmektedir. Yapılan bakım sözleşmeleri 12 aylık olarak yapılır ve süre bitiminde taraflar aralarında sözleşmeyi yenileyebilirler. Bakım sözleşmesi ile yapılması istenilen ve sözleşmede belirtilebilen bakım türleri şunlardır;

 • Periyodik Bakım
 • Proaktif bakım
 • Koruyucu bakım
 • Plansız bakım
 • Arıza onarım hizmetleri

Vrf klima sistemlerinin yatırım maliyete yüksek olduğu için bakımlarının, düzenli ve uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir. Bakım konusunda yeterliliği ve yetkinliği olan firmalar ile bakım sözleşmeleri yapılarak, sistemin sürekli bakımlı kalmasını ve planlanan zamanlarda, bakımlarının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Vrf Klima Bakım Sözleşmesi Detayları

Vrf klima sistemleri, birbirinden bağımsız alanlar için kurulmakta ve tek merkezde bulunan dış ünite sayesinde sistem çalışmaktadır. İç alanlarda, ihtiyaca yönelik, hava koşullarının en iyi şekilde oluşturulması, sistemin çalışma performansına bağlıdır. Vrf klima sisteminin yüksek performanslı ve tasarruflu çalışmasını sağlamak için yapılan bakım sözleşmesi detaylarını iyi belirlemek önemlidir. Vrf klima bakım sözleşme detayında, tüm bakım ve arıza tamirlerinin yetkili firma teknisyenleri tarafından yapılacağı yer almalı ve sadece yetkili kişilerin sisteme müdahale etmesine izin verilmelidir. Bakım firması, yapılan sözleşmeye göre her altı ayda en az bir defa bakım işlemlerini yerine getirmelidir. Arıza bakımlarında, kullanılan her türlü yedek parça için firma 1 yıl garanti vermelidir. Buna benzer tüm ayrıntılar sözleşmede belirtilir ve hizmetin düzenli, güvenli alınması sağlanır.

Vrf Klima Bakımları

Vrf klima sistemlerinde, bina yapısına ve isteğe göre birden fazla iç ünite sistemi kullanılabilmektedir. Dış ünite sistemi kurulduktan sonra, bina yapısına göre bir dış üniteye, 64 iç üniteye kadar bağlantı yapılabilmektedir. Vrf klima sistemleri, tüm iç ünitelere aynı anda isteğe göre soğuk ya da sıcak hava sunabilmektedir. İç ünite üzerinde bulunan kontrol sistemi ile sıcaklık değişimleri arasında kolaylıkla geçişler yapılabilmektedir. VRF Klima Bakım Sözleşmesi kapsamında bakımları yapılırken, ilk önce dış ünitenin bakımı yapılarak işleme başlanmaktadır. Dış ünitenin tüm bakımları yapıldıktan sonra sıralı olarak iç üniteleri ve tesisatlar kontrol edilerek bakım işlemleri tamamlanır.

Vrf Klima Dış Ünite Bakımları

Vrf klima sistemlerinin beyni olarak bilenen dış üniteler, çok güçlü sistemdir. Bu sistem sorunsuz çalıştığı sürece tüm binanın iklimlendirme ihtiyaçları sorunsuz karşılanacak demektir. Teknik bakım hizmetleri için yapılan sözleşmede, taraflar, yapılacak tüm bakım işlemlerinin detaylarına yer verebilirler. Dış ünite bakımlarında yapılacak işlemler arasında şunlar yer alıyor;

 • Cihaz dış temizliği
 • Serpantin temizliği
 • Gaz kaçağı kontrolü
 • İç temizlik
 • Elektrik bağlantılarının kontrolü
 • Fan sistemlerinin bakımı
 • Kompresörlerin bağlantıları ve bakımları
 • Genleşme vanalarını ve solenoid vanalarının kontrolü
 • Emniyet elamanlarının kontrolü
 • Yapılan bakımlarda, sistemin düzenli ve verimli çalışmasını sağlayacak tüm kontrol ve bakımlar, her bakım işleminde aksatılmadan, sıralı olarak yapılır.

