Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Vrf Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Vrf Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Vrf Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

05 Mayıs 2020 00:41
Vrf Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Vrf Klima Kapasite Hesabı, İnsanların yaşadığı ya da çeşitli amaçlarla kullanılan kapalı alanların iklimlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Ortamın en verimli şekilde soğutulabilmesi ya da ısındırılabilmesi için alan ölçüsüne göre sistem özellikleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Büyük alanlar ve tesisler için kullanılan vrf klima sistemlerinde kapasite hesaplaması yapılırken, farklı değerler kullanılmakta ve en uygun sistem belirlenmeye çalışılmaktadır. Alanın yapısına ve ortamdaki kişi sayısına, aydınlatma sistemlerine göre hesaplamalar yapılarak, belirlenen kapasite değerine göre kullanılacak olan sistem türü belirlenmektedir.

Vrf Klima Kapasite Hesabı

Klima sisteminin kullanılacağı mekanın ihtiyaçlarına göre hesaplamalar yapılarak doğru sistem kurulumu yapılmaya çalışılır. İklimlendirme sistemlerinden en iyi sonucu alabilmek için Vrf klima kapasite hesaplamasının doğru yapılması gerekiyor. Vrf klima kapasite hesaplamasında kullanılan değerler şunlardır;

 1. Bölgesinin iklim şartları
 2. Yapıda kullanılan duvar malzemelerinin yapısı
 3. Binada bulunan pencere sayısı
 4. İç bölümü alınan güneş ışığı miktarı
 5. Klima sistemi kurulacak olan alanda olabilecek kişi sayısı
 6. Alanda kullanılan diğer ısı sistemleri

Hesaplamalar yapılırken, bina yalıtımı, binanın yönü, rüzgar alma durumu, havalandırma sistemleri hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken hususlardır. Vrf klima kapasite hesaplamaları, klima teknisyenleri tarafından yapılır ve elde edilen sonuca göre, sistem modeli, özellikleri ve iç ünite sayısı belirlenir. Yapılan hesaplamalarda en önemli faktörlerin başında sistemin kurulacağı binanın bulunduğu coğrafi bölge özellikleri gelmektedir.

Vrf Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Binalara, vrf klima sistemi kurulumu yapılmadan önce sistem kapasite hesaplaması yapılması gerekiyor. Hesaplama sonucunda elde edilen değerlere göre ürün seçimi yapılabilecektir. Hesaplamanın doğru yapılabilmesi için işlemlerin uzman kişiler tarafından yapılması önem taşımaktadır. Vrf klima kapasite hesaplamasında ilk olarak odanın soğutma ihtiyacı belirlenir. Bunun için kapalı alan ölçüsü, 2.2’ye bölünür ve 1000 ile çarpılır. Bulunan değer soğutma ihtiyacını göstererek, kullanılacak olan sistem özelliklerini belirleyecektir.

Bölgesel Katsayı Değerleri

Vrf klima kapasite hesabı, coğrafi iklim yapısı en önemli unsudur ve bölgeler için belirlenmiş olan katsayı değerleri kullanılarak hesaplama yapılmaktadır. Yapılacak kapasite hesaplamasında kullanılacak olan coğrafi bölge katsayı oranları şu şekildedir;

 • Karadeniz Bölgesi: 385
 • Akdeniz Bölgesi: 445
 • Ege Bölgesi: 423
 • Marmara Bölgesi: 385
 • İç Anadolu Bölgesi: 346
 • Doğu Anadolu Bölgesi: 308
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 462

Hesaplamalarda, bölge katsayısı ile oda alanı çarpılmaktadır. Odada bulanacak olan kişi sayısı hesaplamayı etkilemekte ve kişi başı 600 Btu/n değeri eklenmektedir.

Vrf Klima Kapasite Hesabı Örnek Hesaplaması

Vrf klima kapasitesi hesaplamasında kullanılan değerleri ve hesap yöntemlerini bilenler kendileri hesaplama yapabilirler. Hesaplama yaparak buldukları değere göre ürün araştırmasına başlayabilirler. Ancak en doğru hesaplama klima teknisyenleri tarafından yapılacak ve kurulumda kullanılacak olan sistemin doğru belirlenmesi sağlanacaktır. Yapılacak olan hesaplamalara örnek olarak şunu gösterebiliriz. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir bina için yapılacak olan hesaplama, Alan ölçüsü 100 m², Bölge katsayısı 308, alan x bölge katsayısı (100x308=30800 Btu/h), Alanda bulunacak kişi sayısı 10 kabul edilirse, kişi başı btu/h 600 olarak alınır ve 10x600=6000 Btu/h bulunur. Aydınlatma değeri katılmadan yapılan hesaplama sonucunda, 30800+6000=36800 Btu/h değeri bulunur. Bu değere en yakın olan vrf klima kapasitesi 40.000 Btu/h olduğu için bu değere sahip vrf klima sistemine ihtiyaç olduğu görülebilmektedir.

