Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Yazın Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Yazın Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Yazın Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

06 Haziran 2020 14:49
Yazın Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır ? Hem yaz hem de kış aylarında kullanıma uygun olan klimalar artık hemen hemen her ortamda kullanımı mümkün olan elektronik aletlerdir. Kış aylarında ısınmak için kullanılmasından daha yoğun şekilde yaz aylarında soğutma işlemlerinde daha sık kullanımı görülür. Yaz aylarında klimanın sıcak havadan bunalan her birey için kaçış yolu olması bir takım soruların ortaya çıkmasına neden olur. Bunların yaşanmaması adına yaz aylarında klima kullanan tüketicinin bazı püf noktaları bilmesi ve ona göre hareket etmesi önerilir. Nasıl kullanılacağı, enerji tasarrufu, nasıl daha çok performans elde edileceği gibi konular başta olmak üzere birçok nokta oldukça önem taşır. Kullanıcıların merak ettikleri bir başka konu ise yaz aylarında klima kullanımının herhangi bir sağlık sorununa neden olup olmayacağıdır. Çeşitli sorular üzerinden bu konular hakkında bilgi edinmek ve buna göre davranmak oldukça yarar sağlar.

Klimanızın yazın sorun çıkarmaması için ne yapılmalıdır?

Klimaların herhangi bir zaman diliminde sorun çıkarması ile yaz aylarında sorun yaşanması arasında oldukça farklılık vardır. Çünkü yoğun şekilde kullanılan klima bir anlamda yaz aylarında olmazsa olmaz konuma gelir. Bu dönemde klimanız ile alakalı sorun yaşamamak adına dikkat etmeniz gereken noktalar;
 • Klimanızın kurulumu yetkili servis tarafından yapılmalıdır.
 • Bakımları zamanında tamamlanmalıdır.
 • Klimanın iç veya dış ünitesi etrafında bir engel olmamalıdır.
 • Hava temizliği sık sık kontrol edilmelidir.
 • Filtreleri 15 günde bir yıkanmalıdır.
 • Isıtma ve soğutma yani iklimlendirme haricinde kullanılmamalıdır.
Bunlar yaz aylarında klimanızın kullanımı sırasında sorun yaşamamanız için önemli olan etmenlerdir. Dikkat edilmesi halinde mutlaka hem performans hem de verim artar. Gereksiz maliyetlerle karşılaşmazsınız.

Yazın klimanızı nasıl kullanmalısınız?

Yazın Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır ? Klimanızı kullanırken yazın sıcaklığından dolayı en soğuk dereceye getirmek veya aniden soğutmaya alarak kendi sağlığınızı riske atmak doğru değildir. Klima oldukça yararlı ve gerekli bir beyaz eşyadır ve kontrollü bir şekilde kullanımı uzun ömürlü verim alınmasına olanak tanır. Bakımlarının yapılmaması sorun yaşamanıza neden olan en temel etkendir. Bunun için düzenli şekilde en yoğun dönemlerden önce yetkili bir servis aracılığı ile herhangi bir sorun olup olmadığına baktırmalısınız. Böylece olası sorunlar giderilirken daha çok masraf ve sorunla karşı karşıya kalma ihtimaliniz de azalmış olur. Klima bakımları zannedildiği gibi sadece filtrelerin yıkanması ve temizlenmesinden oluşmaz. Birçok aksamın kontrol edilmesi gerekir. Kontroller ise yaz aylarında sorunsuz kullanım şansı verir.

Klima sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Klima kullanılan ortamda en çok merak edilen noktalardan bir tanesi de sıcaklığın nasıl olması gerektiğidir. Sıcaklık her zaman dışarıdan gelen kişiye göre ayarlandığında olması gerekenden daha soğuk olacaktır. Konforlu kullanım isteyen ve ani soğuma karşısında etkilenme gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmak istemeyen kullanıcının dışarıdaki sıcaklığa göre hareket etmesi gerekir. 35 derecelik bir dış sıcaklık ile karşı karıya olduğunuzda ortalama 8-9 derece kadar düşüğüne ayarlamak önerilir. Bu hesaplama hem aniden açılan kuvvetli soğuk nedeniyle eklemlerinizde rahatsızlık olmasını engeller hem de konforun en üst seviyede olmasına neden olur. Bunun için ani soğutmadan kaçınmak ve dengeli şekilde ısıyı düşürmek önerilir.

Klima sıcaklığını nasıl belirlemelisiniz?