Vrf Klima İç Ünite Bakımları

Vrf klima bakım sözleşmesi, dış ünite ve iç ünite sistemlerini kapsayacak şekilde yapılır. Yapılan sözleşmeye göre verilen hizmetlerde, bakım teknisyenleri, sistemi bir bütün olarak kontrol eder ve bakım işlemlerini gerçekleştirirler. Kullanıcı tarafından görülen ve iç alana istenilen verimlilikte hava sağlayan iç ünitelerin bakımları, dış ünite kadar önemlidir. İç ünite bakımlarında yapılacaklar şunlardır;

 • İç ünite dış temizliği
 • Cihaz filtre temizliği
 • Cihaz içi temizlik
 • Gaz kaçağı kontrolü
 • İletişim kabloları kontrolü
 • Fan sistemi kontrolü
 • Elektronik kart kontrolü

Yapılacak olan bakımlarla, klima sisteminin ortama daha sağlıklı hava vermesi sağlanır. Bakımlar zamanında yapılmadığında, cihaz içerisinde biriken tozlar koku yapmaya ve bazı hastalıkların belirtilerinin görülmesine neden olabilecektir.

Vrf Klima Sistem Kontrolü

VRF Klima Bakım Sözleşmesi, tarafların yapılan sözleşme kurallarına uydukları süre boyunca tüm işlemler zamanında yapılır ve rapor edilir. Sistemin verimliliğinin tespit edilebilmesi için vrf klima çalışırken, çeşitli değerler ölçülür. Dış ünite kontrol edilir ve nasıl çalıştığı, kompresörlerde arıza olup olmadığı, ısı değerleri not edilir. Yapılan kontrollerde, tespit edilen tüm ısı değerleri ve basınç değerleri not alınarak, standart değerler ile karşılaştırılmalıdır. Standart değerlere uymayan sonuçlar elde edildiğinde, sistemde bir yerde sorun var demektir. Bakım hizmetleri ile bu sorunlar bulunur ve sorunlar hemen giderilmeye çalışılır.

Vrf Klima Periyodik Bakımlar

Vrf klima sistemleri, büyük binalara kurulduğu ve bağımsız bölümlerde, farklı kişiler tarafından farklı amaçlarla kullanıldığı için sistem sürekli çalışmaktadır. Aynı dış üniteye bağlı iç ünitelerin bazıları sıcak hava modunda, bazıları soğuk hava modunda çalışmaktadır. Tüm modlarda verimli çalışabilmesi için periyodik bakımların yapılması önem kazanmaktadır. Bakım sözleşmesinde, Arçelik klima sistemi kullanım durumuna göre periyodik bakım zaman aralığı belirlenir ve düzenli olarak bakımlar yapılır.

Periyodik Bakımların Faydaları

Vrf klima sistemlerine yapılacak olan her periyodik bakım, sistemin yenilenmesini sağlayacaktır. Bakım sonrası, tüm filtreler temizlenmiş ve ortam havasını daha iyi temizler hale gelmiş olur. Bakımlar yapıldığında, klima kaynaklı, sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olacaktır. Yapılan VRF Klima Bakım Sözleşmesi ne göre periyodik bakımlar yapıldığında, sistem en yüksek performansta daha sessiz ve enerji tasarrufu ile çalışmaya devam edecektir. Bu işletme maliyetlerini düşürecek, sistemin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bakımlar zamanında yapılmadığında, oluşabilecek olan küçük arızalar, zamanla büyüyerek, hem sistemin arıza yapmasına hem de bakım maliyetlerini artmasına neden olacaktır.

Yedek Parça Garantisi

Vrf klima sistemleri için teknik bakım firmaları ile yapılan bakım sözleşmelerinde, arıza tespitlerinin yapılması ve arızaların giderilmesi için orijinal yedek parçaların kullanılacağı belirtilmelidir. Bakım yapan firma, yedek parça değiştirme işlemi öncesinde, arıza tespit raporu düzenleyerek değiştirilecek olan parçaları kullanıcı firmaya bildirmelidir. Arıza onarımları için değiştirilecek olan her parçanın 1 yıl garanti kapsamında olduğu, sözleşmede, arıza tespiti ve yedek parça bölümünde ayrıca belirtilmelidir. Her bakım sonrasında, yapılan tüm işlemler, maddeler halinde raporda belirtilir. Bir sonraki bakımlarda, daha önceden neler yapıldığı, hangi parçaların ne zaman değiştiği, parça garanti süresinin dolup dolmadığı gibi bilgilere hemen ulaşılabilecektir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.