Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

VRF Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > VRF Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

VRF Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

04 Nisan 2020 09:27
VRF Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

VRF Nedir? VRF Klima Sistemi Nasıl Çalışır? Binaların yapılarına göre, kapalı alanlar içerisindeki bölümlerde, bireysel kullanım bölümlerinin ya da genel kullanım bölümlerinin daha konforlu hale getirilmesi istenmektedir. Kapalı alanlardaki, ortam havasının daha sağlıklı olabilmesi için iklimlendirme sistemlerine ihtiyaç duyulur. Büyük tesislerde ve binalarda, iklimlendirme için Vrf klima sistemleri tercih edilmektedir. Vrf sistemlerinde, bir dış ünite ve her bölüm için ayrı iç ünitelerin kullanılması, sistemin daha kullanışlı ve verimli olmasını sağlamaktadır. Sistemin uzun ömürlü olması ve enerji tasarrufu sağlaması, elde edilen avantajları artırmaktadır.

VRF Klima Sistemleri Nedir?

Vrf klima sistemleri, merkezi kontrol ve bireysel kontrol sistemi sağlayan iklimlendirme sistemleri olarak kullanılabilmektedir. Birden fazla iç bölümü bulunan binalar için vrf klima sistemleri önerilmektedir. Vrf nedir? Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden oluşan Vrf, değişken debili akışkan sistemi olarak tanımlanmaktadır. Kapalı alanların ısındırılması ya da soğutulması için kurulan bir dış ünite sistemine, birden fazla iç ünite sistemi bağlantısı yapılabilmektedir. Geniş kapalı alanlara sahip olan alışveriş merkezleri, konferans salonları, sinemalar gibi kapalı alanların tamamının ihtiyaç oranında ısındırılması için vrf klima sistemleri, daha ekonomik ve kullanışlı olmaktadır. Vrf klima sistemlerinde kullanılan bir dış ünite sistemine en fazla 64 iç ünite sistemi bağlanabilmektedir. Dış ünitelerde, daha büyük fanlar kullanıldığı için sistem daha verimli ve sessiz çalışmaktadır.

Vrf Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Vrf sistemi kurulduğunda, bir dış üniteye, iç bölümlere yerleştirilen iç ünitelerin bağlantısı yapılır. Sistem kurulumu sonrasına, tüm sistem kapalı moddadır. Kurulumu sonrasında, iç ünitelerden birisi açık konuma getirildiğinde, dış üniteye sinyal gönderilir. Sinyali alan dış ünite çalışmaya başlar ve iç ünitede yapılan ayara göre ortama sıcaklık vermeye başlar. Birden fazla iç ünite açıldığında, dış ünite her iç üniteden gelen gereksinimleri hesaplayarak, istenilen değerde hava basıncı göndermeye başlar.

Vrf Klima Sistemlerinin Kullanım Alanları

Vrf klima sistemleri günümüzde, birçok yapıda kullanılmaktadır. Bir dış üniteye bağlı çok sayıda iç ünitenin çalıştırılabilmesi, sistemin kurulumunun ve bakımlarının daha kolay olmasını sağlamaktadır. Vrf klima sistemlerinin kullanım alanlarından bazıları şunlardır;

 • Oteller
 • Alışveriş merkezleri
 • Hastaneler
 • Mağazalar
 • Konferans salonları
 • Sinema salonları
 • Cam giydirme binalar
 • Fabrikalar ve üretim merkezleri

Dış görünümünde, değişiklik yapılmak istenmeyen ve tek bir sistem ile tüm iç bölümleri ihtiyaca göre soğutulmak ya da ısıtılmak istenen, yapılarda vrf klima sistemi kullanılmaktadır.

Kullanım Yerine Göre Vrf Klima Sistemleri

Vrf klima modelleri, üretici firmalar tarafından, kullanım yerlerine ve bina iç yapılarına göre farklı türlerde üretilmektedir. İç alanlarda, ihtiyaca göre tercih edilen modeller şunlardır;

 • Duvar tipi Vrf
 • Tavan tipi Vrf
 • Kaset tipi vrf
 • Yer tipi vrf
 • Salon tipi Vrf
 • Kanallı tip Vrf

Vrf klima sisteminde , tek bir dış ünite kullanılıyor olsa bile her iç ünite bağımsız kullanım avantajı sağlamaktadır.

İklimlendirme Sistemlerini Avantajları

Binalarda, iç bölümler, kullanım türüne ve ihtiyaca göre farklı ısı derecelerinde bulundurulmalıdır. Bunun için iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır. Bireysel iklimlendirme sistemlerinin sağlayacağı verim düşük, maliyeti yüksek olacağı için büyük binalar için Vrf klima sistemleri kullanılmaktadır. Vrf klima sistemleri sayesinde, geniş alanlarda ısı derecesi istenilen oranda ayarlanabilecektir. Vrf klimaların, kurulum maliyetinin daha düşük olması ve ihtiyaca göre yüksek verimlilik sağlaması, kullanıcılara büyük avantajlar sağlamaktadır.

