Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

04 Nisan 2020 10:11
Klima Bakımı Nasıl Yapılır? Klima kullanımı bakımından hemen hemen her evde bulunan ve sıklıkla da kullanılan bir elektronik alettir. Klima Bakımı Nasıl Yapılır? Bu sıklığın doğal sonucu olarak da bakım ve onarım konusunda öncelik verilmesi gereken bir noktada bulunur. Klima kullanıcıları hem ısıtma hem de soğutma imkanı olan bu elektroniğin son derece faydalı olduğunu bilirler. Bunun için de bakım ve onarımlarına aynı önemin verilmesi şarttır. Bir başka detay ise klimanın kullanım ve çalışması dolayısıyla ortamda bulunan havanın birebir sağlığınızı etkileyecek olmasıdır. Klimanın bakımını önemli kılan durumlardan bir tanesi de budur. Bu etmenler de göz önüne alındığında mutlaka bakım için gereken zamanın ve maliyetin ayrılması gerekir. Oldukça kısa süren ve maliyet olarak da ekonomik olduğu söylenebilen bir işlemdir.

Kullanıcıların Yapabilecekleri Bakımlar Nelerdir?

Kullanıcıların kendilerinin de klimalarının bakımlarına katkı sağlaması oldukça kolaydır. Çünkü zaten yapılan rutin kontrollere ek olarak servis nasıl rutin temizlik ve bakım yapılacağı noktalarında da bilgi verir. Bunların başında genel olarak hava filtresinin temizlenmesi işlevi temel sayılır. Bunun yapılması için ise ortalama süre 15 gün veya haftada bir olarak önerilir.
  • Önce filtreler çıkarılır.
  • Filtre temizliği için kullanılan malzeme kullanılarak bekletilir.
  • Ardından durulanır.
  • Nemli kalmayıncaya kadar kurutulur.
  • Sonra yerine takılır.
  • Son kez kontrol edilerek çalıştırılıp denenir.
Bu şekilde basit yollar ile klimanızın daha uzun süreli kullanımına katkı sağlamanız söz konusu olacaktır. Rutin bakımlarının yapılması ise atlanmaması gereken en önemli detaydır. Arkom Isıtma Soğutma Sistemleri, Arçelik, Beko, Lg, Altus, Viessmann Klimaların Yetkili Servisi Olarak Hizmet vermektedir.

Servis Bakımında Yapılan Kontroller

Kişisel olarak klimanızın bakımlarını yapmak istediğinizde yüzeysel bir temizlik ve hava filtresinin temizlenmesi dışında herhangi bir işlem yapma şansınız olmaz. Bunun için bir klima servisinden destek almanız gerekir. Klima servisi ilk olarak temizlik işlemlerini yapar. Ardından soketlerin yerinde olup olmadığına, hareket halinde olan aksamların çalışmalarına, elektrik kontrolüne ve diğer birçok noktaya değinerek aşamaları tamamlar. Klimanın hava akımının ve kaçak kontrolünün yapılması ise atlanmaması gereken detaylar arasında yer alır. Kullanıcıların yapacaklarından çok daha profesyonel bir bakımdan bahsedildiği kesindir. Temizlik basınçlı su ve hava yardımıyla tamamlanır.

Ne Kadar Süreyle Temizlenmelidir?

Klimanızın bakımlarının yapılması için önerilen süre genelde kullanıma bağlı olarak değişir. Bunun için mutlaka kullanıcıların servisten bu konuda bilgi alması önerilir. Genel olarak hem yaz hem de kış mevsimlerinde kullanılan bir elektronik olmasından dolayı senede iki kez bakım yapılması yerinde bir karar olacaktır. Çünkü bu sayede yoğun kullanım aşamalarına geçilmeden hemen önce bakım ve kontroller tamamlanmış olur.

Bakım Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Klimanızın içeride yaşadığınız havanın kalitesini direkt şekilde etkilediğini unutmamalısınız. Ek olarak da elektrikten tasarruf etmenize neden olur. Fazla güç uygulamak zorunda kalmadığından dolayı makinenin yıpranması da engellenir. Bunun anlamı daha az yorulan ve uzun süre kullanım şansı sunan bir klima demek olacaktır. Klimanın kullanımına da rahatlık olarak yansır. Çünkü bakımları ve kontrolleri tamamlanan bir klima aynı zamanda fonksiyonların çalışmasında da sorun olmamasını sağlar. Ayrıca yeni klima almanız için gereken zamanın ötelenmesine de neden olacak kadar tasarruf sağlar.

Maliyetlerin Durumu

Yeni bir klima almakla kıyaslanmayacak kadar ekonomik bir tercih olacaktır. Klimanın kullanımı, marka ve modeline göre de değişmekle birlikte genel olarak kullanıcıların az zaman ve maliyet harcadıkları durumlardan bir tanesidir. Ortalama rakamların 100-400 TL arasında değiştiğini söylemek doğru olacaktır. Yetkili klima servisi ile iletişime geçmek bakımın daha doğru ve eksiksiz olmasını sağlayacağından atlanmamalıdır.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.