Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

KOMBİ, KLİMA SERVİSİ TAMİR VE BAKIMI

Anasayfa > Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

04 Nisan 2020 09:05
Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler; Hem yaz hem de kış aylarında sıklıkla kullanılan klimaların bakım ve onarımlarında da aynı sıklığın baz alınması oldukça önemlidir. Çünkü soğutma ve ısıtma işlemlerinde sorunsuz bir klima sahibi olmak için bakımların aksatılmaması önerilir. Aksi durumda klimanızın kısa süre sonunda istenen verimi sunmadığı veya daha çok elektrik faturasına neden olduğunu fark edebilirsiniz. Bundan dolayı klimanızın bakımı ile alakalı birçok detayı bilmeniz gerekir. Klimanın bakım işlemlerini kendisi yapmak isteyenlerin ise bu konuda oldukça yüzeysel kalacaklarını bilmeleri önemlidir. Çünkü kullanıcılardan beklenen bakım sadece hava filtresinin ortalama 15 günde bir yıkanması veya temizlenmesidir. Bunun dışında yüzelsel olarak yapılan temizlikler ile klimanızın bakımını sağlamanız mümkün olmaz. Yetkili bir servisten destek almak size yardım sağlayacaktır.

Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima bakımında kendiniz bir takım adımları izlemek isteyebilirsiniz. Böyle olması halinde yapacağınız işlemleri dikkatli bir şekilde yerine getirmelisiniz. Bunların arasında en sık yapılan işlem hava filtresi bakımı olacaktır. Bunun için:

  • Filtre çıkarılır,
  • Özel temizleme toniği ile yıkanır,
  • Tonik yoksa sadece su ile temizlenmelidir,
  • Kuruması sağlanır,
  • Nemli kalmamasına dikkat edilir,
  • Ardından çıkarıldığı yere takılır ve çalışması kontrol edilir.

Bu adımlara dikkat ederek yüzeysel anlamda klima bakımınızı yapmanız sağlanabilir. Bunun dışında bir servis çağırdığınızda yapacak olduğu bakımları bilmek de servisten alacağınız verimi artıracaktır.

Servis Bakımında Neler Önemlidir?

Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler; Kullanıcıların yaptıkları basit temizlikten farklı olarak servis tarafından yapılan işlemlerde dikkatli olmanız gereken detaylar vardır. Yapılması gereken işlemleri bilmek bunların arasında ilk sırada yer alır. Serpantin adı verilen ve cihazın ısısının ayarlanmasında kullanılan kısmın kontrolü ve temizliği yapılmalıdır. Dış temizlikten hemen sonra yapılan işlemdir. Aynı zamanda kaçak olup olmadığına da bakılır. İletişim ve elektronik kart bağlantı kısımlarına da bakılmalıdır. Fan başta olmak üzere hareket eden aksamlarda sorun olup olmadığına da bakılması önemlidir. Değişimi ve bakımı yapılması gereken kısımlar da vardır. Bunların da atlanmadan kontrolünün yapıldığından emin olmalısınız.

Hangi Bakımlar Yapılmak Zorundadır?

Klimanızın bakımlarını yapan klima servisi ilk olarak hava filtresini profesyonel olarak temizler. Filtre yerine takılır ve 15 günde bir kullanıcı tarafından temizliği sağlanır. Ek olarak evaparatör adı verilen kısmın da basınçlı su ve sistem ile tüm pisliğinin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun temizlenmesi de ısı kaybınızın olmasını engeller. Aynı zamanda tasarruf sağlar. R-22, R410 ve R32 adı verilen gazların kontrol edilmesi, elektrik tesisatına bakılması, soketlerin düzgün olduğundan emin olunması, voltajın değerlendirilmesi, drenajın temizlik ve bakıma alınması ve tüm fanların çalışmasının kontrolü yapılması gerekenlerin başında yer alır. Bu işlemlerin tamamı rutin olarak kontrolleri yapan servis tarafından yerine getirilmelidir. Yapılan veya yapılmayan işlemleri de kullanıcının dikkatli olarak kontrol etmesi önerilir. Kullanıcıların ise bu bakımlar tamamlandıktan sonra her hafta uygulaması ve yapması gereken kontroller de bulunur.

Ne Kadar Süreyle Bakım Yapılmalıdır?

Klima Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler, Klimanın kullanım sıklığına bağlı olmakla birlikte genel olarak senede iki kez bakımdan geçmesi gerekir. Bu bakımların zamanları için en ideal olan zaman ise yaz döneminden ve kış mevsiminden öncedir. Yani sık kullanımlar başlamadan hemen önce bunların tamamlanması önerilir. Kullanımın sık olduğu zamanda bakım yaptırmak sonrasında bir süre kullanmamak gerekeceğinden dolayı zor olabilir. Bundan dolayı zaman ayarlamasına dikkat edilmelidir. Klimanızın haftalık olarak filtre ve bakımlarını yapmaya kullanıcı olarak devam etmeniz de önemlidir. Çünkü yaşam alanlarınızın kalitesini direkt şekilde etkileyen bir etmen olan havanın temiz olması gerekir. Kocaeli İzmit bölgesinde hizmet veren Arkom Klima Servisini 0262 331 15 69 nolu telefondan arayarak bilgi ve randevu alabilrisiniz.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.