Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

A Sınıfı Klima Nedir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > A Sınıfı Klima Nedir?

A Sınıfı Klima Nedir?

06 Haziran 2020 23:29
A Sınıfı Klima Nedir?

Ev ve iş yerlerinin vazgeçilmez cihazlarından biri olan klimalar, her geçen gün yeni model ve özellikleriyle tüketicilerin beğenilerine sunuluyor. Çoğu tüketici tam bir bilgi sahibi olmadan klima sahibi oluyor. Bu da tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamamakla birlikte cebine de zarar veriyor. Piyasada binlerce klima çeşidi mevcut. Bu klima çeşitlerinden birçoğu düşük verimle çalışıyor, enerji tasarrufu yapamıyor. Bunlara bağlı olarak da faturalar çok yüksek gelebiliyor. Bütçelere zarar vermenin yanı sıra tüketicinin beklentilerini karşılamıyor. Bu da her anlamda tüketiciye zarar olarak geri dönüyor. Bu noktada; bir klimanın enerji tasarrufu sağlaması daha da önem kazanıyor. Klimalar alımı, tüketicinin, bilinçli tercih yapmasını gerektiren bir cihazdır. Tüm bu bilgiler ışığında tüketicilerin klima satın alırken bu benzeri unsurlara dikkat etmeleri ve ihtiyaçlara yönelik alım yapmaları gerekir. Bir klimanın tüm özellikleri hakkında bilgi edinildiği gibi hangi sınıflandırma içinde olduğu da önemli. Bu noktada; A sınıfı klimaların ne kadar gerekli olduğu da açıkça görülüyor. Çoğu tüketici A sınıfı bir klimanın ne anlama geldiğini bilmiyor. Öncelikle, bunun tanımının yapılması gerekiyor.

A sınıfı klima ne demek?

A Sınıfı klima; enerji seviye sınıflandırmasında kullanılmakta olan COP yani; coefficent of performance değerinin 3.21'i geçmesi durumunda iklimlendirme cihazlarına verilen isimdir. Daha başka bir ifadeyle; daha az enerji kullanılarak daha fazla ısı üreten cihazlardır.

A Sınıfı Klimanın Avantajlı Mı?

Sıklıkla sorulan sorulardan biridir. A sınıfı klimalarla ilgili pek çok yorum mevcut. Belirtmek gerekir ki; A sınıfı klimalar her zaman avantaj sağlayan sınıf olmuştur. A sınıfı klimalar, diğer klima tipleriyle kıyaslandığında sağladığı avantajlarla her konuda diğer klima tiplerini geride bırakmaktadır. Bu kadar çok tercih edilmelerinin nedeni de avantajlarıdır.

A sınıfı klima avantajları nelerdir?

 • A sınıfı klimalar sağladıkları avantajlar ile diğer klima modellerinden çok farklıdır.
 • Sahip oldukları özellikleri nedeniyle de en sık tercih edilen klima türleridir.
 • Diğer klima modellerine oranla çok daha verimli çalışmaktadır.
 • Performansına bakıldığında diğer klima tiplerine göre çok daha yüksek bir performansla çalışmaktadır.
 • En az enerjiyi harcayıp maksimum verim sağlama özelliğine sahiptir.
 • Güçlü ve aynı zamanda dayanıklı bir donanıma sahiptir.
 • En önemli avantajlarından biri; bütçe dostu olmasıdır. Tüketicinin cebi düşünülerek tasarlanmış olup faturalarda düşüş sağlar.
 • Montajı son derece kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Profesyonel ekip kısa sürede montsjı gerçekleştirir ve kullanıma hazır hale gelir.
 • Sessiz çalışma özelliğine sahip olduğu için iş yerlerinde sıklıkla tercih edilir. Bunun yanı sıra; sessizlik gerektiren her alanda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Diğer klima tiplerine göre daha kullanışlıdır.
 • Yönetimi oldukça kolaydır. Yönetim panelleri sayesinde tüketiciye maksimum konfor ve rahatlık sağlar.
 • Otomatik programlama özellikleriyle kullanıcıya kolaylıklar sağlar.
 • Ayarlanan sıcaklığa büyük bir hızla ulaşır.
 • Uzun ömürlü olup yıllarca kullanılabilir.

Birbirinden avantajlı özellik ve donanımıyla dikkat çeken bir klima türüdür.

