Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

COP ve EER Nedir?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > COP ve EER Nedir?

COP ve EER Nedir?

06 Haziran 2020 13:34
COP ve EER Nedir?

Klima kullanımı uzun süredir olmasına karşılık genel anlamda kavramlar ve özellikler konusunda eksiklikler bulunur. Alacağınız klimanın hangi özelliklere sahip olması gerektiği veya buna benzer detaylar konusunda bilgi sahibi olmanız doğru seçim yapmanıza ve henüz karar aşamasında bile daha çok kazanç elde etmenize neden olur. Klima hem soğuturken hem de ısıtırken belli oranda enerji tüketir.

Artık enerji tüketimleri konusunda önemli olan nokta hem tasarruf hem de çevre bilinci olarak özetlenebilir. Gereksiz yere faturalarınızın yüksek gelmesi sizin açınızda maliyet olmasına karşılık doğanın da zarar görmesi anlamına gelir. Bunun için enerji tasarrufu konusunda beyaz eşyalarda da yapılan değişimler olmuştur. Klimaların üzerinde yazan bazı kısaltmalardan bile bu konu hakkında bilgi edinmek mümkün olur. En sık göreceğiniz değerler ise COP ve EER olacaktır. Bu rakamların değeri yüksek veya düşük olduğunda temelde kullanıcı için fazlasıyla farklı anlamlar içerir. Bilinmesi ve hesaplanması son derece önemlidir.

COP Nedir?

Herhangi bir mağazaya gitmeniz ve klima almanız gerektiğinde genel olarak önce maliyeti hesaplanır. Aslında maliyetten farklı olarak kullanıcıların dikkat etmesi gereken durum hangi özelliklere sahip olduğudur. COP bunlar arasında belkide ilk sıralarda yer alan kavramdır. İngilizcesi Coenfficient of Performance olan ve Türkçe olarak da performans katsayı anlamına gelen bu kavram klimanızın birçok detayı hakkında bilgi verir. Bu kavramı gördüğünüzde anlamanız gereken birkaç nokta olur:

  • Klimanın ısıtma performansını ortaya koyar
  • 1 kw enerji harcayan klimanız karşılığında ne kadar ısıtma veya soğutma yapar
  • Direkt olarak klimanızın size sunacağı konfor anlaşılır

Bunların tamamı klimanızın kalitesi, enerji tüketimi, alabileceğiniz verim, elde edilecek olan performans ve faturanızın tahminen hesaplaması noktasında bilgi edinmenize de olanak tanır.

COP neden kullanılır?

Bu kavramın ne anlatmak istediğini anlayan tüketici nasıl yorumlanması gerektiğini de bilmelidir. Çünkü katsayısına bakarak kolaylıkla hesaplama yapmanız sağlanır. COP değerinin yüksek olması klimanızın az enerji tüketeceği anlamına gelir. Normalde yazan değer 1 birim enerji ile kaç birimlik ısınma ve soğutmanın söz konusu olduğunu aktarır. COP değerinin 5 olması durumunda 1 kw enerji ile 5 kw değerinde bir ısıtma olacağı şeklinde hesaplama yapılır. Şuan güncel olarak yapılan üretimlerde kullanılan COP değeri ortalama olarak 3.60 civarındadır. Bu değer klimanızın sınıfının A olduğunu ve enerji tüketiminde dengeli davrandığı çıkarımını yapmanızı sağlar. COP değerinin 6.80 olduğu bir teknolojide üretilen eşyaların olduğu da unutulmamalıdır. Kullanım nedeni tamamen enerji ile alakalı olan COP hakkında en özet durum ise enerji tüketiminin az olmasını isteyenlerin yüksek olmasına gayret etmesi gerektiğidir.

EER nedir?

COP değeri kadar önemli olan bir başka kavram ise EER değeri olarak kabul edilir. Klimaların zannedildiği kadar çok fazla enerji tüketiminde bulunmadıklarını anlamak adına bakılması gereken bir başka kavram demek yanlış olmaz. Yine İngilizce Energy Efficieny Ratio kelimelerinden türetilen kavramın karşılığı enerji tasarruf oranı olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde klimanızın enerji tüketiminde ne oranda başarılı olduğunu anlamanıza neden olan değerdir. COP ile paralel olarak yüksek olması tercih edilir. Enerji tüketiminde hassas olan ve klima seçerken enerji konusuna da bakan kullanıcıların bu iki değerin yüksek olmasına dikkat etmesi önerilir. Aksi durumda istenen verim alınmaz. Buna ek olarak faturalarınız da yüksek gelecektir.

