Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Vrf Klimalar En Çok Nerelerde Kullanılır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Vrf Klimalar En Çok Nerelerde Kullanılır?

Vrf Klimalar En Çok Nerelerde Kullanılır?

05 Mayıs 2020 21:08
Vrf Klimalar En Çok Nerelerde Kullanılır?

Vrf Klimalar, kapalı alanlarda, havanın soğutulması ya da ısındırılması için iklimlendirme sistemleri kullanılır. İklimlendirme sistemi olan klimalar, kullanım yerine göre, tek cihaz ya da birbiri ile entegreli birden fazla cihaz olarak kullanılabilmektedir. Evlerde ve ofislerde, split klima modelleri kullanılırken, büyük iş yerlerinde VRF klima modeller tercih edilmektedir. Vrf klima sistemleri değişken debili sistem olarak tanımlanmaktadır. Geniş alanlarda, birden fazla iç ünite kullanılarak, tek merkezden daha kolay yönetilebilmektedir.

Vrf Klimalar Nedir?

Vrf (Variable Refrigerant Flow), Türkçe anlam olarak, değişken debili soğutucu/ısıtıcı akışkan sistemi olarak açıklanabilmektedir. Vrf klima sistemlerinde bir adet dış ünite vardır ve her bir dış üniteye en fazla 64 adet iç ünite sistemi bağlantısı yapılabilmektedir. Vrf sistemlerinde, soğutucu akışkanlar doğru faz ve zamanda, iç ünitelere yönlendirilerek ortamın havasının istenilen derecede olması sağlanabilmektedir. Vrf sistemleri sürekli geliştirilmekte ve bazı iç ünite sistemlerinde, soğutma ve ısıtma işlemleri birbirinden bağımsız olarak çalışır durumda ayarlanabilmektedir. Bu sistemi sayesinde, kullanıldığı binalarda, enerji tasarrufu oluşturabilmektedir. Binaların, iç ısı değişimleri için kullanılan vrf klima sistemleri sayesinde, iç bölümler için yeni sistem kurmaya gerek kalmamaktadır.

Vrf Klimalar'ın Kullanım Alanları

Vrf klimalar, birbirinden bağımsız bölümlerin iklimlendirme ihtiyaçlarının giderilmesi için tek bir dış üniteye bağlı çalışan sistemlerdir. Vrf klimalar en çok nerede kullanılır? Sorusu, sistem tanımlaması yapılırken cevaplandırılmaktadır. Vrf klimaların kullanım alanları, mekanların iç yapısı ve büyüklüğüne göre değişebiliyor. Vrf klima kullanım alanları şunlardır;

 • Hastaneler
 • Oteller
 • Mağazalar
 • Alışveriş merkezleri
 • Sinema salonları
 • Fabrikalar
 • Cam giydirme binalar
 • Her noktası eşit derecede soğutulması/ısındırılması istenen konut ve villalar
 • Dış yapısında değişiklik yapılmak istenmeyen tarihi yerler

Vrf klimaların kullanım alanları, ihtiyaç duyulan iklimlendirme sistemlerine göre belirlenmektedir. Günümüzde, çok katlı mimari yapıların yapılması, bu binalarda iç ısının ekonomik olarak kontrol edilmek istenmesi vrf klima sistemlerine olan ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır.

Vrf Klima Modelleri

Vrf klimalar, kullanım alanlarında sınırlandırmalar oluşturmak mümkün değildir. Binaların içyapılarına göre farklı modellerde vrf klima kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarına göre belirlenen vrf klima modelleri şunlardır;

 • Tavan tipi Vrf
 • Salon tipi Vrf
 • Duvar tipi Vrf
 • Kanallı tip Vrf
 • Kaset tipi vrf
 • Yer tipi vrf

Vrf klima modelleri sayesinde, bireysel ya da kurumsal tercihler yapılabilmektedir. Sistemin kurulumu ve kullanımı daha ekonomiktir ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Vrf sistemlerinin kullanımı, bakımı daha kolay, sağladığı verimlilik oranı daha yüksektir.

Vrf Klimalar 'ın Avantajları

Vrf klimalar, daha çok büyük kapalı alanlar için kullanılmakta ve kapalı alanın her bir köşesinin eşit miktarda iklimlendirilmesini sağlamaktadır. vrf klima sistemlerinin avantajlarında birisi, bireysel iklimlendirme sağlamasıdır. Birbirinden bağımsız odalar, vrf sayesinde, farklı oda sıcaklığında ısındırılabilmektedir. Kullanım yerindeki her iç ünitede, inverter ve expansion valf bulunmakta, bu valfler ile ısı ayarı yapılabilmektedir. Vrf klima sistemleri, tüm bina sistemlerinde, daha fazla kişiye konfor sağlamaktadır. Bir dış üniteye 64 iç üniteye kadar bağlantı yapılabildiği için kurulum daha kolaydır ve tüm sistem tek bir noktadan kontrol edilebilmektedir. Hastane, otel gibi büyük işyerlerinde, içyapıya göre daha kolay dizayn edilebilmektedir. Vrf klima servisi avantajları çok fazladır.