Vrf Klima Sisteminin Belirlenmesi

Vrf klima sistemleri için Vrf Klima Kapasite Hesabı yapılmalıdır. Yapılan hesaplama sonucu elde edilen değere göre cihaz seçimi yapılabilecektir. Vrf klima seçiminde şu değerlere dikkat edilmelidir.

 • Kapasite hesaplaması değeri 9000’den küçükse klima 9000 Btu
 • 9000 – 12.000 arasında ise 12.000 btu
 • 12.001 – 18.001 arasında ise 18.000 btu
 • 18.001 – 24.000 arasında ise 24.000 btu

Bu değerlere göre klima modelleri tercih edilmelidir. Vrf klima sistemlerinde yapılan kapasite hesaplamasından değer 24.000 btu üzerinde olduğunda, gömme, asılı tavan, salon modelleri seçilebilir.

Vrf Klimalar Nerelerde Kullanılır?

Vrf klima sistemlerinde, binaların büyüklüklerine ve kullanılacak olan iç ünite sayısına göre daha çok bir dış ünite kullanılmaktadır. Bir adet dış üniteye bağlı 64 iç ünite çalıştırılabilmektedir. Büyük tesisler ve binalar için en iyi iklimlendirme sistemi olarak vrf klima sistemleri tercih edilir. Kullanıldığı yerler arasında şuralar sayılabilir;

 • Alışveriş merkezleri
 • Konferans salonları
 • Cam giydirme binalar
 • Oteller
 • Fabrikalar ve üretim merkezleri
 • Sinema salonları
 • Hastaneler

Vrf klima teknolojisinde yapılan yenilikler sistemin daha kontrol edilebilir olmasını ve sağladığı konforun artmasını sağlamıştır.

Kapasite Hesaplamalarına Göre Vrf Klima Modelleri

Bina içerisindeki her bölüm için Vrf Klima Kapasite Hesabı ayrı ayrı yapılabilmektedir. Hesaplama yapılan bölümün yapısına uygun model seçimi yapılabilir. Elde edilen değer model belirlemede önemli etkendir. Vrf klima modelleri şunlardır;

 • Salon tipi Vrf klima
 • Tavan tipi Vrf klima
 • Duvar tipi Vrf klima
 • Yer tipi vrf klima
 • Kaset tipi vrf klima
 • Kanallı tip Vrf klima

Vrf Klima Kapasite Hesabı na  göre model seçimi kurulacak olan sistemin maliyetinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Neden Vrf Klima

İklimlendirme sistemleri ile insanlar daha konforlu alanlarda yaşamak ve çalışmak istemektedir. Kullanılacak olan klima sisteminin, hem ekonomik hem de verimli olması gerekir. Neden vrf klima sistemleri seçilmeli denildiğinde, hassas kapasite kontrolünün olması, kullanılan enerjiyi en iyi şekilde kontrol etmesi, en iyi tasarım örneklerinin bulunması, maksimum ısı ayarlarının bulunması gibi birçok özellik sayılabilecektir. Kullanıcı dostu sistemler olarak geliştirilmiş ve tüm kullanıcılara kolay kullanım seçenekleri sunmaktadır.

Güvenli Kullanım

Arçelik Vrf klima sistemlerinde, güçlü dış ünite sistemi kullanıldığı için iç ünitelerde, aşırı yüklenme sorununu ortadan kaldırmaktadır. Kullanılan kompresörler sayesinde, iç ünitelerin çalışma sürelerini otomatik olarak ayarlamakta ve sistemin uzun ömürlü, güvenli olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Güvenli kullanım için kapasite hesaplamalarının doğru yapılması ve ürün seçimlerinin kapasite değerlerine göre yapılması önem taşımaktadır. Bütün işlemler dış ünite üzerinden yapıldığı için dış ünite sisteminin daha güçlü ve uzun ömürlü olması gerekiyor. Vrf klima sistemlerinin güvenli kullanılması için ayar modlarının doğru yapılması, insan sağlığı açısından da önemlidir. Vrf sistemlerinin güvenli kullanılabilmesi için dış ünitelerde, birden fazla kompresör kullanılır ve birisi arıza yapsa bile diğer kompresör sistem bakımı yapılana kadar, yedekleme yaparak sistemin çalışmasını sağlayacaktır. Vrf klimalar bu özelliği ile bazı arıza durumlarında bile çalışmaya devam edecek, kullanıcıyı mağdur etmeyecektir. Bakımları düzenli ve vrf klima servisi tarafından yapıldığında, tüm sistem, enerji tasarrufu sağlayarak ortam ısısını ayarlamaya devam edecektir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.