Kadıköy Mah. Güvercin Sok. No:6/B İzmit/Kocaeli

Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

05 Mayıs 2020 14:15
Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? Soğutma sistemleri konusunda oldukça büyük kolaylık olan Chiller, borulardan soğuk su geçirilmesine dayanan bir sistem olarak özetlenebilir. Bakımlarının yapılması ise bu nedenden dolayı oldukça önemlidir. Fabrika, avm, mağaza veya buna benzer büyük yerlerin soğutulmasında kullanılması ise bakım yapılmaması durumunda ne tarz sorunların ortaya çıkacağının anlaşılmasına neden olur. Kalabalık ve insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde kullanılması bakımlarında zamanın atlanmaması ve gereken işlemlerin titizlikle yapılması noktasında titiz davranılması sonucunu doğurur. Klima gibi kişiye özel veya tasarım açısından benzer bir yapıya sahip olmaması daha çok bakıma ihtiyaç duyulmasına neden olur. Bakımlar için yapılan sözleşmeler ise makinenin korunmasına ve garantili hizmet alınmasına imkan tanıyacaktır.

Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Chiller soğutma sistemleri klimalardan farklı yapılardır. Daha büyük ve karmaşık içeriklere sahip olduklarından dolayı kolaylıkla geniş alanların soğutulmasında kullanılır. Bakımlarında sorunla karşı karşıya gelmemek adına sözleşme yapılması ve buna uygun şekilde hizmet alınması sağlanır. Bu sayede bakımlarının tamamlanması daha pratik olacaktır. Sonuç almak için yapılması gereken bakımların atlanmaması ve gereken adımların tamamlanmasıdır. Bu noktada ne kadar süre içinde bakım hizmeti alınacağı veya nelerin yapılacağı da bir başka ayrıntı olacaktır. Dikkatli bir kullanıcı yapılan işlemlerle alakalı bilgi sahibi olur. Bu sayede kontrol daha çok mümkün olacaktır.

Ne Kadar Süreyle Bakım Yapılır?

Chiller daha karmaşık ve sık kullanılan bir soğutma sistemi olmasından dolayı bakımlarında daha titiz davranılması gerekir. Bunun için bakım sürelerine sadık kalınması önemli oranda performans artışına neden olurken arızaların giderilmesine de imkan tanıyacaktır. Bu konuda önerilen bakım tabloları vardır. Bunlar:
  • Haftalık
  • Sezona göre
  • Yıllık şeklinde sınıflandırılır.
Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? Haftalık olarak yapılan bakımlar genel olarak enerjinin ve çalışma şeklinin kontrol edilmesine dayanırken daha uzun süreli olanları ise onarım, bakım ve temizlik gibi adımları kapsar. Bunların önemli olması soğutma sisteminin kullanıldığı alana göre de değişir. Bir fabrikada makinelerin çalışmasından doğan ısının çalışanları rahatsız etmemesi için kullanılan Chiller'in arıza oluşturması üretim bandını bile etkileyecek kadar büyük bir sorun oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı bakım zamanları ve ne zaman yapılacağı konularına önem verilmelidir.

Bakım İşlemlerinde Doğru Zamanlama Nedir?

Chiller sahibi olan kurumların bakımları yaptırmak için genelde iki seçeneği olur. Bu seçeneklerden bir tanesi bakımların sözleşme olmadan alınmasıdır. Maliyet olarak daha uygun olması ve sözleşme gibi yasal düzlemlere dayanmaması daha çok tercih edilmesine neden olur. Ama herhangi bir garanti durumu söz konusu olmadığından ortaya çıkacak olan sorunlarla alakalı sorumluluk alınmaz. Bir başka yol ise sözleşme yapılarak alınan bakım hizmetleridir. Bakım hizmetleri arasında sözleşme ile alınan hizmete oranla daha çok maliyet oluşturmasına karşılık yine de garantili olması ve sözleşmeye sadık kalınması gibi olumlu yönleri vardır. Bunlardan uygun olanını seçerek hareket edebilirsiniz. Yapılacak olan bakımlar için genelde doğru zamanlama nisan sonu ve mayıs başı olarak belirtilir. Çünkü sezon başlamadan ve soğutma sistemi kullanımı doğmadan hemen önce kontrollerin yapılması ve tamamlanması sağlanmalıdır. Bunun için bakımların zamanlamasına dikkat edilmesi gerekir.

Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? Soğutma sistemi bakımlarının yapılması sırasında atlanmaması gereken detaylar vardır. Bunlar oldukça önemlidir. Bakım konusunda herhangi bir detayı atlamak ileride doğacak sorunların daha çok maliyetle karşınıza çıkmasına neden olur. Bunun için bakım aşamaları önemlidir. Bakımlarda:
  • Mekanik durum kontrol edilir.
  • Elektronik aksamlar arasındaki iletişime bakılır.
  • Bakımlarının yapılması ve temizlikler sağlanır.
  • Hareketli kısımların kontrolü yapılır.
  • Çalışma sırasında ses veya bir değişim olup olmadığına bakılır.
  • Arıza lambaları gözden geçirilir.
Kısaca bu şekilde özetlenen bazı adımlardan bahsetmek mümkün olur. Bakım işlemlerinin tamamlanması ile birlikte daha çok performans alınır.

Neden Bakım Yapılmalıdır?

Soğutma sistemleri genel olarak kalabalık ve yoğun yerlerde kullanılır. Bunun için bakımlarının yapılması ortamda var olan değişimlerin en az seviyede olmasına neden olur. Hava kalitesi ve alına verim artacaktır. Arızaların oluşmasına neden olan sorunlar de erkenden tespit edilir. Erken tespit edilmesi ise genel olarak ilerde oluşacak sorunların daha az olmasına ve maliyetin de ortada kalkmasına neden olur. Elektriğin oldukça önemli bir hale gelmiş olmasından dolayı bu konuda da daha az yakıt harcanması sağlanır. Soğutma sisteminin daha uzun süre kullanılması da söz konusu olur. Yenisini almak ve masraf yapmak zorunda kalınmaz.

Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? Ne Kadar Sürer?

Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? Bakımların tamamlanması için sayılan adımların yerine getirilmesi gerekir. Eksik veya hatalı işlem yapılması halinde arızanın ortaya çıkması veya alınması gereken sonuçların alınmaması gibi olasılıklar söz konusu olabilir. Bundan dolayı dikkatli ve işinde uzman bir servis ile çalışılmalıdır. İşlemlerin fazla ve kontrol edilecek aksamların çok olmasından dolayı uzun süreceğini düşünmemek gerekir. Uzun sürmesi tamamen servisin ne kadar pratik olduğu ile yakından ilgilidir. Servis işlem konusunda titiz davrandığında ve sıralamaya sadık kaldığında kısa süre içinde işlemler tamamlanır. Bunun için ek bir işlem olmadığında süre 1 saat ile 3 saat arasında şekillenir.

Maliyet Neye Göre Şekillenir?

Maliyet birçok etmenden etkilenir. Bunların başında bakım sırasında yapılan işlemlere ek bir arızanın çıkıp çıkmaması gelir. Arızaların olması bakımın süre olarak uzamasına neden olurken aynı zamanda maliyetin artmasını da sağlar. Bakım işlemleri servisin sözleşme yapan ve yetkili bir servis olup olmamasına göre de değişir. Bunun için bakımların yetkili bir servis tarafından yapılması bir miktar fiyat değişimi olmasına neden olacaktır. Maliyetin temelde 250-750 TL arasında değişkenlik göstermesi beklenir. Değişkenler eklendikçe de bu fiyatta değişim yaşanması beklenir.

Bakım Konusunda Servisin Önemi Nedir?

Bakımların yapılması için servis konusunda seçimler önem arz eder. Lg Chiller Servisin gerekli donanıma sahip olması ve yeterince tecrübe edinmesi önemlidir. Bunun için belge ve donanımları mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi durumda bakım sonrasında çeşitli sorunların oluşması ve maliyetin daha da artması söz konusu olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Chiller Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? Bakım, onarım ve tadilat işlemleri için dikkatli olunması gereken adımlar vardır. Chiller Servisi ile anlaşılması ve işlem adımlarının takip edilmesi de bunlar arasında yer alır. Maliyetin artmaması için sözleşme sunan servislerin tercih edilmesi de önerilir. Bu durum büyük oranda garantili işlem yapılmasına neden olacaktır. Bakımlarını aksatmadan ve gerektiği gibi yapılması en önemli detaydır.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.