Kullanım Alanlarında, Tasarruf ve Konfor

Vrf klimalar sistemlerinin kullanıldığı, yapılarda, iç ısı kontrolü daha kolay yapılabilmektedir. Dış üniteden, tüm iç ünitelere, eşit ve dengeli soğutucu akışkan debisi gönderildiği için bina içerisinin tamamının eşit seviyede ısıtılması ya da soğutulması sağlanır. Tüm alanların ihtiyacı olduğu oranda, iklimlendirilmesi hem kullanım konforu sağlayacak hem de ısı kontrolü yapılabildiği için enerji tasarrufu sağlamış olacaktır. Birbirinden bağımsız odalarda kullanılan vrf sistemleri sayesinde, her oda için farklı ısı seçenekleri kullanılabilmektedir. Bu o ortamda ihtiyaç duyulan soğutma derecesinin ayarlanmasını sağlarken, sistemin daha iyi kontrol edilmesini sağlamış olacaktır.

Düşük Ses ve Az Yer Kaplama

Vrf klimalar sistemlerinin en önemli özelliklerinden birisi, iç ünitelerin, oda bölümlerinde daha az yer kaplamasıdır. Kullanıldığı yerlerde, en az %33 oranında alan tasarrufu sağlamaktadır. Belirli sayıya kadar iç ünitenin bir dış üniteye bağlı olarak çalışması ve bu dış ünitenin, bina dışında uzak noktada olmasını sağlamaktadır. Dış üniteler, çift kat koruyuculudur ve kullanılan fanların yapısı büyüktür. Bu özelliği, sistemin daha sessiz çalışmasını sağlamaktadır. Otel, hastane gibi yerlerde, iç ünitelerin sessiz çalışması istenmekte ve vrf klima modelleri tercih edilmektedir.

Vrf Klimalar 'ın Tipleri

Vrf klima sistemleri, kullanım alanlarına ve taşımış oldukları özelliklere göre farklı tiplerde üretilmektedir. Vrf sistemleri, kullanım durumlarına göre kendi aralarında popülerlik sıralamasına sahiptir. Vrf klima sistem tipleri şunlardır;

 • Isı pompa sistemleri
 • Sadece soğutma yapan sistemler
 • Isı geri kazanım sistemleri

Isı pompa sistemleri, en popüler sistemler olarak bilinir ve tercih edilir. Dış üniteye bağlı olan tüm iç üniteler, ya ısıtma ya da soğutma için ayarlanır. Her iç ünitenin, kuru mod ve fan modu bağımsız olarak bulunmaktadır. Diğer vrf sistemleri daha az popülerdir. Sadece soğutma yapan vrf sistemlerinde, ısı modu yoktur. Isı geri kazanım sistemlerinde, ısıtma ve soğutma her ünite için bağımsız olarak sağlanmaktadır.

Vrf Klimalar 'ın Bakımları

Arçelik Vrf klimalar sistemlerinin bakımları için uygulamalar, üç farklı türde yapılmaktadır. Dış ünite bakımları, iç ünite bakımları, cihaz çalışırken yapılan bakımlardır. Bir dış üniteye, 64 iç üniteye kadar bağlantı yapılabileceği için sürekli bakımlı olması, hem sistemin kusursuz çalışması hem de iklimlendirmenin istenildiği şekilde yapılması için önemlidir. Dış ünitelerin bakımlarında, cihazın dış temizliği yapılarak işlemlere başlanır. Ünitenin tüm elektrik bağlantıları ve gaz kaçakları kontrol edilmektedir. Cihazın iç temizliği yapılarak, tüm sensör fonksiyonlarının hatasız çalışması sağlanır. İç ünite bakımlarında da, cihazların dış temizliği ile işlemlere başlanır ve tüm filtreler temizlenir. İç ünitenin sorunsuz çalışabilmesi için cihaz içinde gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmektedir. Tüm bakımlarda, elektrik bağlantıları, fanlar, genleşme vanaları, sensörler kontrol edilmektedir. Vrf sistemi çalışırken yapılan bakımlarda da, cihazın çalışma konumu, arıza bildirimleri, çalışma değerleri ölçümleri ve kontrolleri yapılır. Kullanılan vrf sistemi modeline göre gaz basıncı, sıcaklık ayarları, basınç değerleri tek tek kontrol edilir. Vrf sistemleri için yapılacak olan tüm bakım işlemlerinin, yetkili kişiler tarafından yapılması, sistemin daha güvenli olması açısından önemlidir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.