Sıcaklığın belirlenmesi konusunda klima değerleri ortalama 8-9 derece dışarıdaki sıcaklıktan düşük olmalıdır şeklinde öneri genelleme olsa da doğruluk payı oldukça yüksektir. Klimanızın bulunduğu ortam bu konuda nasıl hareket etmeniz gerektiği veya nelerin sıcaklığa etki edeceğini anlamanıza olanak tanır.
 • Klimanızın sınıfı
 • BTU
 • Klimanın kullanıldığı alanla entegre olup olmadığı
 • Odanın büyüklüğü ve klima gücü ilişkisi
 • Tavanların ne kadar yüksek olduğu
 • Odanın hangi cephede olduğu
 • İzolasyon durumu
 • Hangi katta kullanılacağı
 • Mekanda nasıl bir aydınlatma kullanıldığı
 • Odada sıcaklığı etkileyecek bir elektronik olup olmadığı
Şeklindeki etmenler klimanızın çalışma ve sıcaklık ayarı konusunda belirleyici olacaktır. Klimanızı kuzey cepheli bir evde çalıştıracağınız sıcaklık ile güney cephede çalıştıracağınız sıcaklık aynı olmayacaktır.

Nasıl tasarruf yapılır?

Klima kullanırken uzun süre kullanmak zorunda kalmak elektrik faturalarının yüksek gelmesine neden olabilir. Bu durum da kullanıcıları rahatsız edecektir. Kullanıcıların faturalar üzerinde tasarrufta bulunması için en başından doğru klima seçiminde bulunması gerekir. A sınıfı ve inverter olması durumunda klimanın harcadığı enerji oldukça düşük olur. Bundan dolayı da tasarruf yapılması oldukça kolay olacaktır. Buna ek olarak bazı küçük önlemler de faturanızın daha kontrollü gelmesine neden olur. Klimanın sürekli açılıp kapatılması ile sabit bir sıcaklıkta çalıştırılması arasında fark vardır. Aniden açma ve kapatma klimanızın yeniden enerji tüketimine geçerek aniden yüksek enerji almasına neden olur. Sabit bir sıcaklıkta çalışması ise daha dengeli ve aynı düzeyde bir tüketim sağlar. Klimanızın sınıfına ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak oldukça uygun rakamlar ödeyerek klima konforundan yararlanabilirsiniz.

Yazın klimada uzun süre kalmak risk oluşturur mu?

Yazın Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır ? Sıcaklıktan bunalmanın bir sonucu olarak klima ortamlarında çok fazla kalmanız gerekebilir. Bu durumda yazın uzun süre klima kullanımının sağlık sorununa neden olup olmayacağı konusu akıllara gelir. Klimada uzun süre kalmak sağlığınızı etkileyecek oranda bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaz. Ancak ortamın sıklıkla havalandırılması gibi önlemler alınmalıdır. İçeride bulunan havanın havalandırma ve klimanın hava temizleme özelliği sayesinde kontrollü bir şekilde temiz tutulması oldukça iyi sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Aksi durumda sürekli kapalı ortamda ve havalandırılmayan bir yer başta solunum olmak üzere fazlasıyla etki edecektir. Kronik hastalığı olanların da bu tarz ortamlarda havalandırma konusuna dikkat etmeleri önerilir.

Klimanızın yaz performansını neler etkiler?

Klimadan alınan verim ile ne oranda bakım yaptırdığınız arasında sıkı bir ilişki vardır. Bakımları eksiksiz yapılan bir klima kullanıcısına sorun çıkarma konusunda oldukça düşük risk içerir. Bunun için mutlaka servis tarafından düzenli şekilde bakımların yapıldığından emin olarak kullanmaya gayret etmelisiniz. Aynı zamanda klimanızın daha da uzun süreli kullanım imkanı tanımasına da imkan tanımış olursunuz.

Klima servis seçimi neden önemlidir?

Bu tarz işlemler için servis kullanmak zorunludur. Yapılan bakımlarda herhangi bir noktanın atlanmaması gerekir. Tüm adımların tamamlanması yüksek performans ve düşük enerji anlamına gelir. Yaz aylarında yoğun kullanım olacağı da göz önüne alındığında fazlasıyla servis seçimi ön plana çıkar. Bundan dolayı mutlaka servis seçerken yetkili, tecrübeli ve alanında uzman bir ekiple çalışmaya çabalamalısınız. Sizler için klima konusunda uzman ekip arkadaşlarımızla birlikte Kocaeli klima servisi hizmeti sunmaktayız.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.