Klimaların elektrik harcama kriterleri nelerdir?

Klimalar belli kriterlere göre elektrik harcarlar. Bu kriterler;

 • İç sıcaklık
 • Dış sıcaklık
 • Ürünün verimi
 • Evin ısı kaybı
 • Evin ısı sığası
 • Cihazın enerji sınıfı

Bu kriterlerin hepsi klimanın harcadığı enerji üzerinde etkilidir. Bu değişkenlere göre harcanan enerji farklılaşabilmektedir.

A sınıfı klimalar ne kadar elektrik harcar?

A sınıfı klimaların ne kadar elektrik harcadığı en çok merak edilen konular arasındadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu klima tipleri, elektrik faturalarında düşüşler sağlar. Bu da A sınıfı bir klimanın diğer klima tiplerine göre daha az enerji harcadığını gösterir.

A sınıfı klima ile B sınıfı klima arasındaki fark nedir?

Tüketicilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de A sınıfı klima ile B sınıfı klima arasındaki farklardır. İlk olarak belirtilmesi gerekir ki; iç ve dış sıcaklık, ısı kaybı ve ısı sığası, verim gibi kriterlere göre hesaplama yapıldığında ortaya çıkan sonuçlara göre A sınıfı bir klima B sınıfı bir klimaya göre %10 ile %15 oranında bir tasarruf imkanı sağlamaktadır. Dolayısıyla, tasarruf bakımından A sınıfı klimanın avantajlı olduğu görülmektedir. Diğer önemli fark ise teknolojik donanımıdır. A sınıfı bir klima B sınıfı bir klimaya göre gelişimi teknolojiye sahiptir. Kullanım kolaylığı bakımından da A sınıfı bir klimanın kullanıcısına çok daha fazla kolaylık sağlar. Aralarındaki farklardan biri de cihazın çalışırken çıkardığı sestir. A sınıfı bir klima sessiz çalışma özelliğine sahiptir. B sınıfı bir klima ise A sınıfı bir klima kadar sessiz çalışamaz. Elbette, tüketiciler, ihtiyaçlarına ve kullanım alanlarına göre aradaki farkları göz önüne alarak seçim yapmalıdır.

Klima sınıflarının önemi

Klimalar A, A+, B, C, D gibi harflerle sınıflandırılmıştır. Buradaki sınıflandırma klimaların enerji verimlilik sınıflarını ifade eder. Tüketiciler, bu sınıflandırmalara ve sınıflandırmalara ait klimaların özelliklerine göre tercih yaparlar. Yukarıda da bahsedildiği gibi A sınıfı bir klima ile B sınıfı bir klima arasında pek çok fark vardır. Tüketiciler, bu farkları dikkate alarak tercihlerini yaparlar.

A sınıfı klima fiyatları nedir?

A sınıfı klimaların fiyatları için net bir bilgi verilemez. Zira, A sınıfı bir klimanın fiyatı; modeline, ürünün özelliklerine, dahil olduğu sınıfa, markasına ve ebatlarına göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra; klimanın etki alanı ve gücü de klimanın fiyatını etkileyen unsurlar arasındadır. Bu nedenle; öncelikle bu özellikler belirlenmeli ve daha sonra fiyat araştırılmalıdır.

A sınıfı klima elektrik tüketimi hesaplama

Tüketiciler, A sınıfı bir klimanın elektrik tüketimini çok basit işlemlerle hesaplayabilirler. Böylece, A sınıfı bir klimanın ne kadar elektrik tükettiğini öğrenebilirler. Klimanın tükettiği elektrik miktarının TL cinsinden bulunabilmesi için soğutma sarfiyatını 0.37 TL ile çarpılması gerekir. Böylece hesaplama mümkün olur. Örneğin; 0.71 x 0,37 = 0,2627. Bu hesaplamaya göre; söz konusu klima yaşam alanını soğutmak için kullanıldığında saatte 0,26 TL elektrik harcaması yapıyor. Söz gelimi; gün içinde on saat boyunca klima çalıştıran biri günde 2 TL harcar. Aylık olarak bakıldığında bu rakam 78 TL'ye denk gelmektedir. Bu oran kişinin faturasına yansır. Tüketiciler, klimanın markası, ısıtma ve soğutma değerlerine göre ne kadar elektrik tüketimi yaptığını kolayca öğrenebilir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.