EER neden kullanılır?

Klimanızdan alacağınız verim karşılığında yüksek enerji tüketimi yaşatılması zorunlu değildir. Kullanıcıların daha az enerji harcayarak oldukça yüksek oranda verim elde etmesi söz konusu olduğunda daha çok memnun kalınır. Yüksek oranlarda COP ve EER değerlerine sahip olmayan klimalar daha önceden üretilen ve değeri A olmayan klimalardır. Bunlar kullanıcıların daha az verim ve konfor elde etmesine neden olurken yüksek rakamlı faturaların doğmasına da dayanak teşkil ediyordu. Bu kavramların kullanımı yasal olarak da desteklenince tüketici ve çevre açısından oldukça yararlı sonuçlar elde edilmesi söz konusu oldu. Bunun için kullanımı oldukça önemlidir.

EER değeri nasıl nesaplanır?

Klimanızın hem ısıtma hem de soğutma için ayrı değerlere sahip olması muhtemeldir. Satış temsilcisi satış sırasında ısıtma veya soğutma ayrımı yapmadan klimanın, A sınıfı klima olduğunu söyleyebilir. Isıtma ve soğutma sırasında her ikisinde de A sınıfı olması önem arz eder. Bundan dolayı mutlaka hesaplamasına dikkat edilmelidir. EER değeri için hesaplama yapmak bir birim enerji ile ne kadar ısıtma veya soğutma aldığınız anlamına gelir. Bunun için yapılması gerekenler:

  • Klimanın BTU'su bilinmelidir
  • 24000 olan bir klimanın 7.1 kw olan enerji tüketimi saatte 2.9 kw olacaktır
  • Bunun anlamı birbirine bölünen rakam olan 2.45 kw ile yorumlanır
  • Bir anlamda EER 3 olması 1kw karşılığında 3kw soğutma imkanı almanızdır

Bu şekilde yapılan hesaplama sayesinde kolaylıkla ne kadar enerji tüketiminde bulunacağınız bulunur. Klimanın satın alınma evresinde kullanım kitapçığında, teknik kısımlarda bu tarz detaylar yer alır. Anlamlarını bilerek yorumlamak daha enerjisi düşük ve performansı yüksek bir modelin alınmasına neden olur. Bunun için mutlaka okunmalı ve anlaşılmalıdır.

COP değerine göre ısıtma enerji sınıfları nelerdir?

COP ve EER ile birlikte beyaz eşyaların üzerine eklenen enerji sınıfı belirteçleri de kullanıcıların kafasının karışmasına neden olmaya başlamıştır. Kullanıcıların A sınıfı bir klima alması önerilirken bunun ne olduğu ve ne anlama geldiği konusunda kesin bilgi verilmez. COP değerine göre klimanın enerji sınıfı da belirlenir. 3.60 değerin karşılığı A sınıfıdır. 3.40 ve 3.60 arası B iken, 3.20 ve 3.40 arası ise C sınıfı olarak kabul edilir. 3 ve 3.20 arasında yer alanların enerji tüketimi ise D olacaktır. Bunların tamamı A'dan aşağıya doğru indikçe daha fazla enerji kullanımı anlamlarına gelir. Klimanızın performansı D sınıfında da herhangi bir değişiklik anlamına gelmez. Ama tükettiği enerji oldukça yüksek olacaktır.

EER değerine göre soğutma enerji sınıfları nelerdir?

Bir diğer değer olan EER için de yapılan hesaplamalar soğutmada ne oranda enerji harcandığını anlamanıza olanak tanır. 3.20 ve üzeri A sınıfı tüketim olduğunu anlatır. 3 ve 3.20 arası ise B sınıfıdır. 2.80 ve 3 ise C sınıfıdır. 2.6 ve 2.8 ise D sınıfı olur.

EER değerine göre tasarruf sağlanır mı?

Hem ısıtma hem de soğutmada A sınıfı almanız tasarruf elde etmenize kesin olarak yardımcı olur. Ama kullanıma da dikkat etmek gerekir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.