Tasarruf ve Konfor İçin Vrf

VRF Klima sistemleri, yaşam alanlarının daha konforlu olması için kullanılan sistemlerdir. Vrf klima sistemleri, değişken soğutucu akışkan dengesi oluşturarak, ihtiyaca göre ısı ayarı yaptığı için enerji tasarrufu sağlayarak yüksek verimlilik sağlamaktadır. İç bölümlerin, birbirinden bağımsız olarak soğutulabilmesi, kullanım konforu oluşturmaktadır. Vrf klima sistemlerinin bakımlarının daha kolay olması ve bina içerisinde, iç ünite sayısı 64 olana kadar eklemelerin yapılabilmesi, sistem kurulumlarında da kolaylık sağlamaktadır. Otel ya da hastane gibi binalarda, her bölüm ihtiyaca göre aynı sistem üzerinden farklı derecelerde ısındırılabilmektedir. Bu büyük konfor sağlamaktadır.

İç Dekorasyona Uygun Klima Sistemleri

Vrf klima modellerinin farklı tiplerinin bulunması, iç bölümlerde yapılacak olan dekorasyon işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Kullanılan modellere iç alanlarda daha az yer kaplamakta ve alandan tasarruf sağlanmasına neden olmaktadır. Vrf klima sistemi tercih edilmesinin en büyük nedenlerden birisi, çalıştığında, iç bölümlerde gürültü oluşturmamasıdır. Sessiz çalışması ve ısı ayarının daha kolay yapılabilmesi, hastane ve otellerde amacına uygun kullanılmasını sağlamaktadır. Diğer klima türleri kullanıldığında, oda içerisinde sistem için bir alan ayırmanız ve kullanılacak olan cihaz modelinin estetik görüntüyü bozmaması gerekiyor. Vrf sistemleri bu avantajları sağlıyor.

Tercih Edilen Vrf Tipleri

Vrf sistemleri, teknik özelliklerine göre farklı tiplere sahiptir. Sadece soğutucu özelliği olanlar, ısı geri kazanım özelliği olanlar ve ısı pompa sistemli vrf klimalar olarak tercih edilebilmektedir. En popüler olanı ve daha fazla tercih edilen vrf tipi olarak, ısı pompa sistemli olan modeller ön plana çıkıyor. Kullanılan modellerin ayar modlarına göre dış ünite sistemi, iç ünite sisteminden aldığı sinyale göre çalışmasını düzenlemektedir. En çok tercih edilen model, Arçelik ısı pompa sistemi özellikli tiplerdir. Bu modellerde, soğutma ve ısıtma ayarları bulunmaktadır. Kullanıcı ihtiyaca göre seçim yaparak, dış üniteden, yapılan ayarda sıcak hava basıncı gelmesini sağlar. Sadece soğutucu tiplerinde, sıcaklık modu bulunmadığı için bu sistemler sadece ortamın istenilen derecede soğutulmasını sağlayacaktır. Bu özelliği nedeniyle, sadece soğutma ihtiyacı olan özel bölümler için tercih edilebilmektedir.

Vrf Klima Sistemi Bakımları

Kapalı alanlardaki, hava kalitesinin korunabilmesi ve istenilen konforun sağlanabilmesi için klima sistemlerinin düzenli bakımının yapılması gerekiyor. Vrf klima sistemleri, birden fazla iç ünitenin birbirine bağlı çalıştığı için bakımların, uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir. Vrf sistemlerinde teknik detaylar çok fazla olduğu için yetkili kişiler tarafından yapılan bakımlar ile sistem verimliliği artırılabilecektir. Vrf klima sistemi bakımı, iç ünitelerin ve dış ünitenin bakımlarının birlikte yapılması gerekiyor. Yapılan bakımlarda, dış ve iç ünitelerin, elektrik bağlantıları, sistemde üniteler arası iletişim bağlantıları, gaz kaçağı kontrolleri yapılmalıdır. Her bakımda, cihaz dış ve iç bölümlerinin temizliği yapılmalıdır. İç ünitelerde, filtre temizliği her bakımda yapılmalı ve ortama daha temiz hava verilmesi sağlanmalıdır. Vrf klima sistemlerinin çalışması, her iç ünitede yapılacak olan farkı mod ayarları ile gerçekleşmektedir. Dış ünite, iç ünitelerden gelen sinyallere göre sıvı akışkan debisini ayarladığı için sistemin düzenli bakımının yapılması uzun ömürlü kullanım açısından önemlidir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.